среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Вукчевић: У случају "Добровољачка" се поново "жртвују жртве"
Хроника

Владимир Вукчевић: У случају "Добровољачка" се поново "жртвују жртве"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. јануар 2012.

 

"Ово је један од оних исхода у предметима ратних злочина где се може констатовати да се жртве поново жртвују. Већ сам рекао: немам право да их заборавим и српско тужилаштво ће наставити поступак", изјавио је Вукчевић за данашње "Новости".

Он је оценио и да се још једним жртвовањем војника ЈНА добија "горак осећај спровођења селективне правде".

"Из Тужилаштва БиХ је јавност Србије добила одговор ко није починио ратни злочин, а нисмо добили одговор ко јесте и против кога се наставља истрага. Према нашим сазнањима, реч је о непознатим починиоцима", навео је Вукчевић.

Он је највио и да ће срспко тужилаштво наставити своју истрагу, јер располаже доказима о догађајима у Добровољачкој, буцухи да је саслушало сведоке који их терете за учешће у злочину. "Тужилаштво БиХ донело је своју процесну одлуку, али би, уверен сам, био другачији исход да су они ставили свој потпис на Споразум о уступању доказа. Сада је јасно зашто смо дан пред потписивање тог споразума у Хагу од њих добили негативан одговор", указао је Вукчевић.

Упитан да ли ће Србија ускоро добити међународну подршку за изгласавање резолуције о трговини људским органима на КиМ и у Албанији, Вукчевић каже да су у Савету безбедности УН и земље чланице којима је стало до ове резолуције, због жртава за које имају доказе да су страдале у трговини људским органима.

"Представници нашег Министарства спољних послова и Русија воде беспоштедну борбу за девети глас за седницу СБ", рекао је тужилац додајући и да му није јасно зашто неко то блокира ако му је стало да се дође до истине о злочинима.

Он је оценио и да је Србија постигла велики напредак у овом предмету, да три његова заменика са МУП раде на различитим фронтовима, као и да су сви који у значајним међународним форумима држе до правде дошли до заједничког става - да се спроведе професионална истрага.

Он је навео и да је Москва прилично заинтересована да открије све о овим злочинима за столом светске организације.

"Имамо сазнања да Русија води поступак у вези са догађајима у клиници "Медикус" у Приштини", рекао је Вукчевић подсећајући да је републички јавни тужилац Загорка Доловац у Москви договорила споразум о сарадњи нашег и руског тужилаштва.

Он је оценио и да је приступ послу специјалног тужиоца Еулекса Џона Клинта Вилијамсона веома озбиљан и на високом професионалном нивоу и да су се у разговору сложили да је најважнија заштита сведока, чија се судбина сувише често завршавала кобно.

Поводом уводјења тужилачке истраге Вукчевић каже да очекује ефикаснији поступак, јер тужилачка истрага отвара много тога новог, али и доброг.

Тужилац наводи да је тиме превазидјен проблем прикупљања доказа од стране истражног судије "за рачун" јавног тужиоца, а постоји могућност да и одбрана предузима одредјене припремне радње са циљем обезбедјивања доказа.

Најављујући да ће сарадња са Хашким трибуналом трајати све док он буде функционисао, на питање када ћемо сазнати ко је и како годинама крио Ратка Младића, Радована Караџића и Горана Хаџића тужилац одговара - када се стекну услови да обелоданимо детаље, јер је у току поступак против 14 лица.

Он каже да полиција прикупља потребна обавештења за још 11 лица и да би се објављивањем података угрозио поступак који је у току и који истражује мрежу помагача хашких бегунаца.

Вукчевић је навео и да је Тужилаштво до сад пред лице правде привело 383 осумњичена за ратне злочине, а оптужило њих 143, док је Хашки трибунал оптужио 161 лице. У 26 предмета ратних злочина суд је изрекао 700 година затвора.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер