Početna strana > Hronika > Saša Janković: Službe bezbednosti prisluškuju više hiljada građana u Srbiji
Hronika

Saša Janković: Službe bezbednosti prisluškuju više hiljada građana u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
subota, 02. jun 2012.

Beograd - Broj zadiranja u privatne internet i telefonske komunikacije građana od službi bezbednosti meri se cifrom od više hiljada, kaže za Danas Saša Janković, zaštitnik prava građana.

Kako objašnjava Janković, njemu poverenik za informacije Rodoljub Šabić, koji je zadužen za to, redovno prosleđuje informacije o broju slučajeva u kojima su službe bezbednosti nadzirale telefonske i internet komunikacije građana.

- Preliminarni rezultati su više nego zabrinjavajući, i kada izveštaj o tome bude objavljen, videće se zašto smo povodom više zakona tražili odluku Ustavnog suda. Ne osporavamo zakone pred Ustavnim sudom iz akademskih razloga i da bi pravnički terali „mak na konac“, već zato što situacija na terenu pokazuje da je broj zadiranja u privatne komunikacije građana veći nego što može i da se pretpostavi - kaže Saša Janković.

Janković i Šabić su u utorak zatražili od Ustavnog suda Srbije da donese privremenu meru zabrane policiji da prikuplja podatke o komunikacijama građana bez odluke suda. Istovremeno su podneli i inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o krivičnom postupku (ZKP) koji je pre dva meseca stupio na snagu. Osporena je odredba ZKP prema kojoj policija može pribavljati listinge, lokacije i druge podatke o telefonskom saobraćaju građana po odluci tužioca, a ne suda.

Janković podseća da se Ustavni sud već u dva navrata izjasnio da je prisluškivanje građana bez sudske odluke neustavno. Prvi put je to učinjeno povodom Zakona o elektronskim komunikacijama pre godinu dana, a drugi put pre mesec dana povodom Zakona o Vojnobezbednosnoj agenciji (VBA) i Vojnoobaveštajnoj agenciji (VOA). Oba puta podnosioci inicijative su bili ombudsman i poverenik.

- Posle tih odluka, nadležne institucije morale bi bez odlaganja da pripreme izmene zakona i da rad službi bezbednosti dovedu u sklad sa Ustavom Srbije. Sudovi bi morali da organizuju dežurstva kako bi te službe dobile odluke hitno i brzo kada im je to potrebno - smatra Saša Janković i podvlači da je obaveza državnih organa da rade ustavno.

Govoreći o ishodu razgovora sa predstavnicima službi bezbednosti, Janković je naveo da su predstavnici VOA i VBA naveli da će odluke o privremenom nadzoru komunikacija građana donositi direktor VBA, sve dok odluka Ustavnog suda ne bude objavljena u Službenom glasniku. Predstavnici policije su pak rekli da će prikupljati podatke kao i dosad sve dok se Ustavni sud ne izjasni o ZKP.

- Najsavesniji su bili predstavnici BIA, koji su rekli da će svoj rad uskladiti sa odlukama Ustavnog suda, iako se one formalno ne odnose na njih, podseća Janković.

Inače, u novije vreme, podatke o broju prisluškivanih građana, objavilo je samo Tužilaštvo za ratne zločine. Kako je navedeno povodom zaključenja rada Akcionog tima za lociranje i hapšenje haških begunaca, u sklopu rada ovog tela „preduzete su mere nadzora telefonskih i drugih komunikacija prema 630 lica“.

Na pitanje zašto odluka Ustavnog suda o Zakonu o VBA i VOA još nije štampana u Službenom glasniku, predsednik ovog suda Dragiša Slijepčević kaže da je reč o proceduri. „Nije Ustavni sud prekršajni sud pa da osuđene šalje u pritvor u roku od jednog dana. Radna tela Ustavnog suda imaju definisane obaveze kada je reč o roku za objavljivanje odluka“, kaže Slijepčević za Danas.

U administraciji Ustavnog suda Danasu je rečeno da je tekst odluke poslat u redakciju Službenog glasnika i da se objavljivanje očekuje sledeće sedmice. Po poslovniku Ustavnog suda, odluka se dostavlja u roku od 30 dana od dana odlučivanja. Odluka o Zakonu o VBA je inače doneta na sednici 19. aprila i objavljena na elektronskoj prezentaciji Ustavnog suda.

(Danas)