среда, 28. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Пројекат "Јадар" велика развојна шанса Србије, његов утицај на БДП између 10 и 12 милијарди евра на годишњем нивоу, са запошљавањем до 20.000 људи
Хроника

Синиша Мали: Пројекат "Јадар" велика развојна шанса Србије, његов утицај на БДП између 10 и 12 милијарди евра на годишњем нивоу, са запошљавањем до 20.000 људи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. август 2024.

 Први потпредседник Владе Србије и министар финасија Синиша Мали изјавио је данас да је пројекат "Јадар" велика развојна шанса Србије и да се на тај пројекат не гледа само кроз литијум, него кроз цео ланац вредности који подразумева изградњу неколико фабрика, од оних за производњу батерија преко фабрике за производњу аутомобила, али и других.

Он је након седнице Социјално-економског савета (СЕС) рекао да је студија за тај пројекат показала је да је утицај тог пројекта на бруто домаћи производ (БДП) Србије између 10 и 12 милијарди евра на годишњем нивоу, са запошљавањем до 20.000 људи.

"То је управо и разлог због којег размишљамо, разматрамо и гледамо шта можемо да урадимо и на који начин тај пројекат може додатно да допринесе потенцијалима раста наше земље", рекао је Мали.

Мали је поновио и да је само до прве активности која је везана за тај рудник, ако се, како је нагласио он уопште и деси, период од 24 месеца.

"Чекамо студије које су везане и за екологију и за утицај на здравље људи па и тек на основу тога ћемо донети одлуку да ли је то прави, исправан и добар пројекат за Србију", рекао је министар финансија и замолио  грађане за стрпљење јер како је нагласио "ништа неће бити урађено преко ноћи и некоме иза леђа, већ се све ради транспарентно".

Он је додао да ће се сагледати на који начин тај велики потенцијал и потенцијална развојна шанса може да утиче даље на економију Србије.

"Знате ли колико би тај раст БДП-а утицао на додатно повећање плата, пензија, минималне зараде, као и на тај део Србије и за њихове локалне самоуправе. Ако имате 20.000 запослених у разним деловима Србије, а највећи део пореза и доприноса се враћа локалним самоуправама, то је онда за сваког запосленог додатни приход за њихово даље улагање у локалну инфраструктуру, школе, вртиће и све оно остало што је у њиховој надлежности", рекао је Мали.

Он је нагласио да држава веома одговорно приступа сваком проблему, али и свакој развојној шанси, што је показала и данас утврђивањем минималне зараде када је направљен концензусом и где је држава опет на себе преузела највећи терет тог повећања, желећи да постакне даљи раст запослености, плата, пензија, али и приходе у буџету.                     

"Озбиљно ћемо се посветити и овом пројекту и, наравно, како будемо имали неке додатне информације, тако ћемо поделити са вама и са грађанима Србије", рекао је Мали.

(Политика)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер