уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виши суд у Београду осудио деветoрицу оптужених за паљење Амбасаде САД на условне казне затвора од пет до десет месеци
Хроника

Виши суд у Београду осудио деветoрицу оптужених за паљење Амбасаде САД на условне казне затвора од пет до десет месеци

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. септембар 2015.

Виши суд у Београду осудио је девет оптужених на условне казне затвора за паљење Амбасаде САД 2008. после митинга "Косово је Србија".

Двоје је ослобођено.

Свим осуђенима су изречене условне затворске казне од пет до десет месеци, које неће морати да одслуже уколико у наредне две или три године не почине ниједно кривично дело.

Оптужени су ослобођени оптужби за напад на хрватску и немачку амбасаду.

Према речима судије, тужилаштво није поднело довољно доказа да су оптужени насрнули и на амбасаде Хрватске и Немачке, тако да је тај део "изостао из изреке пресуде".

Дејан Вучковић и Никола Косановић условно су осуђени на десет месеци затвора са роком провере од три године.

Ђорђе Томин, Драган Маринков, Младен Небригић и Марко Новитовић условно су осуђени на осам месеци затвора, Милан Томас и Филип Бацковић условно су осуђени на шест месеци, а Драженко Николић условно на пет месеци, сви са роком провере од две године.

Само је Николић осуђен за насилничко понашање, а сви остали за тешко дело против опште сигурности.

Ослобођени су Душан Седлар и Александар Ерцег.

Бранилац Душана Седлара најавио је да ће његов клијент затражити милионску одштету због штете која му је нанета подизањем оптужнице.

Против Милана Дубочанина поступак је раздвојен и њему ће пресуда бити накнадно изречена.

Тужилаштво оптужене терети за кривично дело изазивања опште опасности и у завршној речи је предложило да буду осуђени, док је одбрана порицала кривицу.

У оптужници се наводи да су оптужени критичног дана око 18:30 организовано дошли до зграде Амбасаде САД и гађали је каменицама, бакљама и другим предметима и тако изазвали пожар у коме је погинуо Зоран Вујовић.

Претходно су, како се наводи у оптужници, гађали Амбасаду Хрватске и Амбасаду Немачке, у којој су изазвали мањи пожар.

Више јавно тужилаштво у Београду зимус је покренуло нову истрагу о томе ко је и какве пропусте направио за време и након обезбеђивања митинга „Косово је Србија“.

Води се предистражни поступак против пензионисаних генерала Стевана Бјелића, тадашњег начелника Београдске полиције, Боривоја Тешића, који је командовао Жандармеријом, тадашњег начелника Управе полиције МУП Србије Младена Курибака, као и против некадашњег руководиоца у Београдској полицији Слободана Вуколића и официра из врха команде Жандармерије Бојана Марковића и Зорана Рашковића, пренели су медији.

Адвокати двојице ослобођених за паљење амбасаде САД 2008. године наводе да ће од државе тражити одштету која ће бити милионска.

Радост оптужених после читања условних казни на које је већина њих осуђена. Ипак, њихови браниоци нису задовољни одлуком суда.

“Врло одговорно тврдим да је ово још једна политичка пресуда која не служи на част Српском правосуђу, ово је пресуда која је директно резултирала притиском америчке државе и америчке амбасаде. Момци који су данас осуђени су осуђени без и једног доказа, истиче адвокат Душан Машић 

Браниоци кажу да су њихови клијенти осуђени на казне какве би добили за неки безазленији саобраћајни прекршај. Пресуду виде као покушај компромиса.

“Немам другог објашњења него да кажем да је суд покушао да на сваки начин избегне ослобађајуће пресуде какве су биле нужне у овој ситуацији, јер би у тој ситуацији ослобађајућих казни, суд морао да плати сваком од окривљених најмање по милион динара”, каже Желимир Чабрило 

Адвокати двојице ослобођених, Александра Ерцега и Душана Седлара, најављују да ће тражити одштету од државе за своје клијенте. 

 “Свакако ће бити милионска, а видећемо колико, не могу да прејудицирам. Пазите, ради се о младом човеку који је велики стручњак и коме је будућност на овај начин доста, доста угрожена. Кажем вам, тих пар година док је његово име провлачено, чак и у његовиом стручним круговима, на овај начин је потпуно непримерено”, истиче Миланче Миладиновић. 

(Б92-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер