понедељак, 14. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савезни завод за статистику Немачке: Немачка привреда 2023. завршила у рецесији од 0,3 одсто и са дефицитом од десетина милијарди евра
Хроника

Савезни завод за статистику Немачке: Немачка привреда 2023. завршила у рецесији од 0,3 одсто и са дефицитом од десетина милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јануар 2024.

 Немачка привреда је прошлу годину завршила у рецесији од 0,3 одсто и са дефицитом од десетина милијарди евра, саопштио је савезни завод за статистику у понедељак.

Према прелиминарним подацима, бруто домаћи производ је по истој стопи пао у последњем тромесечју 2023.

Немачка је 2022. још уписала раст од 1,3 одсто, уз позитивна очекивања од 2023. Опоравак је, међутим, измакао и сада су прогнозе за 2024. знатно суморније него само шест месеци раније, преноси ДПА.

Снажна инфлација је прошле године пригушила приватну потрошњу, важан ослонац привредног раста. Грађани су све чвршће држали новчанике уз раст малопродајних цена по процењеној стопи од 5,9 одсто, после 6,9 одсто из 2022.

Снажно је попустио и важан грађевински сектор. Барем је у спољној трговини увоз пао оштрије од извоза.

Многи економисти сада не очекују опоравак највеће европске привреде у овој години. Већина института је наниже ревидирала своју привредну прогнозу и сада оптимисти очекују раст по стопи мањој од један одсто, а песимисти нову рецесију.

Немачка је прошле године и потрошила више новца него што је убрала – према прелиминарним бројкама, комбиновани дефицит федерације, покрајина и локалних заједница био је скоро 82,7 милијарди евра.

Истовремено, држава се задржала у оквирима европских правила о дефициту и задуживању. Наиме, дефицит је био на два одсто БДП, јавни дуг на испод 60 одсто. Током две пандемијских 2020-21. правило је било суспендовано.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер