понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Фајон: Неки захтеви опозиције били нерационални и немогући за имплементацију, то се односи и на прегрубо мешање у Јавни сервис
Хроника

Тања Фајон: Неки захтеви опозиције били нерационални и немогући за имплементацију, то се односи и на прегрубо мешање у Јавни сервис

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. септембар 2021.

 Посланица Европског парламента из Словеније Тања Фајон је уверена да су четири представника Европског парламента (поред ње још и Владимир Билчик, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн) учинили све што је било у њиховој моћи да би постигли трајни компромис између српске коалиције и опозиције. Додаје и да из Брисела нису донели решење, већ су били фасилитатори у процесу приближавања ставова. "Решења ће зависити од тога колико су у Србији спремни сами да ураде", нагласила је Фајон за Н1 Словенија.

На критике једног дела опозиције да су европарламентарци стали на страну председника Александра Вучића, одговорила је да су свих четворо представника Европског парламента, који иначе долазе из различитих политичких група, заступали заједничке европске циљеве.

„Узимали смо у обзир предлоге опозиције, а оне, на које је влада пристала, смо унели у документ“, каже она.

Неки захтеви опозиције били нерационални и немогући за имплементацију, између осталог се то односи и на „прегрубо мешање“ у Јавни сервис

Додаје и да су неки захтеви опозиције били нерационални и немогући за имплементацију, између осталог се то односи и на „прегрубо мешање“ у Јавни сервис.

Европска посланица оцењује да документ, који је поред представника Европског парламента потписао и председник Народне скупштине Ивица Дачић, и на чију имплементацију се је обавезала српска влада, доноси напредак у 16 конкретних тачака.

Од тих тачака се њој чине нарочито важне оне о формирању тела у којима ће моћи да сарађују и представници ванпарламентарних странака. Наиме, по новом ће у одбору који ће пратити рад медија, као и у проширеној Републичкој изборној комисији бити половина (шест) чланова из реда опозиције, од тога три представника странака које не седе у посланичким клупама.

Пристанак власти на ширење одбора на представнике из ванпарламентарних странака Фајон сматра као добродошли преседан.

„Не треба заборавити да су посланици Европског парламента позвани као фасилитатори између власти и опозиције од стране српске владе, што значи да је власт свесна да политичка атмосфера у држави треба да се побољша пред изборе који ће бити одржани следеће године“, додала је.

Посланица Европског парламента из Словеније је такође описала догађаје из претходне недеље. Према њеним речима, на предлог четворо представника Европског парламента су за истим столом током два дана седели представници и владајућих странака и представници све четири ванпарламентарне платформе. Још је додала да је незадовољство изражавала нарочито група коју води Драган Ђилас, али и они су учествовали у преговорима.

„Ниједна страна није сасвим задовољна, ни влада ни опозиција, што је по мом мишљењу добро, јер то значи да ће обе стране морати да направе неки компромис да би уредиле међусобне односе“, рекла је Фајон.

Ниједна страна није сасвим задовољна, ни влада ни опозиција, што је по мом мишљењу добро

Фајон се слаже са изјавом Владимира Билчика да је документ коначан и да ће европарламентарци проверавати његову имплементацију. Исто тако, каже она, Србија ће морати да спроводи све мере које су биле донете још у првом кругу преговора између коалиције и опозиције, као и све препоруке ОЕБС-а/ОДХИР-а.

„Србија је у процесу приступања ЕУ, приближава се и извештај о напретку, у парламенту ћемо разматрати извештај о Србији… Дакле, постоји много механизама како можемо да пратимо ситуацију у тој држави. Дијалог између коалиције и опозиције о изборним условима, који модерирају четири европарламентарца заједно са председником Народне скупштине Ивицом Дачићем је само један од тих механизама“, истакла је Фајон.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер