понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Уставни суд Хрватске укинуо пресуду против Бранимира Главаша којом је осуђен за злочин над српским цивилима 1991. године
Хроника

Уставни суд Хрватске укинуо пресуду против Бранимира Главаша којом је осуђен за злочин над српским цивилима 1991. године

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јануар 2015.

Уставни суд Хрватске је укинуо пресуду Бранимиру Главашу у случајевима "гаража" и "селотејп" у којима је правоснажно осуђен на осам година затвора због ратног злочина над српским цивилима у Осијеку 1991. године.

Од Врховног суда затражено је да понови поступак којим је потврдио осуђујућу пресуду загребачког Жупанијског суда, пренела је агенција Хина, коју цитира Танјуг.

Уз Главаша, који казну издржава у БиХ, уставне тужбе на пресуде поднели су и Ивица Крњак, Гордана Гетош Магдић, Дино Контић, Тихомир Валентић и Здравко Драгић, који су с њим осуђени у тим предметима.

Уставни суд све уставне тужбе, како на правоснажне тако и на неправоснажне пресуде, испитао је у обједињеном поступку и о њима донео једну одлуку образложену на готово 190 страница.

Због ратног злочина над српским цивилима у Осијеку, Главаш је правоснажно осуђен на осам година, а казну му је потврдило и правосуђе БиХ где је он одлучио да служи казну. До сада је одслужио три петине затворске казне.

Главаш се терети да је као један од команданата Осијека за време рата у Хрватској 1991. године одговоран за ратне злочине над цивилима српске националности.

Њега је загребачки Жупанијски суд прогласио кривим у два случаја, за убиство најмање десет српских цивила током 1991. и 1992. године на обали Драве, као и за затварање петоро и убиство двојице српских цивила у седишту Секретаријата за народну одбрану, коме је Главаш као руководилац одбране Осијека тада био на челу.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер