понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија обележава Дан примирја у Првом светском рату
Хроника

Србија обележава Дан примирја у Првом светском рату

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. новембар 2014.

Дан примирја се обележава у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када је у Француској потписано примирје у Првом светском рату.

Примирје, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају, 28. јуна 1919. године, обележава се у свим земљама које су потписале споразум.

Празник је у Србији први пут званично обележен 2012. године и то је нерадан дан.

Према Закону о државним и другим празницима у Србији, 11. новембра не раде државни и други органи, привредна друштва и други облици организовања за обављање делатности или услуга.

Запослени који раде на дан празника имају право на увећану зараду у складу са законом, општим актом или уговором о раду.

Рат завршен 11. новембра 1918. у 11 часова

Једанаестог дана, једанаестог месеца, у једанаест часова 1918. године званично су престала ратна дејства у Првом светском рату. Примирје су у Компјењу у Француској, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, 11. новембра 1918. године потписале Немачка и земље Антанте негде између 5.12 и 5.20 сати изјутра, али историјски извори наводе да је он званично ступио на снагу од једанаест сати истог дана. Немачка се тог 11. новембра предала и тада је договорено да престану оружани сукоби. Сматра се да је канадски војник Џорџ Лоренс Прајс последња жртва Првог светског рата. Он је погинуо од руке немачког снајперисте у 10.58 часова 11. новембра 1918. године.

После потписивања примирја, настављени су преговори о условима мира. Они су договорени Версајским миром, потписаним 28. јуна 1919. године. Тим догађајем и званично је окончан Први светски рат. Иначе, вагон у којем је потписано примирје Адолф Хитлер одабрао је 1940. године, као место где је Француска потписала своју капитулацију. Историјски вагон уништен је у савезничком бомбардовању Берлина.

У знак сећања на потписивање споразума којим су престала ратна дејства, бројне земље потписнице обележавају данас Дан примирја у Првом светском рату, неке само свечаностима, а неке, попут Србије, и као државни празник. То је и дан сећања на жртве, војне и цивилне, а према проценама укупни број погинулих креће се и до 15 милиона. Двоминутном тишином у једанаест часова у многим земљама одаје се пошта погинулима током Великог рата. Обележавање у Србији почело је јуче почасном артиљеријском паљбом са Савске терасе Београдске тврђаве. Председник Србије, Томислав Николић, данас у једанаест часова положиће венац на Споменик незнаном јунаку на Авали. Србија је у Првом светском рату изгубила готово трећину становништва.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер