понедељак, 05. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протести у Смедереву, Рековцу, Бресници и Бору: „Нећемо ископавање литијума. Или ће власт ставити тачку на рударење - или ћемо ми ставити тачку на њих“
Хроника

Протести у Смедереву, Рековцу, Бресници и Бору: „Нећемо ископавање литијума. Или ће власт ставити тачку на рударење - или ћемо ми ставити тачку на њих“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. август 2024.

Нећемо ископавање литијума, или ће власт ставити тачку на рударење или ћемо ми ставити тачку на њих, поручено је са скупова против рударења литијума из Смедерева, Рековца, Бреснице и Бора.

„Грађани су постали свесни да су нам угрожени основни животни елемнти – вода, ваздух и земља. Угрожена нам је егзистеницја и опстанак. Сви ми се противимо томе да Србија постане рударски ресурсни центар и рударска колонија. Сви су се ујединили око тога и о од тога нећемо одустати. Људи су свесни, свако у својој средини, колико је држава не брине о томе. Ја сам данас овде да подржим ове људе и да их спремимо на оно што нас чека, а то је уколико се до 10. августа не испуни захтев да се донесе Закон о забрани ископавања литијума и бора, почеће блокаде“, рекао је у Смедереву за Н1 Иван Милосављевић из Покрета „Млавска војска“.

Он је истакао и да власт има два избора.

„Један избор је да ставе тачку на тај правац развоја Србије који су планирали или да ми ставимо тачку на њихову владавину. Ова држава је потпуно препустила читаве терторије Србије станим компанијама које само мисле на профит. Једино народ може то да заустави, ми смо разумни људи и знамо шта за нас није добро. Ако немамо здрав ваздух, здраву земљу и воду од чега ћемо живети, да нећемо можда од литијума“, истакао је Милосављевић.

Гојко Божовић, члан „ПроГласа“ у Смедереву: „Ово питање је тренутак у коме ће се српско друштво или обновити, или ће потонути“

Најбољи начин да се превазиђе постојећа криза је забрана ископавања и геолошких истраживања, рекао је окупљенима на скупу Гојко Божовић у име „ПроГлас“-а и истакао да је то у најдубљем интересу грађана Србије.

„Демонстрације грађана Србије се претварају у велики народни покрет. У Србији су сви остварили интересе, осим грађана Србије. Ово је тренутак у коме грађани треба да остваре своје интересе. Ако пресдседник Републике, ако режим у Србији наступа као портпарол Рио Тинта, онда ћемо ми на улицама и трговима да артикулишемо и бранимо интересе Републике Србије. Ови протести су показали да Србија ври од незадовољства, да грађани препознају да нико од власти не заступа њихове интересе, да пред силом народном незадовољства, ниједна сила не може остати имуна. Ово је тренутак у коме свако од нас мора да иступи и да се определи. Ово је питање које се не тиче само мештана Горњих Недељица, становника Лознице, западне Србије – тиче се сваког грађанина Републике Србије“, навео је Божовић и додао:

„Ми треба заједно да боримо против свих који угрожавају животну средину. Власт покушава да нас подели на леве и десне, али ми имамо јасан циљ и захтев. Иза њега може да стане читаво друштво, и као што видимо, читаво друштво стоји иза тог захтева. Ово питање је тренутак у коме ће се српско друштво или обновити или ће потонути – у овој утакмици неће бити нерешеног резултата. Ако будемо јединствени у наступу, ми ћемо победити“, рекао је Гојко Божовић, члан „ПроГлас„-а.

Грађани су све окупили у центру Смедерева, и они истичу да нису на протесту само због Рио Тинта, већ и због најављене изградња рафинерије коју треба да граде Кинези.

Многи од њих истичу да се они већ боре са еколошким проблемима који постоје због челичане у том граду, на које су се жалили али како наводе, „власт ништа не предузима“

На протесту говоре Никола Крстић из Покрета „Тврђава“, Гојко Божовић из „ПроГлас“-а , Владимир Штимац бивши коршаркаш, Иван Милосављевић из Покрета „Млавска војска“.

Са протеста је послата јединствена порука: Наше здравље или њихов профит?

Рековац: Борба за Левач је борба за Јадар и  свако место у Србији

„Протест у Рековцу јуе наставак борбе за Левач, али и за Јадар и сваки други крај у Србији“, управо то поручују грађани Рековца и левачког краја који су се окупили како би показали своје противљење ископавању литијума у Србији.

Окупљени грађани изнели су и своје домаће производе, воће и поврће са жељом да и на тај начин поруче да неће дозволити да пропадне њихова плодна земља и засади.

Они су у овој борби већ показали, како кажу, да су сложни, јер су пре две године пуних осам месеци блокирали пут између села Зибница и Драгово, како компанија „Балкан истраживања“ не би могла да започне истражне бушотине. У томе су, кажу и успели, а компанија је у међувремену изгубила дозволу за истражне радње. Грађани поручују и да се на тој малој победи неће зауставити, јавља репортер Н1.

„Ми стално поручујемо да борба за Левач мора да буде и борба за Јадар и за свако друго место у Србији, јер само тако можемо сви заједно да се некако решимо те намере да постанемо рударска колонија са веома опасним рударским активностима“, рекла је једана мештанка за Н1.

Други мештанин је поручио да је све било јасно када је у Србију дошао Олаф Шолц са „својим гаранцијама“.

„Видели смо те њихове гаранције и 1914. и 1941“, рекао је он.

На протесту говоре студенти из Рековца, професори, струка и мештани који у њему живе, навела је наша репортерка.

„У име младих желим да кажем да нам је мука да гледамо мржњу свуда око себе, јер оно што нас покреће није мржња, већ љубав. Љубав према селу, љубав према дедовини, према домовини, љубав према овом грожђу, према шљиви, крушки, јабуци. И зато се ми данас боримо. Не зато што нешто мрзимо, него зато што волимо. И као што волим Левач, тако волим свако парче ове земље. Бранећи Левач, ми бранимо и Јадар, и Добрињу, и читаву нашу домовину. И знам да ћемо победити, јер добро на крају увек победи зло. Ово се тиче свих нас. И зато морамо бити сложни и непоколебљиви у борби. Сада пишем историју. Хајде да се боримо до последњег даха. Ако икада посустанемо, сетимо се оног што носимо у срцу. Јуришајмо напред, а наш поклич нека буде ‘Не дамо Левач, не дамо Јадар, не дамо Србију'“, поручила је Миона Пауновић студенткиња српског језика и књижевности из Рековца.

Бресница на мапи геолошких истраживања

Протест против ископавања литијума у току је и у Бресници код Чачка, а на њему говоре Лазар Кричар, професор Рударско-геолошко факултета у Београду, др Борислав Антонијевић, народни посланик и Миладин Шеварлић, агроекономиста.

Како објашњава репортер Н1, мештани тврде да се Бресница налази на мапи геолошких истраживања јер је део ширег подручја намењеног томе, а које се простире од Гружанског језера, па све до Краљева.

Геолопка истраживања су већ покушана овде на овом подручју, у месту Губеревац, јавља репортер Н1 и наводи да су, према речима становника Бреснице, људи отерали машине и људе који су покушали да обаве та истраживања. То се догодило и у околини Бреснице, у Тавнику, као и у Лађевцима где се налази војни аеродром.

Бресница је мало место између Краљева и Чачка, недалеко од Мрчајеваца. Ово је пољопривредни крај у ком се људи баве и сточарством, а отварање било ког рудника значило би да све морају да оставе и оду. Мештани истичу да сада сасвим лепо живе од свог рада и пољопривреде.

За место које броји око 1.200 становника, преноси репортер Н1, окупио се велики број људи.

Бор: Сваки четврти становник има неки облик карцинома

Испред Културног центра Бор у том граду са протеста је поручено свима у Србији да сваки четврти становник тог града има неки облик рака, да су то подаци из студије Института Батут из 2015. године, а која је дуго скривана, преноси репортер Н1 из овог града.

Организатори протеста су прочитали захтеве које ће предати локалном парламенту.

Први захтев је да се на месечном нивоу објављују извештаји о квалитету ваздуха. Други је да се уради нова студија о квалитету здравља грађана Бора и да се хитно сазове седница Скупштине града са темом „хитна ситуација“, односно да се сазове седница градског штаба за ванредне ситуације. То траже јер како тврде, људи у Бору и даље удишу ваздух препун тешких метала.

Организатори кажу се на протесту окупило око 200 људи, али је то и очекивано с обзиром на то да већина породица у том граду зависи од рудника тј. ради у компанији Зи Ђин.

“Ово је град зелених рудника, где су плате 144 хиљаде и ми ходамо по злату, златним улицама. Али, то је само пропаганда коју ћете чути на режимским медијима. Овде смо се скуппили да каземо истину, а то је да се у Србији, у Бору, не поштује устав РС и да се крше закони”, рекао је Бојан Николић из покрета “Борани се питају“

Активисти из Мајданпека са Хомоља, чак и активисти из РС присутни на протесту, поручују земљацима у западној Србији „да погледају Бор, да погледају како је економија узела примат у односу на саме људске животе и да им то буде мотивација за борбу против ископавања литијума“.

Они су истакли и да је у Бору све време ванредна ситуација, на дневном нивоу – ванредна ситуција због премашивања нивоа тешких метала у ваздуху и наводе да је све те информације могуће проверити на сајту града као и да су у питању мерења рефентних установа.

У Смедереву, Бору, Рековцу и Бресници се одржавају се протестни скупови грађана против ископавања литијума у Србији.

Покрет Тврђава из Смедерева организовао је протест против отварања рудника литијума у долини Јадра и отварања рафинерије нафте која је инвестиција кинеске компаније, а протести су организовани у Рековцу, Бресници и Бору.

Протест против рударења литијума одржан је вечерас и у Рековцу.

Окупљеним грађанима обратили су се Миона Пауновић, студенткиња српског језика и књижевности из Рековца, Александар Глишић, повратник из Норвешке, Слађана Митровић Станковић, дипломирани инжењер технологије и професор хемије, и Драган Симовић из удружења "Заштитимо Добрињу".

Сви су подржали настојање Левчана да сачувају своју нетакнуту природу, винограде, воћњаке, своју дедовину и пре свега здравље. Њихови рудници су, како се чуло на протесту, виногради и воћњаци, а тај крај Србије због климе и рељефа с поносом називају и српском Тосканом.

Петицију против истраживања на територији рековачке општине пре две године потписало је око 2.000 мештана.

"Скоро осам месеци мештани су и физички бранили да се обаве истражне радње на парцели између Сибнице и Драгова на Чибуковој кривини. Рековац је рекао гласно 'не' литијуму и свему што има везе са тим", истакли су говорници.

У Параћину је 3. августа одржан протестни скуп грађана против ископавања литијума у Србији.

У центру Панчева 2. августа одржан је грађански протест, први пут у том граду, против пројекта "Јадар". И мештани општине Топола протестовали су против ископавања литијума у Србији.

Протести против ископавања литијума одржани су у Мионици и Рашки, у среду у Пожеги, у уторак у Косјерићу и Младеновцу, а у понедељак у неколико градова и општина Србије – у Краљеву, Шапцу, Аранђеловцу, Љигу и Барајеву.

Серија протеста уследила је после одлуке Владе Србије од 16. јула да се настави пројекат изградње рудника литијума у долини Јадра, који је стопиран 2022. године.

Одлука је уследила након што је раније овог месеца Уставни суд Србије одлучио да су власти у Србији стопирањем пројекта 2022. године прекорачиле овлашћења. Пројекат компаније Рио Тинто, вредан 2,4 милијарде долара, стопиран је пре две и по године након масовних еколошких протеста.

(Н1,РТС)

Видети још: Нова.рс: Скандалозна Вучићева изјава поводом Рио Тинта – „Немамо право да уништавамо животе већег броја људи, него што је то било предвиђено првобитним плановима“

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер