четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије доставла Скупштини на усвајање по хитном поступку предлог "лекс специјалиса" за пројекат "Београд на води"
Хроника

Влада Србије доставла Скупштини на усвајање по хитном поступку предлог "лекс специјалиса" за пројекат "Београд на води"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. март 2015.

БЕОГРАД - Влада Србије доставла је Скупштини на усвајање по хитном поступку предлог лекс специјалиса о утврђивању јавног интереса и посебним поступцима експропријације и издавања грађевинске дозволе за пројекат Београд на води.

У образложењу предлога објављеном на сајту Скупштине Србије (www. parlament.gov.rs) наводи се да без доношења лекс специјалиса предлогом за утврђивање јавног интереса не би могли да буду обухваћени објекти намењени туризму, угоститељству, пословни и стамбени објекти који треба да се граде на тој локацији.

Процењено је на ће на делу приобаља, на површини од око 177 хектара, где ће бити реализован Београд на води бити изграђено милион квадратних метара стамбеног простора, око 750.000 квадрата пословног и комерцијалног простора и више од 62.000 квадрата јавних установа као што су вртићи, школе, установе културе, социјалне и здравствене уставове, као и 242.000 квадрата зелених површина.

Очекује се да ће у новоизграђеним објектима бити запослено више од 13.000 радника и да ће на том простору становати око 17.000 људи.

"Наведени подаци указују да пројекат Београд на води представља један од најзначајанијих инвестиционих подухвата у Србији", наводи се у образложењу.

Процењени трошкови који се односе уређење простора, изградњу инфраструктуре и експропријацију износе 33 милијарде динара, а Влада очекује да ће приходи по основу доприноса за уређење грађевинског земљишта на локацији Београда на води бити 33,7 милијарди динара.

Наводи се и да је Влада Србије усвојила уредбу којој је за пројекат Београд на води утврђен Просторни план подручја посебне намена, а који је ступио на снагу 31. јануара 2015. године.

Трошкови Града Београда на уређењу грађевинског земљишта биће регулисани посебним уговорм између Града Београда и Републике Србије.

Према предлогу закона допринос за уређивање грађевинског земљишта платиће инвеститор, а трошкове експропријације сносиће корисник експропријације. Наводи се и да Град Београд и Република Србије имају сва права, обавеза и одговорности корисника експропријације.

Према ранијим најавама, у пројекат Београд на води биће уложено између три и четири милијарде евра, а требало би да га гради компанија Игл хилс (Eagle Hills) из Уједињених Арапских Емирата у партнерству с Владом Србије.

Премијер Србије Александар Вучић најавио је прошле седмице да ће радови на градњи Београда на води почети на лето. Град Београд има око 200 километара обале која је у највећем делу запуштена и неуређена.

Пројекат Београд на води требало би да буде изградњен на делу обале Саве који се простире од Бранковог моста до комплекса Београдског сајма.

Планираним радовима предвиђа се између осталог и измештање железничке и аутобуске станице, ојачање обалоутврда као превентива у случају поплава и боља саобраћајна комуникација са осталим деловима града.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер