Početna strana > Hronika > U Budimpešti se održava Samit Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope; Ana Brnabić: Projekat modernizacije pruge Beograd-Budimpešta, od ogromnog značaja za Srbiju i zemlje regiona
Hronika

U Budimpešti se održava Samit Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope; Ana Brnabić: Projekat modernizacije pruge Beograd-Budimpešta, od ogromnog značaja za Srbiju i zemlje regiona

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 27. novembar 2017.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, koja učestvuje na Samitu Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (CIEZ) u Budimpešti, u obraćanju na plenarnoj sesiji poručila je da je Srbija u potpunosti posvećena unapređenju sveukupnih odnosa između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope.

Predsednica Vlade rekla je da je format "16+1" saradnje sa Kinom izuzetno značajan mehanizam saradnje na visokom političkom nivou u oblasti ekonomije i da je ujedno važan mehanizam za jačanje saradnje Kine sa Evropskom unijom.

Brnabić je ocenila da je važno to što se, na marginama događaja, sastaju premijeri zemalja okupljenih u toj inicijativi i razgovaraju o saradnji u brojnim oblastima. 

"Izuzetno sam ponosna što moja zemlja predstavlja jednu od tačaka gde se ukršta Novi Put svile, na liniji rute Ekspresne pomorsko-kopnene linije, gde će upravo u Beogradu biti obeleženo otvaranje radova na projektu modernizacije pruge Beograd-Budimpešta”, istakla je predsednica Vlade Srbije. 

Brnabić je naglasila da trilateralni projekat modernizacije železnice na liniji Beograd – Budimpešta, predstavlja prvi prekogranični projekat u tom formatu saradnje, koji je od ogromnog značaja za Srbiju i zemlje regiona u celini.

"Srbija intenzivno nastavlja sa realizacijom zajedničkih projekata u oblasti infrastrukture i dalje je na vrhu liste zemalja sa najvećim brojem zajedničkih realizovanih i ugovorenih projekata u toj oblasti sa Kinom", istakla je Brnabić. 

Predsednica Vlade podvukla je da je saradnja u okviru mehanizma "16+1" za Srbiju bila plodonosna i izdvojila je Sporazum o ukidanju viza na obične putne isprave za građane Srbije i Kine na period do 30 dana, kao i uspostavljanje avio linije Hajnan Erlajnza na relaciji Beograd - Peking.

Ona je dodala da Srbija pridaje veliki značaj unapređenju finansijske saradnje Kine sa zemljama Centralne i Istočne Evrope i da je ponosna jer je predstavništvo "Bank of China" počelo sa poslovanjem u Srbiji početkom ove godine, odakle će pokrivati Grčku, Rumuniju, Bugarsku, Albaniju i sve bivše jugoslovenske republike. 

Govoreći o razlilitim oblastima saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, predsednica Vlade izdvojila je Dijalog o visokom obrazovanju Kina-CIEZ i IV sastanak Konzorcijuma institucija visokog obrazovanja CIEZ u Novom Sadu, istakavši da je ulaganje u bolje obrazovanje mladih prioritet "jer je omladina stub budućnosti svake zemlje".

"Ponosna sam jer Novi Sad predstavlja novi temelj za jačanje akademskih i intelektualnih veza između naših zemalja", rekla je Brnabić u obraćanju. 

Predsednica Vlade Ana Brnabić naglasila je i značaj kulturne saradnje za bolje razumevanje i povezivanje zemalja.

Brnabić je najavila otvaranje Kulturnog centra Srbije u Pekingu, kao i Kineskog kulturnog centra u Beogradu, čije je temelje postavio predsednik Kine Si Đinping tokom prošlogodišnje posete Beogradu. 

Saradnja u formatu "16+1", kako je navela premijerka Brnabić, veoma je važna jer "raznolikost saradnje i naše komparativne prednosti svakog novog dana pružaju nove mogućnosti za razvoj". 

"U cilju postizanja još većih zajedničkih uspeha, od velikog je značaja sinergija nacionalnih razvojnih strategija naših zemalja. Uprkos našim različitostima, moramo međusobno da se podržavamo i podstičemo, jer jedino tako možemo da postignemo zajednički uspeh, što je i cilj ove, kao i inicijative Pojas i put", zaključila je na plenarnoj sesiji, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. 

Postoji prostor za veće poljske investicije u Srbiji 

Tokom sastanka premijerke Brnabić sa njenom poljskom koleginicom Beatom u Budimpešti, ocenjeno je da postoji prostor za povećanje poljskih investicija u oblastima rudarstva i elektroprivrede, mašinske i namenske industrije, kao i turizma. 

U saopštenju Vlade Srbije navodi se da su premijerke zaključile da je potrebno unaprediti saradnju malih i srednjih preduzeća dve zemlje. 

Brnabić je rekla da je Srbija izuzetno zahvalna Poljskoj na kontinuiranoj i aktivnoj podršci procesu evropskih integracija Srbije, kao i da ceni podršku Poljske po pitanju sprečavanja prijema Kosova u članstvo u međunarodnim organizacijama. Ona je rekla da su za proces pristupanja Evropskoj uniji za Srbiju ključna ekonomska poglavlja.

Dve milijarde dolara za prugu

Trilateralni projekat modernizacije železničke pruge Beograd-Budimpešta, prvi je prekogranični projekat u okviru okviru saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, koji zajednički realizuju Srbija, Mađarska i Kina.

Ukupna vrednost izgradnje pruge u Srbiji je oko dve milijarde dolara.

U okviru projekta, prva deonica na kojoj sutra započinju radovi je Beograd Centar-Stara Pazova.

Projektom je predviđena kompletna rekonstrukcija i modernizacija građevinske i elektrotehničke infrastrukture sa podizanjem brzine na deonici Beograd Centar-Batajnica do 120 km/sat, a od Batajnice do Stare Pazove do 200 km/sat.

Deonica od Beograda do Stare Pazove dužine je 34,5 kilometara.

Radove na toj deonici će izvoditi „China Railways Inrternational" i “China Communications Construction Company”, a vrednost ugovora je 350,1 miliona dolara.

Obeležavanju početku radova prisustvovaće potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, kao i zamenik direktora Nacionalne komisije za razvoj i reformu NR Kine Wang Xiaotao, saopšteo je iz Vlade Srbije.

Viktor Orban: Modernizacija pruge jedan od najvažnijih projekata

Premijer Mađarske Viktor Orban ocenio je danas da je modernizacija pruge Beograd-Budimpešta jedan od najvažnijih projekata, koji se sprovodi u sklopu inicijative "Jedan pojas, jedan put", od strateške važnosti za novi "Put svile".

Orban je, na konferenciji za novinare po završetku 6. Samita Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope, rekao da razvoj kineske ekonomije nudi brojne prilike za ovaj region.

Prema njegovim rečima, u budućnosti će saradnja sa Kinom još više rasti, posebno u oblasti tehnologija i finansija.

U regionu, kako je dodao, konstatovano je da postoji ogroman potencijal za napredak.

S tim u vezi je podsetio da se medju 16 zemalja centralne i istočne Evrope, koji učestvuju u saradnji sa Kinom, nalazi 11 članica EU, kao i pet kandidata za članstvo.

- Ključno je da članice EU i kandidati budu u mogućnosti da razvijaju investicione projekte orijentisani ka budućnosti, koji treba da podignu ovaj region - istakao je Orban.

On je kazao da je neophodno, da bi se region razvio, da dobije potrebnu tehnološku i finansijsku pomoć izvani, jer u Evropi nema tih resursa.

Rekao je da zemlje centralne i istočne Evrope pozdravljaju što je Kina deo novog svetskog poretka.

Ukazao je da je na sastanku razgovarano o brojnim projektima, a vodeći je svakako, kako je podvukao, modernizacija pruge Beograd-Budimpešta.

Orban je kazao da premijer Bugarske Bojko Borisov preuzima organizaciju idućeg samita Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope.

Ocenio je da je sjajna odluka da Bugarska bude idući domaćin, jer u Borisovu na čelu domaćina stoji jedan od najiskusnijih premijera regiona.

Tokom samita šefova vlada Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope potpisan je komercijalni ugovora o projektovanju i izgradnji autoputa E-763, deonica Preljina-Požega, između Srbije, Puteva Srbije i kineske kompanije CCCC (China Communications Construction Company Ltd).

Takođe, potpisan je i Protokol između Generalne uprave za kontrolu kvaliteta, inspekciju i karantin Kine i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS o inspekciji, karantinu i veterinarskim sanitarnim zahtevima za izvoz goveđeg mesa iz Srbije u Kinu.

Na marginama Samita tokom dana potpisuju se Ugovor o izgradnji toplodalekovoda, projekat Obrenovac-Novi Beograd, između Grada Beograda JP "Beogradske elektrane" i izvođača radova, kompanije Power Construction Corporation of China, kao i Projekat za obradu i odlaganje gradskih otpadnih voda iz centralnih delova Beograda, između Grada Beograda i China Machinery Engineering Corporation

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić u obraćanju na plenarnoj sesiji poručila je da je Srbija u potpunosti posvećena unapređenju sveukupnih odnosa između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope. Ona je istakla da je saradnja u okviru mehanizma "16+1" za Srbiju bila plodonosna.

 Premijerka Srbije Ana Brnabić učestvovaće na Samitu Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope u Budimpešti, gde će takođe imati brojne bilaternalne sastanke sa visokim stranim zvaničnicima. Premijer Kine Li Kećijang je otvorio Samit sa mađarskim kolegom Viktorom Orbanom.

U delegaciji sa Anom Brnabić biće potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, najavljeno je iz Vlade Srbije.  

Kako je najavljeno, Brnabić će prisustvovati otvaranju ekonomskog, trgovinskog i finansijskog foruma Kina-CIEZ i obratiti se na plenarnoj sesiji na kojoj učestvuju predsednici vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope.  

Tokom samita šefova vlada Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope planirano potpisivanje komercijalnog ugovora o projektovanju i izgradnji autoputa E-763, deonica Preljina-Požega, između Srbije, Puteva Srbije i kineske kompanije CCCC (China Communications Construction Company Ltd.).  

Planirano je i da Generalna uprava za kontrolu kvaliteta, inspekciju i karantin Kine i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije potpišu protokol o inspekciji, karantinu i veterinarskim sanitarnim zahtevima za izvoz goveđeg mesa iz Srbije u Kinu.  

Predsednica Vlade Srbije imaće u utorak, 28. novembra bilteralne sastanke sa predsednikom Vlade Kine Li Kećijangom, kao i sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.  

Tokom učešća na Samitu planirani su bilateralni susreti premijerke Brnabić sa premijerom Estonije Jurijem Ratasom i sa poljskom koleginicom Beatom Šidlo.  

Format saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (CIEZ) "16+1", sveobuhvatni je mehanizam saradnje na visokom političkom nivou u oblasti ekonomije, posebno infrastrukture, kao i poljoprivrede, kulture i medija, nauke i tehnologije, obrazovanja, sporta, IT sektora i drugih oblasti.  

Taj format saradnje postao je integralni deo inicijative "Pojas i put", koju je pokrenuo predsednik Kine Si Đinping.   

Kina ulaže dve milijarde evra

Kineski premijer Li Kećijang najavio je novi fazu Fonda za investicionu saradnju Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, prenela je kineska agencija Sinhua.  

Orban je rekao da su zemlje srednje i istočne Evrope postale najkonkurentnije područje za ulaganje na kontinentu, prenela je agencija Hina.

Mađarski premijer je naglasio da 16 zemalja koje učestvuju na samitu predstavaljuju motor koji stoji iza evropskog ekonomskog rasta, a da im za ostvarivanje punog potencijala trebaju moćni saveznici.  

"Nekada je Evropa bila potrebna za modernizaciju Kine, a sada je za razvoj Evrope neophodno da u njemu učestvuje Istok... Od uspeha te saradnje zavisiće i uspeh cele Evrope", rekao je Orban.  

Kineski premijer je najavio da Kina ima nameru da uloži oko dve milijarde evra u razvoj i investicione projekte u centralnoj i istočnoj Evropi koju poslednjih godina vidi kao izuzetno zanimljiv region, a saradnju s tim zemljama obostrano korisnu za sve učesnike.

Potpisani igovori o izgradnji toplodalekovoda Obrenovac-Novi Beograd i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda

Potpisani su i ugovori o izgradnji toplodalekovoda Obrenovac-Novi Beograd i fabrike za prečišćavanje otpadnih voda iz centralnih delova Beograda.

Premijerka Brnabić je u razgovoru za N1 u Budimpešti rekla da je za nju lično najznačajniji projekat autoput Preljina-Požega, ali da je u smislu ekonomske opravdanosti, uštede i energetske nezavisnosti, najvažniji toplodalekovod od Termoelektrane “Nikola Tesla” do Novog Beograda.

“Sama isplativost projekta je za sedam godina. 'Beoelektrane' će moći da vraćaju kredit, čak neće ići ni iz budžeta grada ili budžeta Srbije. To je jedan od velikih projekata diversifikacije, jer u Beogradu se uglavnom grejemo na gas, a ovaj projekat će nam omogućiti uštede na gasu, ali i zaštitu životne sredine jer se vrela voda više neće izlivati u Savu”, objasnila je predsednica Vlade.

Istakla je da se pomenuti projekti finansiraju jako povoljnim kreditima, sa grejs periodom od pet do sedam godina. Vlada Srbije, kako je rekla, na dnevnom nivou prati nivo javnog duga u odnosu na BDP, i ističe da je veoma ponosna što je u proteklih godinu dana taj odnos opao za deset procentnih poena.

“Kada god gledate oko kredita, svaka infrastrutkura je dobro trošenje para. Kreirate novu vrednost, pravite posao za građevinske kompanije, sve što možemo da uložimo je dobro ulaganje. Ono što je bila kritika na račun svih vlada do sada, je da nije bilo dovoljno kapitalnih infrastrukturnih projekata, čini mi se da su prethodna vlada i ova vlada to promenile”, rekla je Brnabić.

Govoreći o fabrici za prečišćavanje otpadnih voda u Beogradu, premijerka je podsetila da je to tek jedno od pet takvih postrojenja potrebnih glavnom gradu, a slične investicije neophodne su i u drugim gradovima u zemlji, što je i obaveza Srbije u okviru poglavlja 27 u pregovorima o članstvu u EU.

(Beta-N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner