среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Бошњаци себе промовишу за чуваре антифашистичког наслеђа у БиХ, чиме покушавају да редизајнирају имиџ народа који је подржавао нацисте
Хроника

Милорад Додик: Бошњаци себе промовишу за чуваре антифашистичког наслеђа у БиХ, чиме покушавају да редизајнирају имиџ народа који је подржавао нацисте

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. новембар 2024.

 БАЊАЛУКА – Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да бошњачка политика више од три деценије упорно фалсификује и прошлост и садашњост. Себе промовишу за чуваре антифашистичког наслеђа у Босни и Херцеговини, чиме покушавају да редизајнирају имиџ свог народа који је подржавао нацисте.

 „Нас који смо били истински антифашисти и крваво платили ослобађање од нациста и усташа сврстали су међу џелате. Зато 25. новембар по мери бошњачке политике не може бити чак ни празник, јер је прича коју 30 година негују у Сарајеву фалсификат. Да то не може бити 'дан државности' јасно је свакоме, јер БиХ у којој данас живимо црпи своју државност из Дејтонског мировног споразума, који Бошњаци презиру”, рекао је Додик за агенцију Срна.

 Поводом 25. новембра, који у Федерацији БиХ обележавају као „дан државности БиХ”, Додик је рекао да Срби имају највише разлога и обавеза да се сете сваког 25. новембра, јер је тај датум још једна од потврда антифашистичког бића српског народа.

Он је подсетио да су у антифашистичком покрету у БиХ били готово само Срби, као и да су највише жртава у борби против усташа и нациста поднели управо Срби, како у БиХ тако и у осталим деловима Југославије. Он је навео да у БиХ никада није постигнут договор о обележавању 25. новембра, што је била обавеза из Дејтонског мировног споразума.

„Да су њихове побуде заиста цивилизацијске, онда би рекли 'хајде да 25. новембар обележавамо као дан у славу антифашистичке борбе'. Али како они који су масовно гинули на Блајбургу да обележавају антифашистички празник.

Зато Република Српска, чији су преци својим животима и крвљу исписали антифашистичку историју целе БиХ с поштовањем се сећају својих предака, али не може да учествује у обележавању фалсификованог празника државности”, поручио је Додик.

Земаљско антифашистичко веће народног ослобођења Босне и Херцеговине (ЗАВНОБиХ) основано је 25. новембра 1943. године у Мркоњић Граду, током Другог светског рата, као централно политичко представништво Народноослободилачког покрета и највишег органа народне власти БиХ.

У Федерацији БиХ тај дан се слави као „дан државности БиХ”, док га у Републици Српској не сматрају празником, јер није резултат договора сва три конститутивна народа у БиХ, преноси Танјуг.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер