уторак, 15. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Студенти у „Утиску недеље“: Експертска влада коју би бирали студенти била би најидеалнији начин да се криза иоле приведе крају. Без власти, опозиције, Прогласа и свих оних који су се бавили политиком
Хроника

Студенти у „Утиску недеље“: Експертска влада коју би бирали студенти била би најидеалнији начин да се криза иоле приведе крају. Без власти, опозиције, Прогласа и свих оних који су се бавили политиком

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. април 2025.

Студенти у блокади не верују да ће владајући режим испунити њихове захтеве, а као један од излаза из кризе виде експертску владу. Ову владу подржао је Универзитет у Нишу, а новосадски студенти изнели су предлог ко би могао да буде члан експертске владе, а један од главних услова јесте да се тај појединац никада није бавио политиком. Студенти напомињу и да су у тој влади потребни експерти, те да њени чланови не могу бити људи из опозиције, али ни Прогласа.

Студенти су закључили да овај режим неће испунити њихове захтеве, рекла је у „Утиску недеље“ студенткиња Природно-математичког факултета у Новом Саду Мила Вукасовић и додала да су студенти дошли до мишљења да је експертска влада један начин како ће се доћи до испуњења њихових захтева, преноси Нова.рс.

„Што се тиче експертске владе коју је Ниш подржао, то је један од излаза из ове кризе коју ми видимо. Постоји превише модела излаза, али неки мало више прате наш циљ. Међутим експертска влада коју би бирали студенти била би најидеалнији начин да се ова криза иоле приведе крају. Првенствено што су студенти један важан политички чинилац у овом друштву. Владајућа странка врло често заборавља на нас, осим опозиције, студенти су можда и већи политички фактор. Ми нисмо страначки фактор, ми нисмо стали ни уз једну странку, али наш политички утицај у овом тренутку јесте изузетно велики“, казао је студент Медицинског факултета у Нишу Лука Ђорђевић.

Председниково одбијање да студентима да „прелазну“ или експертску владу јесте један изузетно прост потез по принципу „оно што игноришем не могу да видим и може ме повредити“, сматра студент.

„Сви смо свесни да до испуњења захтева ова влада не може да нас доведе. Неће нам испунити захтеве колико год ми блокирали и колико год нас било на улицама. Ми онда желимо владу која ће бити спремна на то, у којој ће се наћи људи који су нама студентима од поверења, који немају било какве страначке афилијације и немају било какве репове које вуку за собом. Желимо владу која ће се бавити искључиво испуњењем студентских захтева и евентуално нормализовањем изборног процеса, јер избори у оваквим условима нису могући“, навео је студент Ђорђевић.

Судија Апелационог суда Миодраг Мајић истиче да је ово тренутак да цело побуњено друштво стане иза нечега што од почетка провејава с разлогом.

„Прелазна или експертска влада тренутно је на столу за читаво побуњено друштво. Наспрам овога што нам се нуди, а то је наставак агоније која ће носити жртве, проблеме, хапшења, нове сукобе у друштву – имамо нешто иза чега стаје комплетно побуњено друштво које ових пет месеци нешто тражи. Важно је да људи постану свесни тога да је сада тренутак да сви нађемо најмањи заједнички именитељ и кажемо – то је то са чиме излазимо пред власт“, наводи Мајић.

О Вучићевим захтевима: Да ми имамо месец дана правог тужилаштва, велики број људи који воде државу не би био на слободи

Председник Србије Александар Вучић изнео је на јучерашњем митингу СНС-а пет захтева упућених институцијама у Србији, а од тужилаштва захтева да покрене поступке како би се успоставио ред и мир у држави. Судија Апелационог суда Миодраг Мајић сматра да су Вучићеви захтеви тужилаштву претња силом и покушај да се застраше људи, док адвокат Јован Рајић сматра да се председник обраћа институцијама које је сам заробио, а да тужилаштву већ од првог дана пада надстрешнице трасира шта треба да раде.

Вучићеви захтеви тужилаштву су претња силом и покушај да се вербално, а онда и неким потезима застраше људи које називамо побуњеним друштвом, наводи судија Мајић.

„Очигледно је да председник и његова странка и ово мало што је остало од власти у овој држави не владају ситуацијом у друштву. Мислим да је ово сада покушај контранапада да се те изгубљене територије поврате. Питање је каквог ће то успеха имати и да ли ће довести до још већих губитака и још већег револта у друштву“, истакао је Мајић.

Адвокат Јован Рајић каже да је све што председник говори једна политичка порука, да на тај начин комуницира са својим бирачким телом и ствара привид да поштује институције.

„Он се обраћа институцијама које је сам заробио. Не можете да посматрате на тај начин – ови студенти хоће да уче, ови студенти неће да уче. Па нису они отишли са својих факултета и обуставили наставу из неког свог ћефа. Ти људи покушавају да изграде и да се изборе за једно нормално и здраво друштво“, наводи Рајић.

Све што председник чини јесте копија студентских потеза, истиче Рајић.

„Студенти су изашли на улицу, ја ћу да доведем моје студенте. Студенти пешаче, ја ћу да нађем некога ко ће као да пешачи због мене. Бајкери су изашли, ја ћу да доведем своје бајкере. Све је то копија, али оно што је невоља јесте да то све изгледа као пародија и Монти Пајтон. Мислим да је он због тога нервозан“, каже Рајић.

Та нервоза државног врха испољава се и кроз упаде полиције на факултете, те је тако полиција недавно упала на Медицински факултет у Нишу, а студент овог факултета Лука Ђорђевић каже да је то била само показна вежба.

„Ситуација где двадесетак инспектора у цивилу упада у зграду факултета је изузетно непријатна и непримерена. Третирати студенте једног факултета на такав начин, уз коментар ваш декан је то дозволио, је апсолутно један парадокс и нешто што не сме никад више да се деси поново“, истиче студент.

На питње да ли је полиција на Медицински факултет ушла заиста уз позив декана, студент каже да интервентна јединица нема приступ згради без одобрења декана.

„Иако је декан у неком интервјуу навео да није знао да је било полиције, то је апсолутни апсурд. Наравно да је било неопходно да он да ту дозволу, притом је јасно био упућен у ситуацију“, наводи Ђорђевић.

Студент наводи да ће студенти и даље бојкотовати наставу на Медицинском у Нишу, упркос најави управе овог факултета да ће онлајн настава почети 15. априла.

И студенткиња Природно-математичког факултета Мила Вукасовић наводи да овај факултет такође остаје у блокади, те да они имају пуну подршку управе факултета, за разлику од њихових колега са Факултета спорта и физичког васпитања.

Мајић наводи да се и даље пита шта је основ да полиција уђе на факултет и истиче да је то покушај застрашивања.

„Не видим основ за улазак полиције на факултет. Милошевић није упадао на факултете полицијом, Броз јесте 1968. То је очајнички потез, када ви на Универзитет уђете полицијом, то се чак и у системима који се не диче никаквом демократском традицијом сматра за „биг но но““, објашњава Мајић и наводи да ће то оставити трајне мрље на каријерама људи који су то радили.

Адвокат истиче да је сигуран да би да тужилаштво функционише сада, имали потпуно другачије друштво и да бисмо, између осталог, знали шта је на нас испаљено 15. марта.

„Да ми имамо месец дана тужилаштва у овом друштву, ја сам потпуно данас сигуран да велики број људи који воде ову државу не би био на слободи. Против њих би се водили кривични и други поступци, неки би били на наногицама, неки у притвору“, навео је Мајић.

Рајић каже да је Вучић већ првог дана пада надстрешнице трасирао тужилаштву пут шта треба да ради.

„Он је првог дана пада надстрешнице рекао је – ово је ствар струке, у потпуности искључио Тужилаштво за организовани криминал и рекао ово треба да ради Више тужилаштво у Новом Саду. Он је онда рекао Весић је мој пријатељ, ја сам сигуран да он ништа лоше није урадио – Весићу је укинут притвор. То је његов манир, он сада поново телефонира тужилаштву како да поступи „, каже Рајић.

На питање да ли Вучићу има ко да се јави на телефон у тужилаштву, Рајић истиче да су Загорка Доловац и Ненад Стефановић његови људи.

„То су људи који спроводе његова наређења. Ненад Стефановић додуше доста директније него Доловац. Она се прославила тиме што није радила свој посао када је требало нешто да ради, а Стефановић је проактиван и он се труди да задовољи свог неформалног шефа тако што ће да „пакује“ људе који нису одговорни за кривична дела која им он ставља на терет – било да су у питању студенти или политички неистомишљеници“, наводи адвокат.

Председникова порука да је на силу ушао на јединицу интензивне неге на којој се налазе животно угрожени пацијенти из Кочана иста је као порука од пре дванаест година „ја бих сео у багер да нису они“, каже Мајић.

„То је порука – ја сам тај који овде и руши и прави, ја сам добио изборе, сад ћете да видите како је кад ја владам. Кад будете хтели нешто друго од тога да вам ја рушим багерима уџерице, да вам ја улазим кад хоћу у интензивну негу, да вам затварам факултете, да вас приводим – ви победите на изборима. То је такав начин поимања власти“, закључио је судија.

(Нова.рс)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер