понедељак, 05. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Си-Ен-Ен: Гугл изгубио веома важну парницу - компанија је осуђена због кршења антимонополског закона својим пословањем у претрази интернета
Хроника

Си-Ен-Ен: Гугл изгубио веома важну парницу - компанија је осуђена због кршења антимонополског закона својим пословањем у претрази интернета

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. август 2024.

Гугл је прекршио амерички антимонополски закон својим пословањем у претрази интернета, пресудио је федерални судија у понедељак. Овај пораз на суду, пише ЦНН, можда би могао да натера технолошког гиганта да преобликује начин на који милијарде људи добијају информације онлајн, те да прекине деценију Гуглове доминације.

„Након што је пажљиво размотрио и одмерио сведочења и доказе, суд долази до следећег закључка: Гугл (Гоогле) је монополиста и деловао је уједињено да задржи свој монопол. Прекршио је Одељак два Шермановог закона“, написао је амерички окружни судија Амит Мехта у  свом мишљењу, преноси ЦНН.

Одлука Окружног суда САД за Дистрикт Колумбија представља запањујући казну и укор најстаријем и најважнијем послу којим се бави Гугл.

Компанија је потрошила десетине милијарди долара на ексклузивне уговоре како би обезбедила доминантну позицију као подразумевани светски претраживач на паметним телефонима и веб претраживачима.

Ти уговори су јој дали могућност да блокира потенцијалне ривале као што су Мајкрософтов Бинг и ДуцкДуцкГо, наводи америчка влада у историјској антимонополској тужби поднетој још током Трампове администрације.

Сада је, рекао је Мехта, та моћна позиција довела до антиконкурентског понашања које се мора зауставити.

Конкретно, Гуглови ексклузивни послови са Еплом и другим кључним играчима у мобилном екосистему били су антиконкурентни, рекао је Мехта.

Гугл је такође наплаћивао високе цене у оглашавању у претрази које одражавају његову монополску моћ у претрази, додао је он.

Ти уговори су дуго значили да када корисници желе да пронађу информације, Гугл је генерално најлакша и најбржа платформа на коју се може доћи, што је заузврат подстакло Гуглов огроман посао оглашавања на мрежама.

Иако суд није утврдио да Гугл има монопол у огласима, ово је прва велика одлука у низу тужби за конкуренцију које је предводила америчка влада усмерена на технолошке гиганте.

Овај случај је  описан као највећи технолошки случај против монопола још од антимонополског обрачуна америчке владе са Мајкрософтом још на почетку 21. века.

Ни Гугл ни Министарство правде нису одмах одговорили на захтев за коментар.

Овај случај се разликује од одвојене антимонополске тужбе коју је Бајденова администрација подигла против Гугла 2023. године у вези са пословањем компаније са технологијом оглашавања. Очекује се да ће се тај случај наћи на суду почетком септембра.

Али одлука од понедељка означава други велики пораз против монопола за Гугл након што је савезна порота у Калифорнији у децембру саопштила да Гугл има илегални монопол над својом  продавницом апликација. Суд у том случају још разматра могуће правне поступке.

Могуће казне

Очекује се да ће Мехтина одлука покренути посебан поступак како би се утврдило са којим казнама ће се Гоогле суочити – након чега ће компанија такође вероватно уложити жалбу, што значи да ће можда проћи месеци или чак године да се евентуалне последице одиграју.

Али пресуда би на крају могла да промени начин на који Гугл чини свој претраживач доступним корисницима, утичући на његову способност да склапа скупе послове са произвођачима уређаја и добављачима онлајн услуга који су били у средишту случаја.

И други правни поступци би могли бити на столу. На пример, суд би могао да натера Гугл да примени „екран избора“ који корисницима даје до знања о другим доступним претраживачима, рекла је професорка права Универзитета Вандербилт Ребека Аленсворт за ЦНН.

Компанија ће се такође вероватно суочити са новчаном казном, иако казне „нису примарни начин на који амерички антимонополски систем спроводи закон“, јер имају тенденцију да буду „кап у чаши за огромну, веома профитабилну компанију као што је Гугл“, додала је.

У време када је тужба први пут поднета, амерички антимонополски званичници такође нису искључили могућност распада Гугла, упозоравајући да би понашање Гугла могло да угрози будуће иновације или успон Гугл наследника.

Пресуда би такође могла да буде кључна за друге, велике технолошке антимонополске случајеве који се налазе на судовима, укључујући против Епла и Амазона. И Амазон и Епл су назвали антимонополске тужбе против њих „погрешним у погледу чињеница и закона“.

(Си-Ен-Ен)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер