петак, 23. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД о тврдњама руског активисте о Вулиновој улози у његовом хапшењу: Вулин остаје на листи санкција. Ценимо континуирано партнерство Србије у борби против руске агресије у Европи
Хроника

САД о тврдњама руског активисте о Вулиновој улози у његовом хапшењу: Вулин остаје на листи санкција. Ценимо континуирано партнерство Србије у борби против руске агресије у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. август 2024.

Амерички Стејт Дипартмент поручио је да потпредседник Владе Србије Александар Вулин остаје на листи санкција САД-а, након упита Радија Слободна Европа (РСЕ) да прокоментаришу оптужбе руског активисте Андреја Пивоварова да је Вулин имао улогу у његовом хапшењу у Русији 2021.

„Наш став о Александру Вулину је добро познат. Он остаје под америчким санкцијама. Сједињене Државе не играју никакву улогу у именовању особља у српској влади“, поручили су из Стејт Дипартмента, за РСЕ.

Вулин је у време када је Пивоваров ухапшен био министар полиције Србије.

Из Стејт Дипартмента су даље навели да цене „континуирано партнерство Србије у борби против руске агресије у Европи и пружању хуманитарне помоћи украјинском народу“.

„Наш фокус је на сарадњи са српским лидерима на јачању стратешког партнерства између наших земаља док Србија гради сигурну и просперитетну будућност у Европи која је нерањива на политичке и економске уцене Русије“, наводи се у саопштењу.

И даље отворено питање о Вулиновој улози у хапшењу руског активисте

По пуштању на слободу, у великој размени заробљеника између Запада и Москве 1. августа, руски активиста је, у интервјуу за српски недељник „Радар“, изјавио да је ухапшен након информација које је Вулин о њему наводно проследио руским безбедносним службама.

Три године раније, исте тврдње први је изнео руски новинар и активиста Владимир Кара-Мурза. Вулин је тада демантовао све оптужбе.

На упит РСЕ, из ЕУ је наведено да „нису у позицији“ да коментаришу „овај конкретан случај“.

„Оно што можемо рећи јесте да одржавање веза са Русијом у време њеног агресорског рата против Украјине није компатибилно са вредностима ЕУ и процесом придруживања Европској унији“, казао је портпарол ЕУ Петер Стано.

Србија је једна од ретких европских земаља која није увела санкције Москви након инвазије на Украјину, на шта је Брисел, као земљу која тежи чланству ка ЕУ, константно позива.

Стано је додао и да односи са Русијом „не могу остати уобичајени“ имајући у виду њену агресију на Украјину.

Ослобођени активиста Пивоваров: ‘Руска опозиција и Украјинци имају исти циљ’

Представници опозиционих организација из Русије су почетком маја 2021. одржали семинар у Београду, пошто им у Русији то није било дозвољено. Крајем тог месеца Андреј Пивоваров је ухапшен.

У интервју за „Радар“ 18. августа, Пивоваров је казао да Вулина сматра саучесником руских власти у његовом хапшењу.

Иако је, сматра, главни разлог хапшења био његова намера да се кандидује за руску Државну Думу, верује да је наводна улога Александра Вулина у овом случају „подигла ниво реакције“ власти у Русији.

Руски новинар и активиста Владимир Кара-Мурза је у децембру 2021 за РСЕ изјавио да је до хапшења Пивоварова дошло након што је Вулин, у то време министар полиције Србије, обавестио првог човека Савета безбедности Руске Федерације Николаја Патрушева о састанку руских активиста који су, како је навео, били прислушкивани.

Ни МУП, ни БИА нису одговорили тада на молбу РСЕ да потврде или демантују наводе руског опозиционара.

Како пише РСЕ, Александар Вулин, који је дугогодишњи коалициони партнер владајуће Српске напредне странке, познат је по блиским везама са Русијом и њеним државним руководством.

Те везе потврђене су и орденом којег је примио од највиших државних структура у Русији.

Од руске Федералне службе безбедности (ФСБ) добио је орден за „изузетан професионализам и допринос сарадњи српске и руске службе“, а од председника Русије Владимира Путина Орден пријатељства.

Вулин је од почетка инвазије на Украјину више пута боравио у Русији. Током посета Москви редовно истиче да Србија неће уводити санкције Кремљу.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер