четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Немци траже брисање Косова и Метохије из Устава Србије
Хроника

Вечерње новости: Немци траже брисање Косова и Метохије из Устава Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. децембар 2014.

 Београд -- Поглавље 35 у преговорима Србије са ЕУ неће бити затворено док Србија не усклади свој Устав са Бриселским споразумом, а на удару је Преамбула и чланови о територијалном уређењу, пишу Новости.

Осим 11 услова за отварање кључног, косовског поглавља у преговорима Београда са Бриселом, Берлин је пред Србију испоручио још један захтев: да се наш Устав усклади са договорима из Бриселског споразума!

Како Новости сазнају, без испуњења овог захтева Поглавље 35 неће моћи да се затвори, па и чланство у ЕУ, самим тим, виси о овом танком концу. 

Да ли прилагођавање највишег правног акта Србије подразумева и брисање преамбуле која јасно каже да је Косово и Метохија саставни део територије наше земље, засада није прецизно дефинисано. Међутим, по многима, управо је то највећа замка која се крије у берлинском пакету и која заправо имплицира признавање независности, пише овај лист. 

Спорне тачке могле би да буду и чланови 182 и 16 Устава, које се односе на територијално уређење Србије и међународне односе. Брисел би могао да тражи да се из Устава избаци формулација да Србија има две покрајине, као и да промени став да "сви међународни уговори морају бити у складу са Уставом“. 

Према информацијама Новости, на формулацији садржине косовског поглавља месецима је радило немачко министарство спољних послова, а српски званичници су са тачном листом услова упознати почетком октобра, када је у посети Србији био Ернст Рајхел, специјални изасланик МСП Немачке за југоисточну Европу, Турску и ЕФТА. 

Професор Уставног права Ратко Марковић каже, за Новости, да се захтев о усклађивању Устава са Бриселским споразумом односи на све делове овог акта где се помиње Косово, а посебно на два: 

"Очекујем да Брисел тражи да се избаци навођење АП КиМ у делу о територијалном уређењу Србије, као и да се избрише реченица да ће се суштинска аутономија КиМ уредити посебним законом. Такође, Брисел ће инсистирати и да у Уставу међународно право и уговори имају примат над домаћим".

Шеф Делегације ЕУ Мајкл Давенпорт рекао је да преговори Србије и ЕУ нису стали и да није ништа изгубљено: 

"До сада су завршени скрининзи за 23 од 35 поглавља, а Србија ради на акционим плановима за поглавља 23 и 24".

Немачка амбасада: Српска Влада одавно упозната са очекивањима

Поводом проверене информације Новости о 11 услова Берлина за отварања Поглавља 35, у немачкој амбасади у Београду кажу да није тачно да постоји такав списак. Али, они потврђују да ће Влада Немачке дати сагласност за отварање Поглавља 35 тек када обавезе које произлазе из Споразума о нормализацији односа из априла 2013. године буду спроведене у потпуности и када Србија јасно искаже спремност да настави дијалог са Косовом: 

"Српска влада је одавно упозната са овим очекивањима. Сада, након што је напокон формирана косовска влада, битно је да се дијалог на високом политичком нивоу што пре настави и да допринесе брзом затварању празнина у спровођењу Споразума о нормализацији односа. ЕУ очекује од Србије и Косова даљи напредак у процесу нормализације односа".

Премијер Вучић је последњих дана више пута поновио "да му нико није тражио" и да "нигде не пише да Србија мора да призна Косово".

(Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер