понедељак, 01. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џим Роџерс: Подршка Украјини прети распадом ЕУ и крахом евра
Хроника

Џим Роџерс: Подршка Украјини прети распадом ЕУ и крахом евра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. јул 2024.

 Подршка Украјини доводи до успоравања економија оних земаља које помажу Кијеву, претећи распадом Европске уније и крахом евра, изјавио је за Спутњик познати амерички инвеститор Џим Роџерс.

„То ће бити фактор који доводи до успоравања економија, а неке земље више неће бити тако просперитетне као раније“, рекао је он, коментаришући утицај помоћи Украјини на економије земаља које је подржавају.

Према његовим речима, проблеми у Европи могу довести до жеље појединих држава да напусте Европску унију, као што је то раније учинила Велика Британија.

„Када у Европу у наредне две-три године стигну проблеми, политичари ће предложити да се одустане од евра који представља проблем. Врло мало група као што је евро је постојало дуже време. Већина их је пропала. Бојим се да евро ће једног дана пропасти“, додао је он.

Расту проблеми у САД

 Роџерс сматра да Сједињене Америчке Државе нису у стању да отплате свој национални дуг, па ће се проблеми земље само повећавати.

Како је навео, због проблема повезаних са америчким државним дугом, „сада је лоше време да будете амерички тинејџер“.

Инвеститор је приметио да због огромног дуга америчке владе многи људи траже алтернативу долару.

„Нешто ће преузети место долара у свету. Ниједна валута није заувек остала на врху. Многи људи већ траже нешто да као конкуренцију долару, јер су САД највећи дужник у светској историји“, истакао је Роџерс.

Према његовим речима, потрага за алтернативом америчком долару приморава инвеститоре да све више гледају на кинески јуан, укључујући и због ограничења улагања у Русију.

Међународни монетарни фонд (ММФ) је у четвртак саопштио да се од америчких власти све више захтева да почну да смањују државни дуг, јер његов раст угрожава и америчку и светску економију, а до 2032. ће премашити 140 одсто БДП-а.

Према подацима америчког Трезора, од понедељка ујутро амерички дуг већ премашује 34,7 билиона долара.

(Политика)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер