среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић за „Коријере дела сера“: Србија је остварила велики економски напредак, боље се развија него неке чланице ЕУ и на крају биће политичко питање да ли ће нас ЕУ уопште хтети
Хроника

Марко Ђурић за „Коријере дела сера“: Србија је остварила велики економски напредак, боље се развија него неке чланице ЕУ и на крају биће политичко питање да ли ће нас ЕУ уопште хтети

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. јул 2024.

Шеф српске дипломатије Марко Ђурић је изјавио италијанском листу Коријере дела сера да Србију уопште не занима да постане Порторико (територија придружена САД) у Европи, већ да има пуно право гласа и место за столом где се одлучује.

Ђурић је, на питање кад мисли да би могло да се оконча дуго чекање на чланство у ЕУ и да ли у Србији постоји воља за то, узвратио да „разочарање у Србији расте и то јасно доводи у питање веродостојност целог процеса уласка нових чланица (у ЕУ)“.

Али, како је нагласио српски министар, „ја сам као младић учествовао у протестима који су довели до пада Милошевића…па не могу да верујем да 25 година касније нисмо чланица ЕУ, иако за то без сумње и ми сами сносимо кривицу“.

„Нова српска влада“, рекао је Ђурић, „као темељни приорирет поставила је да се до 2027. спроведу реформе како бисмо, испуњавањем законских, политичких и друштвених услова, постали пуноправна чланица ЕУ“.

Шеф српске дипломатије је указао на то да је Србија остварила у међувремену велики економски напредак, да се боље развија него неке чланице ЕУ и, како је предочио, „на крају ће политичко питање бити да ли ће нас Европска унија хтети“.

Ђурић је истакао да ће „ЕУ кад Србија са снажном привредом постане чланица бити моћнија и цео балкански простор стабилнији и укотвљен у евроатлантску заједницу“.

Нада се америчком ангажовању на високом нивоу на Балкану

Ђурић каже да се, „без обзира ко победи на председничким изборима у САД, нада америчком ангажовању на високом нивоу на Балкану“. Ђурић је тиме одговорио на питање Коријере дела сера „да ли је могуће да је и даље немогућ мир на Косову, баш као и у случају Израелаца и Палестинаца?“

Српски министар је подсетио на то да су бивши амерички председник Доналд Трамп и његов изасланик „увек имали добро виђење балканских проблема и да се економија користи за превазилажење раздора између Србије и Косова“.

Али је Ђурић такође рекао и да ће „бити веома важан начин на који ће нова Европска комисија утврдити свој мандат за решавање тог проблема, и будућа челница за спољну политику ЕУ Каја Калас ће имати огромну одговорност да одлучи да се непосредно ангажује или да, напротив, именује специјалног изасланика“.

Ђурић је подсетио да „постоји Бриселски споразум из 2013. године чији темељ никад није спроведен, а то је стварање Заједнице српских општина, иако смо ми Срби укинули судове, полицију и друге структуре“.

Он је предочио да је политика власти у Приштини изазвала такође „велику хуманитарну кризу у српској заједници“, док су притисци и злоупотребе приморали Србе да напусте полицију и судство.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер