среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тедрос Адханом Гебрејесус: Могућа је међународна ванредна ситуација због епидемије мајмунских богиња у неколико афричких земаља
Хроника

Тедрос Адханом Гебрејесус: Могућа је међународна ванредна ситуација због епидемије мајмунских богиња у неколико афричких земаља

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. август 2024.

Генерални директор Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Адханом Гегрејесус је да разматра сазивање комитета експерата који би утврдио да ли епидемија мајмунских богиња (мпокс) међу људима у неколико афричких земаља треба да се квалификује као ванредна међународна ситуација.

Гебрејесус је рекао да СЗО као агенција УН и Афрички центри за контролу и превенцију болести, између осталих, повећавају напоре да прекину пренос вируса.

„Међутим, постоји потреба за више финансирања и подршке за свеобухватан одговор. Размишљам о сазивању комитета за хитне случајеве за међународне здравствене прописе да ме посаветује да ли за избијање мајмунских богиња треба да буде проглашено ванредно стање за јавно здравље од међународног значаја“, написао је Гебрејесус на друштвеној мрежи Икс (X).

Таква квалификација је највећа узбуна коју СЗО може да подигне и шеф СЗО је тај који је то може покренути на саветима комитета.

СЗО је 11. јула упозорила на глобалну здравствену претњу по људе коју представљају мајмунске богиње, изражавајући забринутост због избијања новог, смртоноснијег соја вируса у Демократској Републици Конго.

Од тада су Бурунди, Обала Слоноваче, Кенија, Руанда и Уганда саопштили да су забележили неколико случајева мајмунских богиња. Конго је пријавио више од 11.000 случајева заразе, укључујући 450 смртних случајева.

Тај вирус је први пут откривен код људи 1970. године у садашњој Демократској Републици Конго, са ширењем подтипа 1, који је од тада углавном ограничен на земље западне и централне Африке, а пацијенти су углавном били инфицирани зараженим животињама и конзумирањем њиховог меса.

Међутим, од маја 2022. године, инфекције вирусом су се појавиле широм света, првенствено погађајући хомосексуалце и бисексуалце. Они су заражени подтипом 2.

Та глобална епидемија мајмунских богиња пре две године навела је СЗО да у јулу 2022. прогласи ванредну ситуацију за јавно здравље од међународног значаја. СЗО је окончала то стање приправности у мају 2023.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер