среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Међусобне оптужбе Аргентине и Велике Британије око Фолкландских острва
Хроника

РТС: Међусобне оптужбе Аргентине и Велике Британије око Фолкландских острва

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. јануар 2012.

 Уочи 30. година од избијања рата око Фокландских острва поново се отварају старе ране. Прво је Дејвид Камерон оптужио аргентинску владу за колонијалистичке претензије. Председница Аргентине Кристина Кирхнер истиче да ксенофобичне поступке оставља другој страни.

На потезу Лондон - Буенос Ајрес, уочи обележавања 30. година од Фокландског рата, последњих дана су размењене тешке речи о питању за које су многи мислили да је одавно завршено.

У Буенос Ајресу одбацују оптужбе из Лондона да аргентинска влада има колонијалистичке претензије и поручују да ће наставити да користе дипломатска средства, како би вратили та спорна острва.

Аргентинска председница Кристина Кирхнер истиче да Британија жели њен народ да представи у погрешном светлу, као лоше и насилне.

"Чујемо да нас зову колонијалистима. Човек је у искушењу да одговори на тако нешто, али мислим да је боље да се уздржимо. Они говоре тако, управо зато што немају ни разлоге ни аргументе за то", рекла је Кирхнерова.

Према њеним речима од Аргентине не треба да се очекују ксенофобини поступци, већ ће то препустити другима.

"Комитет за деколонизацију Уједињених нација има 16 отворених случајева колонија које не желе више то да буду. Десет случајева је везано за британске колоније, а једна од најпознатијих територија су и наша вољена Малвинска острва", истакла је Кирхнерова.

"Наше снаге учествују само у мировним мисијама. Ми немамо трупе за напад или инвазију. То је политичка одлука демократских власти од 1983. године", навела је аргентинска председница. 

Аргентинци иначе, Фокландска острва, званично зову Малвинска острва.

Британски премијер Дејвид Камерон оценио је пре неколико дана да неки потези аргентинских власти показују одређене колонијалистичке претензије.

"Чврсто сам уверен да требамо да осигурамо нашу одбрану на острвима. Због тога је безбедност Фокландских острва била су на дневном реду Савета за националну безбедност", рекао је Камерон пре недељу дана.

Британски премијер истакао је да је кључна ствар та што Лондон подржава становнике Фокландских острва на право на самоопредељење.

"Оно што Аргентинци говоре у последње време мислим да подсећа на колонијализам зато што ови људи желе да остану под британском влашћу, а аргентинске власти хоће другачији исход", рекао је Камерон.

Иначе, захлађивање односа Аргентине и Велике Британије почело је 2010. године, када је Лондон одобрио испитивање морског дна око острва у потрази за потенцијалним резервама нафте.

Фокландска острва, удаљена више од 600 километара од обале Аргентине, била су поприште 74 дана дугог сукоба између Аргентине и Велике Британије.

Рат је почео 2. априла 1982. године, а у њему је погинуло 649 аргентинских и 255 британских војника. На крају Аргентина је морала да повуче своје трупе за острва у Јужном Атлантику.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер