Početna strana > Hronika > Veton Suroi: Lažna, a ne istorijska pobeda Prištine
Hronika

Veton Suroi: Lažna, a ne istorijska pobeda Prištine

PDF Štampa El. pošta
sreda, 10. avgust 2011.

Za zvaničnu Prištinu dogovor komandanta Kfora sa zvaničnicima Vlade Srbije je neprijatna vest, kaže prištinski publicista i analitičar.

Prištinski publicista Veton Suroi ocenjuje da razvoj događaja na severu Kosova, predstavlja lažnu pobedu institucija u Prištini i da one imaju razloga za brigu pošto će u septembru početi duboki politički pregovori koji će se ticati teritorije Kosova i njegovog ustavnog poretka.

"Dogovor Vlade Kosova i komandanta Kfora, nakon što se on dogovorio sa predstavnicima Srbije, ne predstavlja uspeh istorijskih razmera nakon proglašenja nezavisnosti", napisao je Suroi u komentaru objavljenom na sajtu Kohe ditore.

Punktovi u Jarinju i Brnjaku od sredine septembra biće predmet razmatranja u pregovorima u Briselu, navodi Suroi i dodaje da "Priština ulazi obema nogama u dublje političke pregovore koji se tiču teritorije Kosova, njenog ustavnog poretka i prirode odnosa između Kosova i Srbije na neodređeno vreme“.

On podseća da je vlast u Prištini prihvatila posle nepunih šest meseci proglašenja nezavisnosti da pitanje prelaza Jarinje i Brnjak tretira unutar konteksta plana od šest tačaka generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, što znači i zajedničku odgovornost Prištine i Beograda za ova pitanja.

Bez obzira na to šta kažu zvaničnici iz Prištine u ovim danima propagande, oni su prihvatili u julu 2008. godine da pogranična policija i carinici budu raspoređeni na graničnim prelazima Jarinje i Brnjak samo uz odobrenje Beograda. Ovaj stav ostaje isti i na osnovu sporazuma koji je postigao komandant Kfora, ističe Suroi.

Sporazum je, dodaje on, ostavio prostor da se strane dogovor o tome kakve će prirode ostati ova dva prelaza, odnosno kakav će biti režim civilne kontrole nakon isteka režima vojne kontrole.

Suroi smatra da će prelazi Jarinje i Brnjak moći da budu deo suvereniteta Kosova samo ako se postigne takav dogovor u pregovaračkom procesu, a nikako intervencijom Prištine.

"Dalji tok događaja nije teško predvideti. Postoje male šanse da bude povoljan po Kosovo. Pregovarački prostor će biti još više sužen, pozicija unutar EU će biti lošija nakon negativnog Izveštaja o progresu, sve teže ekonomsko stanje zbog lošeg upravljanja, budžetski deficit koji ne žele da tretiraju rebalansom budžeta," kaže prištinski publicista.

"Stalna spirala pogoršanja situacije odgovara samo nedemokratskim režimima, koji su utopljeni u korupciji i kriminalu“, zaključuje Suroi.

(Tanjug)