среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ветон Сурои: Лажна, а не историјска победа Приштине
Хроника

Ветон Сурои: Лажна, а не историјска победа Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. август 2011.

За званичну Приштину договор команданта Кфора са званичницима Владе Србије је непријатна вест, каже приштински публициста и аналитичар.

Приштински публициста Ветон Сурои оцењује да развој догађаја на северу Косова, представља лажну победу институција у Приштини и да оне имају разлога за бригу пошто ће у септембру почети дубоки политички преговори који ће се тицати територије Косова и његовог уставног поретка.

"Договор Владе Косова и команданта Кфора, након што се он договорио са представницима Србије, не представља успех историјских размера након проглашења независности", написао је Сурои у коментару објављеном на сајту Кохе диторе.

Пунктови у Јарињу и Брњаку од средине септембра биће предмет разматрања у преговорима у Бриселу, наводи Сурои и додаје да "Приштина улази обема ногама у дубље политичке преговоре који се тичу територије Косова, њеног уставног поретка и природе односа између Косова и Србије на неодређено време“.

Он подсећа да је власт у Приштини прихватила после непуних шест месеци проглашења независности да питање прелаза Јариње и Брњак третира унутар контекста плана од шест тачака генералног секретара УН Бан Ки Муна, што значи и заједничку одговорност Приштине и Београда за ова питања.

Без обзира на то шта кажу званичници из Приштине у овим данима пропаганде, они су прихватили у јулу 2008. године да погранична полиција и цариници буду распоређени на граничним прелазима Јариње и Брњак само уз одобрење Београда. Овај став остаје исти и на основу споразума који је постигао командант Кфора, истиче Сурои.

Споразум је, додаје он, оставио простор да се стране договор о томе какве ће природе остати ова два прелаза, односно какав ће бити режим цивилне контроле након истека режима војне контроле.

Сурои сматра да ће прелази Јариње и Брњак моћи да буду део суверенитета Косова само ако се постигне такав договор у преговарачком процесу, а никако интервенцијом Приштине.

"Даљи ток догађаја није тешко предвидети. Постоје мале шансе да буде повољан по Косово. Преговарачки простор ће бити још више сужен, позиција унутар ЕУ ће бити лошија након негативног Извештаја о прогресу, све теже економско стање због лошег управљања, буџетски дефицит који не желе да третирају ребалансом буџета," каже приштински публициста.

"Стална спирала погоршања ситуације одговара само недемократским режимима, који су утопљени у корупцији и криминалу“, закључује Сурои.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер