петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Без сагласности научне заједнице не пада нам на памет да улазимо у пројекат "Јадар". Имамо скоро две године за широку јавну расправу о томе
Хроника

Александар Вучић: Без сагласности научне заједнице не пада нам на памет да улазимо у пројекат "Јадар". Имамо скоро две године за широку јавну расправу о томе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. август 2024.

 Председник Србије Александар Вучић позвао је научну заједницу да учествује у дискусији о пројекту "Јадар", и да искаже своје мишљење поткрепљено чињеницама. Желим да отворимо дискусију и чујемо страхове, рекао је Вучић на састанку са представницима научне заједнице о том пројекту. Министарка науке Јелена Беговић најавила је да ће се успоставити дигитални портал и мобилна апликација за праћење животне средине.

"Без сагласности научне заједнице не улазимо у пројекат 'Јадар'"

Вучић је навео да је су пред нама готово две године за широку и утемељену расправу истичући да држави не пада на памет да улази у пројекат "Јадар" без сагласности научне заједнице.

Имамо готово две године за широку и утемељену расправу на основу које можемо да доносимо закључке. Без сагласности научне заједнице не пада нам на памет да улазимо у пројекат 'Јадар'

"За нас су научне чињенице од пресудног значаја. Побољшање материјалног стања грађана никада не може бити по цену здравља ни једног јединог човека", истакао је Вучић.

Како је додао, друштву је потребан мултидисциплинарни приступ, грађанска храброст да поразоговара са људима који имају имају изграђене ставове информишући се на друштвеним мрежама и да није лако мењати уверења било да су за или против.

"Имамо готово две године за широку и утемељену расправу на основу које можемо да доносимо закључке. Без сагласности научне заједнице не пада нам на памет да улазимо у пројекат 'Јадар'", закључио је Вучић.

Вучић: Потребна нам је транспарентна расправа о пројекту "Јадар"

Председник Србије Александар Вучић рекао је на састанку у Палати Србија да очекује да се сви укључе у расправу о пројекту "Јадар", пре свега научна заједница. 

"Не очекујем да будете за пројекат јадар или а приори против, већ да се понашате у складу са вашим знањем. Не разумем став оних које држава плаћа 20-30 година, а који на позив да дођу одговоре да 'није тренутак'. Једино што тражимо је да се укључите у овај пројекат и изнесете свој став, а не да се сложите са политичарима. Ако нисмо у стању да обезбедимо све гаранције и добит за грађане Србије никоме неће падати на памет да у то улази", рекао је Вучић.

Очекујем да се сви укључе у расправу о пројекту "Јадар", пре свега научна заједница

Председник је рекао да је најлакше подилазити народу, и да сам може да кажем да је против свега, и против вакцина и да измислим неку нову теорију завере.

"Од вас очекујем само да будете професионални, да искористите своје знање и да учествујете у дијалогу, да разговарате са људима, да направимо ово питање транспарентни. Да салушамо и чујемо и страхове. Постоје теорије завера, али и објективни страхови и бојазни. И ја их имам, иако сам свестан да не могу све да сазнам унапред. да утврдимо шта је то на чему инистирамо, и можемо ли или је то немогуће за нас", рекао је Вучић.

Јелена Беговић: Питање животне средине од суштинске важности за науку

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић изјавила је на састанку који је био посвећен пројекту "Јадар", да се применом најсавременијих технологија уводи континуитана транспарентност и информисаност у праћењу животне средине.

Министарка Беговић је на скупу у Палати Србија рекла да је на састанку са научном заједницом прошле недеље договорена идеја да се успостави јавни дигитални портал преко којег ће бити омогућено праћење стања животне средине, а која се односе на ваздух, воду и земљиште.

"На овај начин грађани ће моћи да имају свакодневни отворени увид у све релетавне информације а портал ће добијати информације од факултета, института. Такође и држава и комапније које ће учествати на оваквим пројектима мораће научној заједници да дају све релаватне информације како би дошли до својих закључака", рекла је Беговић.

Према њеним речима, овај портал ће бити место где ће грађани моћи да добију информације о стању животне средине, о сваком пројекту а имаће и могућност да добију одговор на важна питања. Такође, преко мобилне апликације ће грађани моћи да пошаљу информацију уколико примете да се нешто негативно дешава са животном средином. На тај начин ће, како је рекла, и држава и јавност да имају правовремене информације.

Она је истакла да је питање животне средине од суштинске важности за гарђане, али и за науку која може да има важну улогу у овој теми.

Наука није доносилац одлука али јесте поуздан партнер, поручила је Беговићева

"Србија има изузетно квалитетну науку, посвећене научнике који раде на научним институтима и факултетима, а многи од њих су посветили своје животе и своје каријере баш теми екологије и заштите животне средине. Наука треба да буде предводник у утврђивању валидних чињеница заснованих на подацима јер се и сама наука бави и базира на конструкивном критичком мишљењу и предлаже решења", рекла је министарка науке.

Како је истакла, на овај начин може да допринесе већој транспарентности, али и информисању и укључивању грађана у теми застите животне средине.

"Наука није доносилац одлука али јесте поуздан партнер", поручила је Беговићева.

Министарка науке је навела да је свима у интересу да животна средина у којој заједно живомо буде под што могуће мањим утицајем наших активности које су неминовне, од пољопривреде, генерисања отпада, до присуства различитих индустрија и технологија.

Састанак се одржава у Палати Србија, са почетком у 11 часова.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер