петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић Ивић: Власт да разјасни извоз оружја у Украјину; Руси су изненађени садашњом државном политиком Србије а посебно појавом Тонија Бера као саветника Вучића
Хроника

Санда Рашковић Ивић: Власт да разјасни извоз оружја у Украјину; Руси су изненађени садашњом државном политиком Србије а посебно појавом Тонија Бера као саветника Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. март 2015.

Власт да разјасни извоз оружја у Украјину; Руси су изненађени садашњом државном политиком Србије а посебно појавом Тонија Бера као саветника Вучића

- Међународну активност као председник ДСС Санда Рашковић Ивић крајем прошле недеље започела је посетом Русији, где је током два и по дана имала разговоре са представницима Министарства спољних послова, Руским институтом за стратешка истраживања, Организацијом договора о колективној безбедности, Руском академијом наука, парламентарним странкама и то углавном левице, као и медија. Истовремено са посетом, из ДСС је саопштено да ће се српски ракетни системи преко бившег британског премијера Тонија Блера и Уједињених Арапских Емирата продавати Украјини.

-ДСС није парламентарна и не може у Скупштини да отвори расправу о томе. Зато смо обелоданили јавности оно што је сакривено и тражимо одговоре од премијера Вучића, јер то значи да ће се из српског оружја пуцати на Русе преко Украјине - истиче у разговору за Данас Санда Рашковић Ивић.

Шта ће српска странка десног центра са руском левицом, пошто сте  сте у Думи разговарали са комунистима и Праведном Русијом?

- Када сам Ципрасу честитала на победи, рекла сам да данас више нема "десне и "леве " Европе, него има суверенистике и вазалне Европе. Напросто имала сам потребу да ДСС представим и том делу руске политичке сцене. На састанку са Праведном Русијом родила се идеја и о споразуму о сарадњи, о чему ће се одлучивати на председништвима обе странке. Они су странка левог, а ми десног центра, али смо на истом фону што се тиче антиглобалистичке политике, што је сада најважније.

Да ли сте са руским саговорницима разговарали и о државној политици Србије?

- Као стара, велика сила дипломатија Русија се не изјашњава о томе и у МИП нисам водила такве разговоре. Али на другим местима чули су се врло јасни критички тонови за стратешко усмерење Владе. Наши блиски пријатељи су мало изненађени садашњом државном политиком Србије и идејама да се може седети на "две столице". Из изјава нашег шефа дипломатије јасно је да је он врло талентован политичар, али сви и са Истока и са Запада политику Србије виде као седење на две столице. За руске медије и Русе посебно је иритантна појава Тонија Блера као саветника премијера Вучића, а помиње се и као приватизациони саветник за продају Телекома. Такође им смета и питање куповине гаса из контејнера, који ће вероватно падобранима бити спуштен у Србију. Они се чуде, јер је наша садашња политичка елита пред изборе, поготово 2012, са Русима имала потпуну другачију причу.

Да ли Руси препознају "лажно русофилство" председника и премијера Србије, за шта их је недавно оптужио покрајински одбор ДСС са КиМ, упркос паради за Путина и најављеним српско-руским војним вежбама?

- Београд је направио параду, али са Путином није потписао два главна споразума - о екстериторијалности базе у Нишу и почетку изградње Јужног тока. Тако да смо издали сами себе и водили лажну русофилску потку, што се у Москви врло јасно чита и види. Не може се изливима љубави српског народа према Путину и руском народу покрити оно што политичка елита треба да уради.

Имате ли утисак да Ваши руски саговорници праве политичку разлику између Вучића и Николића?

- Праве политичку разлику, али не велику. Сматрају да би се са Николићем још и могло разговарати, док за Вучића мисле да је  кренуо путем без повратка.

Актуелна власт је 2012. не само са Русима, него и са ДСС имала другачију причу. Да ли ћете Ви као нови председник странке подсетити Николића на обавезе из међустраначког споразума?

-  Оно што власт прича од 2012. у потпуној је колизији са папиром који је потписан када је ДСС одлучио да Николићу да подршку на председничким изборима. То је све не само погажено, него чак и извргнуто руглу. Захваљујући тој подршци данас је влада овака каква јесте.. Ја не бежим од те одговорности, јер и сама сам била међу онима који су се јако залагали да се Николићу да подршка. Била сам уверена, судећи према његовим најавама, да ће његова политика ићи у сасвим другом правцу. Они никада нису скривали да ће водити еврофилну политику, а то је нешто сасвим друго од еврофанатичности.

Осим садашњег учешћа у власти са СНС у Београду и још неким градовима, под којим би условима ДСС пристала на сарадњу са Вучићем?

-Вучић  би требало да у потпуности одустане од политике коју сада води. Што се тиче саме сарадње у Београду, мислим да и о томе треба размислити.

Више о Евроазијској унији

Веома је значајно што сам као лидер ванпарламентарне странке разговарала са руским државним званичницима. Са начелником Четвртог европског департмана за Југоисточну Европу руског МИП Александром Боцан Харченком договорено је да се преко ДСС у Србији организује долазак експерата који ће говорити о Евроазијској унији. Сматрамо да грађани Србије треба да схвате да постоје и друге алтернатива, а не само овај пут којим Србија тренутно иде, каже Санда Рашковић Ивић.

(Танјуг-ДСС-Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер