среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Вијести“: Компаније у власништву Блажа Ђукановића оствариле профит од 1,7 милиона евра у 2020. години
Хроника

„Вијести“: Компаније у власништву Блажа Ђукановића оствариле профит од 1,7 милиона евра у 2020. години

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. април 2021.

Фирма “Кодио” у којој је 2018. године без накнаде добио удио од 40 одсто, лани остварила нето профит од 1,59 милиона еура, од чега је његов дио 620 хиљада еура

Четири компаније у којима је власник или сувласник Блажо Ђукановић не знају за кризу, оствариле су прошле године нето добит од 3,4 милиона еура. Од тога, према процентима власништва у фирмама, сину предсједника државе чисти прошлогодишњи профит износи 1,7 милиона еура.

То се наводи у финансијским извјештајима које су компаније предале за прошлу годину.

Фирма “Кодио” у којој је млађи Ђукановић сада власник удјела од 39 одсто лани је имала нето профит од 1,59 милиона еура. Ова компанија која се бави информационим технологијама основана је у мају 2018. године. Ђукановић је преко само своје фирме “Цапитал Инвест” у јуну исте године од оснивача Владимира Перуновића преузео 40 одсто удјела без накнаде, што је наведено у уговору којег су “Вијести” раније добиле из Централног регистра.

На основу тог удјела којег је добио бесплатно, а који је у међувремену пао за један одсто, Ђукановић је лани остварио чист профит од 620 хиљада еура.

Компанија је у посљедње три године имала огроман раст прихода - у 2018. је он износио 2,1 милион, у 2019. расте на 5,7 милиона а лани је, у доба опште кризе, достигао 8,8 милиона еура.

Фирма “Цапитал Инвест”, коју је Блажо у мају 2018. године добио на поклон од свог оца Мила Ђукановића, прошле године је остварила нето профит од 355 хиљада еура. Ова компанија није имала пословне приходе, већ само финансијске на основу прихода од удјела и камата.

Преко ове фирме је његов отац 2007. по привилегованој цијени од 127 еура купио акције Прве банке, које су након тога имале енормни раст. Акције је купио од кредита од милион и по еура којег је добио од лондонске Пиреус банке, захваљујући посредовању Душка Кнежевића и гаранцијама Душана Бана и Жељка Михаиловића, Милових пријатеља још из 90-их. Бан и Михајловић су касније од Владе добили монополску компанију “Поморски саобраћај” за 1,2 милиона еура.

Трећа Ђукановиће фирма “ББ Солар” лани је остварила профит од 1,46 милиона еура. Ова фирма коју је по пола основао са партнером Иваном Бурзановићем, лани је имала огроман успјех. Укупан приход фирме износио је 11,2 милиона еура, док је годину раније био само 3,1 милион еура. Ђукановићев удио у профиту износи 732 хиљаде еура.

 “ББ Солар” је прошле године добио више послова преко јавних набавки, од којих је најзначајнији од Електропривреде за реконструкцију Термоелектране од 54 милиона еура, као и самосталан посао од Црногорског електродистрибутивног система (ЦЕДИС) вриједан милион и по еура, која је зависна фирма Електропривреде.

Друга фирма коју посједује са пријатељем Бурзановићем - “ББ Хидро”, лани је имала прве приходе од рада мале хидроелектране “Бистрица” на истоименом водотоку у Колашину. Укупан приход фирме износио је 95,8 хиљада еура, од чега је профит износио 18.369 еура. Ђукановићев удио у профиту износи 9.184 еура.

Како и код осталих малих хидроелектрана државна Електропривреда је дужна од откупи сву производњу електричне енергије по гарантованим цијенама које су и дупло веће од тржишних, а дио тог трошка плаћају и грађани преко посебне ставке за обновљиве изворе на рачунима за струју. “ББ Хидро” је био у поступку градње још једне мале хидроелектране.

Нова Влада је средином јануара донијела рјешење да се прекине поступак одобравања Ђукановићевој компанији да гради мХЕ “Слатина” на истоименом водотоку, у општини Колашин. Неколико власника малих хидроелектрана је покренуло или најавило тужбе против државе за обештећење због немогућности да их граде. Није познато да ли је Ђукановићева фирма покренула тужбу.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер