Početna strana > Hronika > Reakcije na presudu Vojislavu Šešelju: Majke Srebrenice delimično zadovoljne; žene u crnom pozdravile odluku suda; Tomislav Žigmanov: Deo pravde je namiren
Hronika

Reakcije na presudu Vojislavu Šešelju: Majke Srebrenice delimično zadovoljne; žene u crnom pozdravile odluku suda; Tomislav Žigmanov: Deo pravde je namiren

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. april 2018.

Nakon što je Žalbeno veće Haškog tribunala delimično ukinulo oslobađajuću presudu Vojislavu Šešelju i osudilo ga na 10 godina zatvora zbog "podstrekivanja i progona nesrpskog stanovništva u Vojvodini i BiH" počele su da se javljaju i prve reakcije iz zemlje i regiona na odluku suda.

Majke Srebrenice delimično su zadovoljne presudom Vojislavu Šešelju. Kažu da sama ideja Velike Srbije dovela je do brojnih strahota koje su se dogodi

"On nije vredan niti može da bude dostojan ovolike naše omladine, braće, muževa, sinova, očeva... On kaže da nije to i da smo se sami poubijali. Neka dođe svako pa neka vidi", kazala je Nura Mustavić, jedna od majki u Srebrenici.

"Neka ga dovedu da vidi da ovde ima osam hiljada, nema hiljadu, on kaže samo hiljadu, je li možemo mi to da slažemo?", kazala je Refija Hadžibulić.

Bakir Izetbegović: U istoriji će ostati zapisano - Šešelj je osuđeni ratni zločinac

Presuda Žalbenog veća Tribunala u Hagu koja je osudila Vojislava Šešelja na 10 godina kazne za ratne zločine i dela protiv čovečnosti, pruža veoma malu satisfakciju žrtvama agresije i genocida u Bosni i Hercegovini, rekao je predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović.

"Iako niko ne može biti zadovoljan simboličnom visinom kazne, niti time što ovaj radikalni nacionalista nije proglašen krivim za zlodela koja je počinio u BiH, kao i za sva druga zlodela koja su mu se stavljala na teret, u istoriji će, ipak, ostati zapisano da je Vojislav Šešelj osuđeni ratni zločinac", dodao je Izetbegović.

Suđenje Šešelju bilo je najduže u istoriji Haškog tribunala, počelo je u novembru 2007, a dokazni postupak je završnim rečima okončan u martu 2012. godine.

Žigmanov: Pravda za hrvatske žrtve delimično zadovoljena

Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov pozdravio je presudu Žalbenog veća Mehanizma krivičnih sudova u Hagu, kojom je lider radikala Vojislav Šešelj osuđen na 10 godina zatvora i pozvao da budu kažnjeni i drugi vinovnici etničkog čišćenja Hrvata iz Vojvodine tokom devedesetih godina prošlog veka.

"Deo pravde je namiren a žrtve su dobile delimičnu satisfakciju. Za očekivati je da će ova presuda izneta od strane međunarodne pravosudne instance osnažiti politike suočavanja s prošlošću u regionu", rekao je Žigmanov i založio se za kažnjavanje i ostalih saučesnika u proterivanju Hrvata iz Vojvodine.

Prema njegovim rečima, presudom Šešelju potvrđeno je ono što su predstavnici hrvatske zajednice, žrtava i nevladinih organizacija tvrdili, a to je da je bilo zločina u Vojvodini nad Hrvatima, iako je reč o teritoriji na kojoj nije bilo rata i čiji građani hrvatske nacionalnosti nisu iskazivali nelojalnost državi.

"Iza tih zločina su stajale državne strukture i paravojne i policijske snage, koje su podsticale progon i vršile nasilje, čija su posledica bili proterivanje i ubistva Hrvata u Vojvodini", kazao je Žigmanov.

Prema njegovim rečima, u tom periodu ubijeno je 25 Hrvata a 35.000 je proterano iz Vojvodine, najviše iz Srema.

Žene u crnom pozdravile presudu

Nevladina organzacija Žene u crnom pozdravila je odluku drugostepenog veća Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju kojom je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj osuđen za progone na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, deportacije i nehumano postupanje. Žene u crnom su navele da ta presuda pre svega predstavlja delimičnu satisfakciju za žrtve i porodice žrtava.

U saopštenju je ocenjeno da su Vojislav Šešelj i njegova SRS "bili paradigma i jedni od najvećih generatora mržnje tokom devedesetih godina". Dodaje su da su svojim delovanjem doprineli brojnim zločinima, kako direktno, organizovanjem oružanih grupa koje su činile zločine, takođe i indirektno putem govora mržnje, inspirišući i pozivajući na progon, deportacije i činjenje drugih zločina.

Žene u crnom su istakle da zahtevaju od nadležnih organa Srbije da poštuju tu i druge presude nadležnih međunarodnih sudova i da deluju u skladu sa njima jer je, kako se navodi, ; poštovanje tih presuda jedan od imperativa na putu izgradnje Srbije kao države vladavine prava.

"Smatramo da posebna odgovornost leži na aktuelnom predsedniku Aleksandru Vučiću koji je u vreme činjenja inkriminisanih radnji od strane osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja bio njegova 'desna ruka' i generalni sekretar zloglasne SRS", navele su Žene u crnom.

Organizacija je dodala da zahteva od Vučića da se jasno ogradi od politike zločina čiji je bio deo i da prestane sa praksama iz devedesetih kada je "kao deo te zločinačke politike širio mržnju, što i danas direktno ili preko svojih glasnogovornika čini".

"Procesuiranje počinilaca ratnih zločina, solidarnost sa žrtvama i njihovim porodicama, suzbijanje govora mržnje i sveobuhvatno suočavanje sa prošlošću je uslov za napredak kako Srbije, tako i čitavog regiona", navele su Žene u crnom.

Popov: Procesuirati i druge vinovnike zločina

Direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada i kopredsednik Igmanske inicijative Aleksandar Popov pozdravio je presudu Žalbenog veća Mehanizma krivičnih sudova u Hagu, i ocenio da je na taj način pravda za žrtve "delimično zadovoljena".

"Teško je vagati da li je to baš pravedna presuda, ali je važno da je poništena oslobađajuća prvostepena presuda pa je neka pravda prema žrtvama ipak zadovoljena. Presuda znači krivicu i za sve ono što su radili šešeljevci, Vojislav Šešelj lično, njegovi najbliži saradnici i oni koji su bili pod njegovom komandom", rekao je Popov.

Popov je kazao da je ta presuda "posebno značajna za nas Vojvođane" i dodao da je Šešeljeva politika značajno doprinela da se poremete međuetnički odnosi u toj pokrajini, koji zbog toga ni do danas nisu vraćeni na pređašnji nivo.

On je rekao da bi bilo logično da i drugi vinovnici zločina za politiku etničkog čišćenja u Vojvodini budu procesuirani pred domaćim pravosuđem, ali je dodao da ne očekuje da će se to desiti, jer je u Srbiji, kako je nao, na delu opstrukcija suđenja za ratne zločine i rehabilitacija ratnih zločinaca.

Inicijativa mladih za ljudska prava traži prestanak mandata Šešelja jer je osuđen

Inicijativa mladih za ljudska prava pozvala je danas poslanike Skupštine Srbije i njenu predsednicu Maju Gojković da u skladu sa zakonom konstatuju prestanak mandata poslanika Vojislava Šešelja zbog danas izrečene presude Žalbenog veća Mehanizma krivičnih sudova u Hagu.

U saopštenju je navedeno da Zakon o izboru narodnih poslanika "jasno i nedvosmisleno propisuje da mandat prestaje ukoliko je poslanik pravnosnažnom sudskom odlukom osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju od najmanje šest meseci".

"S obzirom da je Vojislav Šešelj osuđen na 10 godina zatvora, kao i da su sve presude Žalbenog veća Mehanizma za međunarodne krivične sudove obavezujuće za Srbiju, Vojislavu Šešelju mora prestati mandat narodnog poslanika", navela je Inicijativa mladih za ljudska prava.

Inicijatva je ocenila da "građani Srbije ne zaslužuju da ih u Narodnoj skupštini predstvalja čovek koji je zbog odgovornosti za progone civila osuđen na 10 godina zatvora, a koji je i danas jedan od najvidljivijih glasnogovornika ratnohuškačke politike".

U saopštenju piše da je Šešelj po povratku u Srbiju iz pritvora u Hagu aktivno nastavio "kampanju diskriminacije i podsticanja netrpeljivosti".

Uz prestanak mandata Šešelja, Inicijativa mladih traži i "otklon od pomenute politike i usmeravanje na suočavanje sa prošlošću kao osnov za pomirenje i stabilnost u regionu".

MSP Hrvatske: Preblaga kazna za Šešelja, Ministarstvo „izražava žaljenje zbog propusta Žalbenog veća da utvrdi odgovornost Šešelja za najteže ratne zločina tokom agresije na Republiku Hrvatsku i BiH“

Hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova pozdravilo je današnju presudu Žalbenog veća Mehanizma za međunarodne krivične sudove u Hagu kojom je Vojislavu Šešelju preinačena prvostepena oslobađajuća presuda, ali i ocenilo da je izrečena kazna "znatno preblaga u odnosu na počinjena dela i posledice do kojih su ona dovela".

Ministarstvo "pozdravlja utvrđivanje odgovornosti Vojislava Šešelja za zločine protiv čovečnosti zbog huškačkog govora u Hrtkovcima 6. maja 1992. koji je rezultirao deportacijom, progonom, prisilnim raseljavanjem i drugim nečovečnim postupanjem protiv vojvođanskih Hrvata" kao i utvrđivanje "postojanja sistemskog i raširenog napada na nesrpsko civilno stanovništvo u kojem je učestvovao i Vojislav Šešelj kao potvrdu planskog kriminalnog delovanja usmerenog na stvaranje 'velike Srbije'", navodi se u saopštenju.

U isto vreme, međutim, Ministarstvo izražava "žaljenje zbog propusta Žalbenog veća da utvrdi odgovornost Vojislava Šešelja za počinjenje i uključenost u počinjenje najtežih zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina tokom agresije na Republiku Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu njegovim zločinačkim delovanjem na njihovom državnom području (posebno Vukovar)" kao i Šešeljevo učešće u "udruženom zločinačkom poduhvatu usmerenom na trajno uklanjanje nesrpskog stanovništva, u prvom redu Hrvata i Bošnjaka, s područja koje je tadašnje srpsko političko i vojno vođstvo smatralo srpskim".
Kao jedan od glavnih zagovornika ideje o "velikoj Srbiji", sa zapadnom granicom Virovitica-Karlovac-Karlobag, svojom huškačkom i varvarskom retorikom Vojislav Šešelj motivisao je i podsticao svoje dobrovoljce, ali i druge srbijanske jedinice, na progon i ubijanje Hrvata i Bošnjaka, navodi se u saopšenju.
Dodaje se da Vlada Hrvatske "saoseća sa svim žrtvama i porodicama žrtava zločina počinjenih za vreme i pod okriljem velikosrpske agresije, a koji nakon više od dve decenije čekanja danas nažalost nisu dočekali dugo očekivanu pravdu" kao i da će nastaviti da širi "istinu o Domovinskom ratu i ulozi svih koji su na bilo koji način učestvovali u počinjenju ratnih zločina prilikom agresije na Hrvatsku i ustrajati na njihovom kažnjavanju".

(Agencije)

Videti još:

Žalbeno veće Haškog tribunala delimično ukinulo oslobađajuću presudu Vojislavu Šešelju i osudilo ga na 10 godina zatvora zbog "podstrekivanja i progona nesrpskog stanovništva u Vojvodini i BiH"; pošto je u Hagu proveo više od 10 godina, ostaje na slobodi

Vojislav Šešelj: Presuda Haga protiv mene je protivpravna, preduzeću mere protiv nje; veoma sam ponosan na sve pripisane mi ratne zločine i zločine protiv čovečnosti i opet bih ih ponovio

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner