уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у Вашингтону: Нисмо добили захтев да признамо независност Косова; Нема седења на две столице, стратешки циљ је само ЕУ, ништа друго
Хроника

Вучић у Вашингтону: Нисмо добили захтев да признамо независност Косова; Нема седења на две столице, стратешки циљ је само ЕУ, ништа друго

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. јун 2015.

„Нисмо добили захтев да признамо незавиност Косово, то не би било реално и не могу да вам кажем да ћемо то учинити“, рекао је Александар Вучић новинарима у Вашингтону на трибини коју је одржао са Данијелом Сервером.

Он је такође рекао да Србија не балансира између Истока и Запада, већ да је стратешки циљ Србије улазак у ЕУ.

Ми имамо традиционално добре односе са Русијом, али наш стратешки циљ је да будемо део Европске уније. И то је то. То је веома јасно.

Србија поуздан партнер

Србија данас говори оно што мисли, чини оно што говори, то је разлика између садашње Србије и оне из прошлости и стога је поуздан партнер, изјавио је премијер.

Вучић је на предавању на Џон Хопкинс универзитету у Вашингтону изнео став да је Србија веома поуздан партнер Запада.

"Оно што смо рекли и обећали, то смо и испунили. Нећу да говорим нешто што нећу испунити, нисам рекао да ћемо признати независност Косова, али сам обећао да ћемо решити случај Битићи и видећете да ли испуњавамо обећања. Мислим да је зато Србија поуздан партнер данас", рекао је Вучић и додао: "Говоримо оно што мислимо и чинимо оно што и говоримо".

Према његовим речима, то је разлика између Србије данас и Србије у прошлости.

Он је рекао и да је упркос тешкоћама до сада доста постигнуто у дијалогу Београд и Приштине.

"Мислим да смо доста постигли у дијалогу без обзира на страшне поплаве које смо имали просле године и на изборну кампању у Приштини", рекао је Вучић.

Он је навео да је постигнут споразум о правосуђу као план имплементације тог споразума, решена питања цивилне заштите, општинских буџета, а у току је процес отварања два прелаза на административној линији у складу са споразумом о интегрисаном управљању прелазима.

"Такође смо утицали на косовске Србе да се врате поново у косовске институције. Нисмо далеко ни од постизања договора о осигурању, а надам се да ћемо моћи да направимо велики напредак по питању ЗСО", рекао је премијер Вучић.

Испунићемо циљеве ако останемо на европском путу

Премијер је изјавио да Србија може да постигне све циљеве ако остане чврсто на европском путу и да се нада да ће прва поглавља у преговорима са ЕУ бити отворена што је пре могуће.

"Спремни смо за то, а процес скрининга смо завршили са најбољим оценама у односу на друге у региону", рекао је Вучић на предавању на Универзиотету Џон Хопкинс у Вашингтону.

Вучић је рекао да има још доста тога да се уради у Србији и да је још много изазова који предстоје.

"Плашим се политичких изазова у региону, јер је ситуација у региону још крхка и надам се да ћемо очувати стабилност не само у нашој земљи већ и у региону", рекао је он.

Према Вучићевим речима, Србија ће дати све од себе да подржи друге земље у региону и изразио наду да ће у томе имати подршку и америчке администрације.

"Ако успемо да очувамо ту стабилност, имаћемо пуно прилика да "скочимо", да отварамо нова радна места, бавимо се и осталим важним економским питањима", додао је премијер.

Он је рекао да се већ ове године нада позитивном економском расту, приметивши да је ММФ већ два пута мењао прогозе када је реч о Србији.

"Мислим да ће њихова прогноза у августу бити 1,5, а кад томе додате мере фискалне консолидације, онда је то једно мало чудо и то нам ствара простор за значјанији раст 2016, 2017. године", додао је Вучић.

То, како је рекао, нису лоше прогнозе, али највећи изазов је и даље очување стабилности у региону.

"Уложићемо још много напора у то и сигуран сам да ће САД и ЕУ то подржати, односно то је оно што и очекујемо од њих", рекао је Вучић.

Сачували смо економску и унутрашњу стабилност

Вучић је истакао у Вашингтону да је влада коју води, упркос тешкој економској ситуацији успела да сачува унутрашњу и економску стабилност у земљи и спровела тешке економске мере које су већ дале резултате.

"Успели смо, упркос тешкој економској ситуацији, да сачувамо унутрашњу политичку и економску стабилност и били смо прва влада, не само у региону него у читавој Јужној Европи, која је почела да предузима тешке економске реформе, укључујући мере фискалне консолидације", рекао је премијер.

Он је додао да је било тешко смањивати пензије и плате у јавном сектору људима који нису богати.

"Међутим, ми смо то урадили и до сада смо успели да смањимо дефицит са седам одсто или 6,8, колико је износио прошле године, на 1,6 процената у првој половини ове године.Ове године нећемо прећи 2,8 или 2,9 процента, што је испод Мастрихтског нивоа и то је нешто што и ми и наши партнери сматрамо великим успехом", поручио је Вучић.

Према његовим речима, иако српски грађани још нису осетили разлику између пројектованог дефицита од 4,7, договореног са ММФ-ом и чињенице да дефицит неће бити већи од три процента, даје влади доста  простора да уради нешто за грађане и да инвестира у важне инфраструктурне пројекте у земљи.

"Нисам овде да би тражио новац, не треба нам, чак ни новац ММФ или европски новац, не тражимо и не молимо за то, али оно што нам треба је политичка подршка за стабилан Балкан", рекао је Вучић.

Он је навео да се Србија сусреће са многим изазовима, подсетивши да  је 11. јула 20-годишњица Сребренице, а 5. августа 20-годишњица од операције Олуја, што ће, указао је, без сумње подићи тензије у региону.

"Али, мислим да ћемо моћи то да превазиђемо мирно, да не срушимо све што смо већ постигли. Надам се да ће Балкан за две године бити боље место за живот", уверен је премијер.

Премијер је рекао и да ће Србија дати све од себе, не само на европском путу, већ и на подизању стандарда својих грађана и јачању веза са свим суседима, што је и један од кључних услова за напредак свих.

У том смислу Вучић је рекао да су усвојени нови Закон о раду, модеран закон који ни многе европске земље не могу себи да дозволе из политичких разлога, Закон о приватизацији, о планирању и изградњи, да се у Србији дозвола за градњу може добити за 28 дана, што је значајан напредак у односу на претходни период.

Он је поменуо и нове медијске законе који су усклађени са ЕУ стандардима и додао да се нада да ће бити апсолутно примењени и да ће грађани Србије бити задовољни слободом говора и слободом медија.

"Разговарали смо са свима који одлучују о Србији"

Премијер Србије Александар Вучић састао се у Вашингтону са помоћницом америчког државног секретара за Европу и Евроазију Викторијом Нуланд.

Вучић је на свом Твитер налогу написао да са Нуландовом разговара о европским интеграцијама Србије, билатералним односима, регионалним изазовима у наредном периоду и енергетској безбедности Србије, Западног Балкана и Европе, пренео је Танјуг.

Премијер Србије ће одржати предавање на универзитету Џонс Хопкинс, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.

Вучић завршава данас посету САД током које је, у низу сусрета са америчким званичницима и представницима највећих компанија, разговарао о билатералним односима, економској сарадњи и подршци Вашингтона европском путу Србије.

Према ранијим незавничним сазнањима Танjуга, Нуландова, иначе десна рука државног секретара Џона Керија, требало би да посети Србију 14. јула.

Заменик државног секретара Ентони Блинкен: САД ће охрабрити ЕУ за отварање поглавља са Србијом

САД ће да охрабре ЕУ како би што пре отворила поглавља са Србијом, истакао је заменик државног секретара Ентони Блинкен у разговору с премијером Вучићем.

Вучић и Блинкен разговарали су о подршци САД европском путу Србије, ситуацији у региону, дијалогу с Приштином и спољнополитичким активностима Србије.

Српски премијер је нагласио неопходност политичке подршке САД евроинтеграцијама Србије и додао да је доста учињено на очувању мира и стабилности у региону, саопштила је владина Канцеларија за однсое са медијим.

Српски премијер је обавестио Блинкена о економским реформама које се спроводе у Србији и позвао га да посети Србију.

Заменик државног секретара Блинкен изразио је задовољство због личног залагања и улоге премијера Вучића у региону, као и због рада српске владе.

Он је изјавио да је све што је до сада учињено довело да ближе сарадње како Србије и САД, тако и Србије и ЕУ и додао да ће САД да охрабре ЕУ како би што пре отворили поглавља.

Блинкен је поздравио економске реформе и нагласио неопходност већег присуства америчких инвеститора у Србији, наведено је у саопштењу.

Вучић: "Разговарали смо са свима који одлучују о Србији"

У Вашингтону смо разговарали са свима који одлучују о Србији и Југоисточној Европи, изјавио је за Б92 премијер Александар Вучић на крају посете САД.

Вучић је рекао и да само неозбиљуни људи могу да коментаришу да састанци у Вашингтону нису толико важни и да то није ниво на којем би један премијер требало да разговара.

"Ја сам дошао на позив потпредседника САД Џозефа Бајдена. Нажалост, он је имао породичну трагедију, умро му је син. У суботу ће бити сахрана, тако да ће господин Бајден тек од понедељка поново бити у Вашингтону", рекао је Вучић.

Вучић каже да без обзира на то што се није састао са Џозефом Бајденом, српска делегација је имала све важне састанке.

"Разговарали смо са свима осталима, са Сузан Рајс, која је трећи човек Америке и прва жена света заједно са Ангелом Меркел. Да не говоримо о Ентонију Блинкену који је тренутно државни секретар пошто је Џон Кери у болници. Рекао бих да смо имали састанке и са свим важним сенаторима и конгресменима. Просто, имали смо све важне састанке. Нису увек били лаки, али мислим да Србија данас ужива много већи углед неко пре три године", навео је Вучић.

Српски премијер истиче да многе ствари које су се виделе у Вашингтону и на техничком нивоу јасно говоре о другачијем односу и другачијем понашању према Србији, како је рекао," до тога да вас званично приме у Белој кући што никада у принципу са Србијом нису радили".

"Они поштују економске реформе Србије, они поштују политичку стабилност за коју се Србија у региону борила. Они наравно имају захтеве на билатералном нивоу до случаја Битићи и паљена амбасаде, то су најважнији, до неких других ствари на нашем европском путу. Кад разговарате са таквом светском силом знате и своје место и штитите своје националне и државне интересе и гледате како да сачувате Србију на најбољи начин", рекао је Вучић.

Вучић сматра да је у Вашингтому Србија апсолутно добила политичку подршку за отвање првих поглавља у преговрима са ЕУ.

"Оно што сам чуо данас од заменика државног секретара Ентонија Блинкена, од помоћнице америчког државног секретара за Европу и Евроазију Викторије Нуланд то је да ће Американци подржати отварање првих поглавља за Србију. Ми нисмо тражили новац, ми ћемо новац сами да зарадимо. Видели сте да сам и данас рекао да ми нећемо да признамо независност Косова, нисам крио наше ставове, али сам такође поносан на чињеницу да Србија данас ужива већи углед и да ћемо имати подршку САД. Уз подршку САД много тога више можемо да остваримо уз долазак већег броја њихових инвеститора у Србији", рекао је Вучић.

(РТС-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер