среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД окривљују Кину за неправичне трговинске прописе
Хроника

САД окривљују Кину за неправичне трговинске прописе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. април 2010.

ВАШИНГТОН – Кина користи широку лепезу различитих мера како би спречила да иностране компаније правично конкуришу на њеном тржишту, наведено је у годишњем извештају америчке владе о трговинским баријерама за америчке извознике.

У извештају је указано да је Пекинг снизио званичне трговинске царине и квоте, али да кинеске власти и даље користе домаће мере, као што су ограничење трговинских права, усмеравање владиних набавки на кинеске компаније и нагомилавање и чување сировинских материјала за коришћење у домаћим компанијама.

"Осам година после уласка Кине у Светску трговинску организацију (СТО), многи амерички сектори се жале да се суочавају са великим нецаринским трговинским баријерама у Кини", указано је у извештају.

Влада САД прецизира да те баријере укључују, на пример, "прописе који постављају високе норме за улазак америчких компанија у секторе као што су банкарство, осигурање и телекомуникације и коришћење спорних санитарних и фитосанитарних мера ради контроле обима увоза".
Такви прописи често имају знатно важнију улогу у блокирању увоза од царина, објавио је Фајненшел тајмс.

Амерички званичници делимично окривљују кинески протекционизам за билатерални трговински дефицит са Кином, уз политички експлозивно питање везивања кинеског јуана за долар.

САД су покретале парнице пред СТО против неких трговинских партнера, укључујући Кину, како би их приморале да укину прописе за које сматрају да су усмерени против страних компанија.

(Танјуг)

 

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер