Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić: Obeležavanje Milanskog edikta slavlje i obaveza
Hronika

Tomislav Nikolić: Obeležavanje Milanskog edikta slavlje i obaveza

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 10. decembar 2012.

Organizacioni odbor za obeležavanje 1700 godina Milanskog edikta, kojim su predsedavali predsednik Srbije Tomislav Nikolić i patrijarh srpski Irinej, odlučio je da proslava otpočne 17. januara i traje do 28.oktobra 2013.godine, a kako je podvukao predsednik Srbije, predstojeće svečanosti podrazumevaju i slavlje, i obavezu

Na zasedanju odbora u čijem radu su učestvovali premijer Ivica Dačić, ministri Vlade Srbije, ambasadori Rusije, Italije, Francuske, Engleske, Turske i Grčke, predstavnici verskih i lokalnih zajednica, usvojen je predlog programa, obeležja i odlučeno je da svečanost otpočne 17. januara 2013. godine svečanim koncertom duhovne muzike hora Sretenjskog manastira u Narodnom pozorištu u Nišu.

Svečanost povodom 1700 godina usvajanja Milanskog edikta trajaće sve do 28. oktobra 2013. godine i imaće više aspekata, od duhovnog, kulturnog i obrazovnog, do turističkog, saopštila je pres služba predsednika Srbije.

Pored zajedničkih liturgija, biće održane kulturne manifestacije, među kojima su i premijera predstave Konstantin: znamenje anđela ansambla Narodnog pozorišta u Nišu, opere "Aida" Đuzepa Verdija, Devete Betovenove simfonije u izvođenju Beogradske filharmonije.

Tokom svečanosti biće održana brojna predavanja i naučni skupovi na temu Milanskog edikta, a u školama će biti organizovana predavanja, kako bi se učenici bolje upoznali sa dokumentom važnim za unapređenje univerzalnih duhovnih i civilizacijskih vrednosti.

Predsednik republike Srbije Tomislav Nikolić je podvukao značaj predstojeće svečanosti, koja podrazumeva i slavlje i obavezu. To je veliki događaj za celo čovečanstvo, jer obeležava vreme kada je proglašena verska ravnopravnost i prestanak viševekovnog gonjenja hrišćana.

Predsednik Srbije je istakao da su tim aktom hrišćani mogli javno da ispovedaju svoju veru, a da za to ne snose nikakve posledice.

"U toj svečanosti treba da učestvujemo svi zajedno", rekao je predsednik Nikolić i dodao da imamo mogućnost da predstavimo Srbiju kao civilizaciju koja je dostojna predaka, koja je iznedrila velikana kao što je bio Konstantin Veliki.

Veoma je važno, podvukao je predsednik, da svi uložimo maksimalne napore kako bi napravili jubilej na koji će naše potomstvo biti ponosno.

Patrijarh srpski gospodin Irinej je istakao da je trebalo da pripreme za proslavu povodom godišnjice Konstantinovog edikta počnu mnogo ranije i da nam prošlost daje mnoge pouke kako da idemo ka budućnosti.

Da nije bilo edikta, koji je doprineo razvoju sveta, nauke, religije, svet bi bio mnogo siromašniji, istakao je patrijarh srpski. Patrijarh se osvrnuo i na izbor mesta proslave, grada Niša u kome je Konstantin Veliki rođen.

"To je mesto koje spaja istok i zapad, pravo mesto koje objedinjava sve hrišćanske religije", rekao je patrijarh.

Na odboru je dogovoreno da se dalji organizacioni koraci nastave po radnim grupama koje će biti formirane na nivou Vlade Srbije. Milanski edikt je zakonski akt koji je doneo car Konstantin Veliki, a kojim je proglašena verska ravnopravnost i prestanak gonjenja hrišćana koje je trajalo tri stotine godina.

Proglašen je u Mediolanu, današnji Milano, 313. godine, a njime hrišćanstvo nije postalo državna religija, niti je bilo privilegovano, ali je dozvoljeno da hrišćani mogu javno da ispovedaju svoju veru a da za to ne snose nikakve posledice.

Milanski edikt je imao značajnu prethodnicu u ediktu o toleranciji koji je 311. u Nikomediji proglasio car Galerije. U njemu se daje oprost hrišćanima koji su "sledeći svoje hirove, bili obuzeti ludošću, te se nisu pokoravali drevnim običajima".

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner