Početna strana > Hronika > Umrla Jovanka Broz
Hronika

Umrla Jovanka Broz

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 20. oktobar 2013.

Posle teške bolesti, u osamdeset devetoj godini života, umrla je Jovanka Broz, supruga nekadašnjeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita.

Ona je preminula u beogradskom Urgentnom centru.

Da je teško bilesna do skoro niko nije ni znao. Tek kada joj je jako pozlilo krajem avgusta, javnost je saznala da gospođa Broz boluje od raka. Tada je primljena u urgentni centar u jako lošem stanju. Ona je tada reanimirana i lekari su se bukvalno borili za njen život.

(NSPM)

Ivica Dačić izrazio saučešće porodici Jovanke Broz

Beograd -- Premijer Ivica Dačić izrazio je saučešće porodici Jovanke Broz koja je danas preminula u Beogradu.

Dačić je uputio telegram sa izrazima najdubljeg saučešća porodici Jovanke Broz, ističući da "njenom smrću odlazi i jedan od poslednjih najpouzdanijih svedoka istorije naše nekadašnje države, koja je progonom platila tu činjenicu".

"Na žalost, istorijska nepravda prema njoj počela je da se ispravlja tek pred kraj na njenog života. Vlada Republike Srbije smatra da Jovanka Broz treba da bude sahranjena pored svog supruga Josipa Broza Tita i u tom smislu će doneti odgovarajuće odluke", navedeno je u telegramu.

Rasim Ljajić: Vlada sutra odlučuje o sahrani Brozove, najverovatnije u Kući cveća

Beograd -- Ministar Ljajić izjavio da će Vlada sutra verovatno da odluči da Jovanka Broz bude sahranjena u Kući cveća, u susednoj prostoriji od one gde je sahranjen Tito.

Rasim Ljajić je rekao za B92 da bi time bila bar delimično ispravljena nepravda prema udovici doživotnog predsednika SFRJ.

Sutra će biti odlučeno i o vremenu i mestu sahrane, rekao je Ljajić, i dodao da su u toku konsultacije sa članovima njene porodice.

Jovanka Broz biće sahranjena u prostoriji uz Titov grob

Pošto bi sahrana u samoj kripti u Kući cveća bila komplikovana zbog pomeranja mermerne ploče teške nekoliko tona, ali i zakonske procedure, jer je Kuća cveća napravljena kao mauzolej, predstavnici države ranije ovog meseca predložili su porodici Jovanke Broz da ona bude sahranjena u prostoriji uz Titov grob. Poroodica se složila sa takvim predlogom, pa će poslednja želja gospođe Broz biti ispunjena.

Predstavnici Uprave za zajedničke poslove republičkih organa, generalnog Sekretarijata Vlade Srbije, ministarstva koje vodi Rasim Ljajić i sestrić Jovanke Broz Goran, zajedno sa predstavnicima Muzeja istorije Jugoslavije početkom ovog meseca obišli su Kuću cveća kako bi ustanovili mogućnosti sahrane nekadašnje prve dame bivše Jugoslavije.

Ustanovljeno je da je opcija podizanja devet tona teške ploče od belog venčačkog mermera najmanje realna. To bi, naime, bio prilično komplikovan i skup poduhvat. Otežavajuću okolnost predstavlja i to što se, kako je "Blic" saznao, celokupna dokumentacija o izgradnji Kuće cveća nalazi u Vojci Srbije, budući da je radove na njoj izvodilo Vojno građevinsko preduzeće "Beli potok".

Još jedan problem bio je formalne prirode, s obzirom na to da se, prema Zakonu o grobljima, umrli pokopavaju samo na mestima koja su za to određena opštinskim odlukama. Tito je, naravno, sahranjen po posebnom zakonu.

Međutim, u Vladi Srbije su istakli da ne postoji nikakva striktna zabrana da u Kući cveća bude sahranjen još neko.

Kuća cveća je, inače, iz rezidencije u mauzolej pretvorena za svega nekoliko meseci, tokom kojih je umesto fontane, smeštene u središnjem delu nekadašnje zimske bašte, iskopano grobno mesto. Pa, pak, poslednji radovi završeni su neposredno pe početka Titove sahrane 8. maja 1980. godine.

Posmrtni ostaci biće prebačeni u kapelu Klinčkog centra

Posmrtni ostaci Jovanke Broz ostaće u Urgentnom centru sve dok porodica ne dođe da ih preuzme, kaže za "Blic" prof. dr Miljko Ristić, direktor Kliničkog centra Srbije.

" Dužni smo da čuvamo telo u bolničkom krevetu dva sata nakon smrti. Nakon toga telo se prenosi u kapelu Kliničkog centra. S obzirom da je Jovanka umrla u Urgentnom centru, njeni posmrtni ostaci će tu i ostati, jer ova bolnica ima sopstvenu kapelu - objašnjava dr Ristić.

Za svega 72 sata, od trenutka kada je 4. maja uveče obajvljeno da je Tito umro, izebonirana je površina od 200 kvadrata u čijem sklopu je bila grobnica, prostor za mimohod i tribine za više od sto svetskih državnika.

Svetlana Palić/M.R. Petrović

(Blic)

Vest o smrti Jovanke Broz udarna u medijima regiona

Beograd/Ljubljana/Zagreb -- Vest o smrti Jovanke Broz udarna je i u medijima regiona. Jutarnji list: Nekadašnja kraljica Jugoslavije otišla u 89. godini života.

U mnogim medijima iz regiona centralno mesto zauzela je vest o smrti udovice doživotnog predsednika nekadašnje SFRJ Josipa Broza Tita.

Regionalni mediji, uz vest o smrti, pišu o njenom teškom životu u izolaciji koja je trajala više od tri decenije i navode delove iz biografije nekadašnje prve dame SFRJ.

Slovenačko "Delo" vest je objavilo pod naslovom: "Jovanka Broz: Opasna vladarka iz senke ili tragična žrtva?". Na naslovnoj strani su i brojni tekstovi o životu i proteklim "kritičnim" danima Jovanke Broz. Dnevnik navodi: Umrla je najpoznatija i najmisterioznija žena u socijalističkoj Jugoslaviji.

Jutarnji.hr piše: Nekadašnja kraljica Jugoslavije otišla je u 89. godini života. Punih 33 godine nakon što je postala udovica najmoćnijeg čoveka sa ovih prostora Josipa Broza Tita.

"Upravo je ona svojom pojavom i tragičnim životom najbolja personifikacija te nesrećne zemlje koja je nestala u vihoru krvavog rata. Mlada, jedra partizanka nakon blistave ratne pobede i zauzimanja vlasti postaje supruga već tada harizmatičnog partizanskog vođe i "najvećeg sina naših naroda i narodnosti" gotovo 30 godina starijeg. Ideološki idealna bračna kombinacija za državu koju je on osmislio, on Hrvat ona Srpkinja", piše Jutarnji.

"Priča o Jovanki Budisavljević, prvoj dami među drugaricama i prvoj udovici Jugoslavije, fascinatna je, gotovo holivudska. Pepeljuga komunizma: od ličkog “čobančeta” i partizanske bolničarke do kraljice iz bajke kojoj je svet bio pod nogama, da bi se kasnije “pokondirila” i pala u političkim spletkama kojima nije bila dorasla da bi u starosti završila kao tragična ličnost i paćenica. No, u svim tim ulogama ona je bila na visini pa tako i u ovoj zadnjoj", navodi se u tekstu Jutarnjeg lista.

Jutarnji na naslovnoj strani svog portala ističe i početkom oktobra objavljeni tekst u kome se kaže da je Brozova "posvađala Srbiju" i "uznemirila i uzburkala srbijansku javnost svojim zahtevom" da bude sahranjena u Kući cveća. "Želja bivše prve dame Jugoslavije otvorila je niz pitanja - od onih etičkih do tehničkih. Vode se rasprave o tome kako pomaći par tona tešku mermernu ploču s Titovog groba i, na kraju, bi li to Tito uopšte želeo", navodi Jutarnji list.

Podsetimo, premijer Srbije Ivica Dačić je danas izjavio da Vlada Srbije smatra da Jovanka Broz treba da bude sahranjena u Kući cveća.

I mediji u BiH i Crnoj Gori objavili su biografije i vest o smrti Jovanke Broz na naslovnim stranama medijskih sajtova.

Makedonski mediji, s druge strane, manje su pažnje pridali ovoj vesti nego portali drugih zemalja bivše Jugoslavije. Kratka vest o smrti objavljena je na nekoliko medijskih portala, bez posebnog isticanja.

Svetski mediji: Jovanka Broz, od glamura do zaborava

Strane novinske agencije i mediji prenele su danas vest da je udovica bivšeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita, Jovanka Broz preminula, uz komentare da je, posle smrti supruga, bila zaboravljena, ali i da je za njegovog života uživala u razmetanju i glamuru.

Britanska agencija Rojters objavila je da je umrla "Jovanka Broz, koja je tri decenije bila prva dama Jugoslavije, ali je ostala zaboravljena i bez države pošto je rat razorio socijalističku federaciju koju je izgradio njen muž Tito".

Rođena u Hrvatskoj, Jovanka je prvo bila medicinska sestra u partizanima tokom Drugog svetskog rata, zatim Titova lična sekretarica, a na kraju je 1952. postala njega žena.

Britanska agencija navodi da je Tito bio 32 godine stariji od nje i da se nalazio na čelu federacije od 22 miliona stanovnika, koja je balansirala između istoka i zapada tokom "hladnog rata".

Ta agencija ističe da su, za razliku od bezličnih i ozbiljnih komunističkih lidera sovjetskog bloka, Tito i njegova supruga uživali u razmetanju i glamuru.

Američka agencija AP je objavila da je umrla "udovica bivšeg jugoslavenskog diktatora Josipa Broza Tita", koja je sa njim bila u braku gotovo 30 godina.

AP je naveo da je Tito, čiji su se gerilski borci - partizani borili protiv nemačkih nacističkih okupatora tokom Drugog svetskog rata, došao na čelo Jugoslavije nakon završetka rata. Ta agencija navodi da je on sve do svoje smrti 1980. godine gvozdenom rukom vladao multietničkom federacijom.

Ta američka agencija ističe da su naslednici Tita na čelu države kasnije Jovanku Broz lišili njenih prava, usled čega je ona praktično bila u kućnom pritvoru.

Francuski AFP je naveo da je "udovica bivšeg jugoslovenskog komunističkog diktatora" Tita preminula danas usled zastoja u radu srčanog mišića, dodavši da je ona nakon muževljeve smrti "provela oko 30 godina u izolaciji i siromaštvu".

AFP navodi da je Jovanka Broz, na koju su Titovi politički saradnici sumnjali da je planirala državni udar, stavljena nekoliko godine pre smrti muža 1980. u gotovo kućni pritvor.

Frans pres ističe da se Jovanka poslednji put u javnosti pojavila na Titovoj sahrani u maju 1980. godine, a nakon njegove smrti je bila prisiljena da napusti nekadašnju srpsku kraljevsku palatu, u kojoj je bračni par Broz živeo u luksuzu. Ta agencija dodaje da su tada Jovanki oduzeti lični dokumenti, koji su joj srpske vlasti ponovo uručile tek 2009. godine, kad je dobila i penziju.

Nemački elektronski mediji i štampa u onlajn izdanju navode da je decenijama živela izolovana, u nemilosti u zapuštenoj kući, a poslednje dane provela u bolnici.

List ''Zidojče cajtung'' je s malim izmenama ponovio jedan ranije objavljen portret Jovanke, navodeći da je živela u uslovima koje siromašni Srbi poznaju iz sopstvenih života i da je skoro četiri decenije bila u nemilosti, daleko od javne scene ''kojom je decenijama brilijantno i virtuozno vladala, kao ni jedna druga žena socijalistočog lagera''.

Ukazujući na to da je od Titove smrti, pre 33 godine, Jovanka Broz živela izolovano i u skromnim materijalnim uslovima i da joj je bogastvo i luksuz, u kome je živela bilo oduzeto, a kontakti s ostatkom sveta ograničeni i zabranjeni, list navodi da je pad Jovanke Broz bio isto toliko veliki, kao što je bio i njen meteorski uspeh.

''Zidojče cajtung'' piše da je Jovanka Broz svojom lepotom, elegancijom i osmehom koji zrači, plenila u Beogradu i na više od 100 inostranih putovanja s Titom.

Prema navodima ovog lista, Jovanka Broz je šezdesetih godina imala, iza kulisa, rastuću političku ulogu, a sedamdesetih godina, kada je počela borba za Titovog naslednika, njegovo okruženje optužilo da je špijun Moskve i da planira vojni puč.

U listu se navodi da je Tito koji je, kako se kaže, Jovanku dugo u sebi voleo, u leto 1977. godine isključi je Jovanku iz javog života, ali da nije tražio razvod.

(B92-Tanjug)

Biografija Jovanke Broz

Jovanka Budisavljević je rođena 7. decembra 1924. selu Pećanima, u Lici kao drugo dete u porodici. Sa 17 godina je stupila u Savez komunističke omladine Jugoslavije.

U 21. godini je dobila dva Ordena za hrabrost, a takođe je i nosilac Partizanske spomenice 1941. Josipa Broza Tita je upoznala prilikom nemačkog desanta na Drvar 1944. godine.

Kako je tačno mlada partizanka iz Like postala žena jugoslovenskog komunističkog vođe nije sasvim jasno.

Prema jednoj verziji, odmah nakon završetka Drugog svetskog rata, ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Ranković je zatražio od svojih republičkih podsekretara da mu pošalju grupu proverenih devojaka za rad u Maršalovom kabinetu.

Od oko 50 kandidatkinja, Ranković je navodno odabrao pet devojaka i lično ih predstavio Titu kome se dopala partizanka Jovanka Budisavljević, stara 24 godine.

Ovu verziju je potvrdio general Đoko Jovanić, koji je bio na čelu jugoslovenske Kontra-obaveštajne službe, prema kojoj je upravo on odgovorio na Rankovićev zahtev i predložio Jovanku za Titovu saradnicu.

Druga verzija tvrdi da je Jovanku odabrao Ivan Stevo Krajačić, tadašnji poverenik NKVD-a za Jugoslaviju, odakle verovatno potiče priča koja prikazuje Jovanku kao sovjetskog špijuna.

Treća verzija, ovog puta od bivšeg generala JNA Marjana Kranjca, kaže da je Jovanka dodeljena Maršalu već 1945. godine kao higijeničarka zadužena za kontrolisanje hrane i čistoće i zdravlja osoblja. Posle smrti velike Titove ljubavi Davorjanke Paunović 1946. godine, Jovanka je, prema Kranjcu, postala Titova lična sekretarica.

Tito i Jovanka tajno su se venčali 1952. godine. Apsolutni gospodar Jugoslavije od Jovanke je bio stariji 32 godine.

Tito i Jovanka na venčanju sa kumovima Aleksandrom Rankovićem i Ivanom Gošnjakom

Sedamdesetih godina odnos između Jovanke i Tita postao je tema oštrih političkih rasprava.

Optuživali su je da radi protiv supruga, da želi vlast, planira puč, da je sovjetski špijun. Optužbe je negirala. Poslednje tri godine maršalovog života bili su razdvojeni, iako se zvanično nisu razveli.

Posle smrti supruga 1980. godine oduzeli su joj kuću, imovinu, dokumenta. Povukla se iz javnosti, a tek 2009. dobila je ličnu kartu.

Niko ne zna koliko se Jovanka Broz mešala u državnu politiku i da li je bila više od obične supruge. Mnogi veruju da je bila žrtva ambicija raznih političara.

Nije pristala da iznese svoju verziju priče o događanjima u bivšoj Jugoslaviji, iako su od nje intervju tražili i Rusi, Amerikanci, Englezi. Za kamere je ostala nema. Možda će memoari, za koje mnogi tvrde da je pisala, otkriti tajnu.

(RTS)