среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Пекингу одржана свечана војна парада поводом 70. годишњице кинеске победе над Јапаном и фашизмом, паради присуствовали Владимир Путин, Бан Ки Мун и Томислав Николић
Хроника

У Пекингу одржана свечана војна парада поводом 70. годишњице кинеске победе над Јапаном и фашизмом, паради присуствовали Владимир Путин, Бан Ки Мун и Томислав Николић

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2015.

ПЕКИНГ - Свечана војна парада поводом 70. годишњице победе над фашизмом и победе кинеског народа у народно-ослободилачкој борби против Јапана, одржана је данас у Пекингу уз присуство више од 30 шефова држава и влада.

Паради су присуствовали и председник Србије Томислав Николић, који борави у вишедневној посети Кини, руски председник Владимир Путин, генерални секретар УН Бан Ки Мун.

У свечаном дефилеу на Тјенанмену учествовало је 12.000 припадника кинеске војске, око 1.000 војника из 17 других држава, међу којима и гардисти Војске Србије, а Пекинг је надлетало 200 борбених авиона.

На паради је приказано десетак ракета дугог домета. Посебну пажњу изазвала је ракета, коју су медији назвали "носач-убица", ДФ-21Д. То је прва и једина у свету противбродска балистичка ракета.

По мишљењу експерата, ДФ-21Д би могла кардинално да промени ток будућих војних акција.

Западни аналитичари оцењују да је ова парада, прва од доласка актуелног кинеског председника Си Ђинпинга на власт 2012. године, прилика да се свету прикажу нова достигнућа у производњи оружја, а да се у домаћој јавности учврсти идеја националног идентитета.

Си Ђинпинг: Несаломиви кинески народ борио се витешки и извојевао апсолутну победу над јапанским агресорима

Кинески председник Си Ђинпинг најавио је данас, на свечаној војној паради у Пекингу, смањење припадника војске за 300.000 и поручио да ће Кина "увек ићи путем мирнодопског развоја".

Агенције наводе да се се на тај корак одлучио због све већих трошкова и технолошког напретка који смањује потребу за великим бројем особља, оцењујући да је овом парадом Кина показала своју војну моћ без преседана.

Ипак, и са тим смањењем, Народна ослободилачка армија Кине, која има 2,3 милиона припадника, остаће најбројнија војска у свету.

"Кинеска апсолутна победа над јапанском инвазијом обновила је статус Кине као значајне земље у свету", поручио је Си, на паради поводом 70. годишњице победе над фашизмом и победе кинеског народа у народно-ослободилачкој борби против Јапана, којој је присуствовало више од 30 шефова држава и влада, међу којима и председник Србије Томислав Николић.

Кинески председник је осмогодишњи сукоб назвао "одлучном борбом између правде и зла, између светла и таме".

"Несаломиви кинески народ борио се витешки и коначно извојевао апсолутну победу над јапанским агресорима, очувавши 5.000 година стару цивилизацију Кине", казао је Си.

(Танјуг)

Кина парадом обележила победу над фашизмом

Кинески лидер Си Ђинпинг отворио је велику војну параду у којој је учествовало 12.000 војника поводом 70. годишњице капитулације Јапана у Другом светском рату.

Током смотре на којој су приказана најновија достигнућа Кине у војној технологији, Пекинг су надлетали ловци и хеликоптери који су у лету формирали број 70.

Парада је показала растућу војну моћ Кине и одлучност Кине да постане водећа сила Азије.

Председник Си је параду на тргу Тјенанмен у центру Пекинга отворио говором. Поред њега су били и страни званичници, међу којима руски председник Владимир Путин, јужнокорејска председница Парк Геун-хје и генерални секретар Ун Бан Ки Мун.

На паради је био и председник Србије Томислав Николић.

"Искуство рата чини да људи још више цене мир. Без обзира на развој догађаја, Кина никад неће тражити хегемонију, Кина никад неће покушати да се шири и никад неће другима нанети патње кроз које је она прошла", рекао је кинески председник.

Си је најавио да ће се број војника смањити за 300.000 и војска свести на око два милиона припадника.

Кина ће ипак и с том редукцијом остати највећа војска на свету. Смањење броја војника долази у време када развој војне технологије то омогућава, наводи агенција АП.

Председник Си је из лимузине кинеске производње обавио смотру трупа постројених пред параду, и преко разгласа поздравио војнике.

У дефилеу је учествовало 12.000 војника, с 500 комада војне опреме, 200 летелица, чиме је представљена најмодернија војна технологија Кине.

Представљено је десетак нових балистичких ракета кинеске војске ДФ21Д - "убица носача авиона". Ракете дугачке десетак метара, пречника од око једног метра, постављене су на велике камионе с дванаест точкова. Домет им се не зна тачно, а страни војни стручњаци сматрају да је између 900 и 1.000 километара.

Представљена је и најновија верзија бомбардера Х-6К, с посадом од само троје људи, упола мање од претходне верзије тог авиона.

Ново оружје представљено данас на паради, подстиче спекулације у војним круговима о способности Кине да измени однос снага на Тихом океану где је сада најјача америчка Седма флота.

Већина водећих земаља света није послала делегације високог нивоа на прославу у Пекингу због антијапанског тона параде и недавних кинеских агресивних потеза у вези с територијалним споровима са суседима. САД су послале само свог амбасадора.

Кина војне параде обично одржава сваких десет година, на годишњицу оснивања Народне Републике Кине 1949. године.

(Бета-АП)

Војна парада у Пекингу

Свечана војна парада поводом 70. годишњице победе над фашизмом и победе кинеског народа у народно-ослободилачкој борби против Јапана одржана је у Пекингу уз присуство више од 20 шефова држава и влада, међу којима је и председник Србије Томислав Николић.

Гост на паради био је и председник Русије Владимир Путин, док је Француску представљао шеф дипломатије Лоран Фабијус, САД њихов амбасадор у Кини Макс Бакус, а Велику Британију бивши министар правосуђа Кенет Кларк.

Од шефова држава Европске уније присуство је најавио само чешки председник Милош Земан, док су стали највиши гости из земаља Азије, Африке и Јужне Америке, преноси Танјуг.

У свечаном дефилеу на Тјенанмену учествовало је више од 10.000 припадника кинеске војске и око 1.000 војника из 17 других држава, док је Пекинг надлетело 200 борбених авиона, а многи од 500 примерака модерног кинеског наоружања били су приказани први пут.

На паради су учествовали и гардисти Војске Србије, а према речима начелника Генералштаба генерала Љубише Диковића они су вежбали претходних неколико дана и изузетно добро су се припремили за дефиле.

Српски гардисти на паради

Западни аналитичари су уочи параде, прве од доласка актуелног кинеског председника Сји Ђинпинга на власт 2012. године, истицали да је то прилика да се свету прикажу нова достигнућа у производњи оружја, а да се у домаћој јавности учврсти идеја националног идентитета.

Кинеске власти, жељне да апсолутно све прође под контролом, дословно су затвориле центар Пекинга, чиме је обичним људима махом ускраћена прилика да виде параду.

Житељи Пекинга који живе дуж руте којом пролази парада добили су наређење да не излазе на балконе, да затворе прозоре, да не позивају госте и - у неким зградама - да не фотографишу.

Као што је у Пекингу уобичајено за време великих догађаја од међународног значаја, власти су успоставиле ограничења у индустрији и саобраћају која ће омогућити да небо за време параде буде чисто, с обзиром да је смог у главном граду Кине веома велики проблем.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер