среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сабор СПЦ: Признање држави Србији због борбе за Косово и Метохију
Хроника

Сабор СПЦ: Признање држави Србији због борбе за Косово и Метохију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. мај 2009.

БЕОГРАД - Свети архијерејски сабор Српске православне цркве (СПЦ) одао је "дужно признање држави Србији за све напоре које чини у заустављању и онемогућавању безакоња изазваног проглашавањем независности Косова".

"Сабор је уверен да Србија и српски народ никада неће пристати на насилно одузимање Косова и Метохије", пише у саопштењу издатом после заседања Сабора од 14. маја до 22. маја, објављеном данас на интернет сајту СПЦ.

Сабор, чијем је заседању председавао митрополит црногорско-приморски Амфилохије, размотрио је прилике у СПЦ изазване дугом болешћу патријарха Павла и одлучио да остане при ранијој одлуци да патријарх и даље остане на челу СПЦ, а да га замењује митрополит Амфилохије.

Сабор је замолио епископа рашко-призренског Артемија да хитно прими црквене објекте на Косову обновљене после насиља у марту 2004. године.

Обнова светиња разорених у том таласу насиља је прва фаза опште обнове која би требало да обухвати више од 100 храмова, манастира и црквених здања срушених или тешко оштећених пре марта 2004. године.

"Обнова би требало да омогући живот свештенству, монашким заједницама и остацима прогнаног народа, као и да охрабри изгнанике да се враћају на своја прадедовска огњишта", пише у саопштењу.

Сабор је посебну пажњу посветио положају Охридске архиепископије и поздравио прве знаке његовог побољшања, као и спремност свих на дијалог и за коначно превазилажење "нередовних црквених прилика" у Македонији.

"Показано је и дужно интересовање за интензивирање процеса реституције неправедно одузете црквене имовине, потребне цркви ради вршења њене пастирске, социјално-добротворне, мисионарске и културно-просветне мисије, а не ради нечијег богаћења, како подозревају извесни ванцрквени 'аналитичари'", пише у саопштењу.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер