среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције на пресуду Војиславу Шешељу: Мајке Сребренице делимично задовољне; жене у црном поздравиле одлуку суда; Томислав Жигманов: Део правде је намирен
Хроника

Реакције на пресуду Војиславу Шешељу: Мајке Сребренице делимично задовољне; жене у црном поздравиле одлуку суда; Томислав Жигманов: Део правде је намирен

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. април 2018.

Након што је Жалбено веће Хашког трибунала делимично укинуло ослобађајућу пресуду Војиславу Шешељу и осудило га на 10 година затвора због "подстрекивања и прогона несрпског становништва у Војводини и БиХ" почеле су да се јављају и прве реакције из земље и региона на одлуку суда.

Мајке Сребренице делимично су задовољне пресудом Војиславу Шешељу. Кажу да сама идеја Велике Србије довела је до бројних страхота које су се догоди

"Он није вредан нити може да буде достојан оволике наше омладине, браће, мужева, синова, очева... Он каже да није то и да смо се сами поубијали. Нека дође свако па нека види", казала је Нура Муставић, једна од мајки у Сребреници.

"Нека га доведу да види да овде има осам хиљада, нема хиљаду, он каже само хиљаду, је ли можемо ми то да слажемо?", казала је Рефија Хаџибулић.

Бакир Изетбеговић: У историји ће остати записано - Шешељ је осуђени ратни злочинац

Пресуда Жалбеног већа Трибунала у Хагу која је осудила Војислава Шешеља на 10 година казне за ратне злочине и дела против човечности, пружа веома малу сатисфакцију жртвама агресије и геноцида у Босни и Херцеговини, рекао је председавајући Председништва Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић.

"Иако нико не може бити задовољан симболичном висином казне, нити тиме што овај радикални националиста није проглашен кривим за злодела која је починио у БиХ, као и за сва друга злодела која су му се стављала на терет, у историји ће, ипак, остати записано да је Војислав Шешељ осуђени ратни злочинац", додао је Изетбеговић.

Суђење Шешељу било је најдуже у историји Хашког трибунала, почело је у новембру 2007, а доказни поступак је завршним речима окончан у марту 2012. године.

Жигманов: Правда за хрватске жртве делимично задовољена

Председник Демократског савеза Хрвата у Војводини Томислав Жигманов поздравио је пресуду Жалбеног већа Механизма кривичних судова у Хагу, којом је лидер радикала Војислав Шешељ осуђен на 10 година затвора и позвао да буду кажњени и други виновници етничког чишћења Хрвата из Војводине током деведесетих година прошлог века.

"Део правде је намирен а жртве су добиле делимичну сатисфакцију. За очекивати је да ће ова пресуда изнета од стране међународне правосудне инстанце оснажити политике суочавања с прошлошћу у региону", рекао је Жигманов и заложио се за кажњавање и осталих саучесника у протеривању Хрвата из Војводине.

Према његовим речима, пресудом Шешељу потврђено је оно што су представници хрватске заједнице, жртава и невладиних организација тврдили, а то је да је било злочина у Војводини над Хрватима, иако је реч о територији на којој није било рата и чији грађани хрватске националности нису исказивали нелојалност држави.

"Иза тих злочина су стајале државне структуре и паравојне и полицијске снаге, које су подстицале прогон и вршиле насиље, чија су последица били протеривање и убиства Хрвата у Војводини", казао је Жигманов.

Према његовим речима, у том периоду убијено је 25 Хрвата а 35.000 је протерано из Војводине, највише из Срема.

Жене у црном поздравиле пресуду

Невладина органзација Жене у црном поздравила је одлуку другостепеног већа Међународног кривичног суда за бившу Југославију којом је председник Српске радикалне странке Војислав Шешељ осуђен за прогоне на политичкој, расној и верској основи, депортације и нехумано поступање. Жене у црном су навеле да та пресуда пре свега представља делимичну сатисфакцију за жртве и породице жртава.

У саопштењу је оцењено да су Војислав Шешељ и његова СРС "били парадигма и једни од највећих генератора мржње током деведесетих година". Додаје су да су својим деловањем допринели бројним злочинима, како директно, организовањем оружаних група које су чиниле злочине, такође и индиректно путем говора мржње, инспиришући и позивајући на прогон, депортације и чињење других злочина.

Жене у црном су истакле да захтевају од надлежних органа Србије да поштују ту и друге пресуде надлежних међународних судова и да делују у складу са њима јер је, како се наводи, ; поштовање тих пресуда један од императива на путу изградње Србије као државе владавине права.

"Сматрамо да посебна одговорност лежи на актуелном председнику Александру Вучићу који је у време чињења инкриминисаних радњи од стране осуђеног ратног злочинца Војислава Шешеља био његова 'десна рука' и генерални секретар злогласне СРС", навеле су Жене у црном.

Организација је додала да захтева од Вучића да се јасно огради од политике злочина чији је био део и да престане са праксама из деведесетих када је "као део те злочиначке политике ширио мржњу, што и данас директно или преко својих гласноговорника чини".

"Процесуирање починилаца ратних злочина, солидарност са жртвама и њиховим породицама, сузбијање говора мржње и свеобухватно суочавање са прошлошћу је услов за напредак како Србије, тако и читавог региона", навеле су Жене у црном.

Попов: Процесуирати и друге виновнике злочина

Директор Центра за регионализам из Новог Сада и копредседник Игманске иницијативе Александар Попов поздравио је пресуду Жалбеног већа Механизма кривичних судова у Хагу, и оценио да је на тај начин правда за жртве "делимично задовољена".

"Тешко је вагати да ли је то баш праведна пресуда, али је важно да је поништена ослобађајућа првостепена пресуда па је нека правда према жртвама ипак задовољена. Пресуда значи кривицу и за све оно што су радили шешељевци, Војислав Шешељ лично, његови најближи сарадници и они који су били под његовом командом", рекао је Попов.

Попов је казао да је та пресуда "посебно значајна за нас Војвођане" и додао да је Шешељева политика значајно допринела да се поремете међуетнички односи у тој покрајини, који због тога ни до данас нису враћени на пређашњи ниво.

Он је рекао да би било логично да и други виновници злочина за политику етничког чишћења у Војводини буду процесуирани пред домаћим правосуђем, али је додао да не очекује да ће се то десити, јер је у Србији, како је нао, на делу опструкција суђења за ратне злочине и рехабилитација ратних злочинаца.

Иницијатива младих за људска права тражи престанак мандата Шешеља јер је осуђен

Иницијатива младих за људска права позвала је данас посланике Скупштине Србије и њену председницу Мају Гојковић да у складу са законом констатују престанак мандата посланика Војислава Шешеља због данас изречене пресуде Жалбеног већа Механизма кривичних судова у Хагу.

У саопштењу је наведено да Закон о избору народних посланика "јасно и недвосмислено прописује да мандат престаје уколико је посланик правноснажном судском одлуком осуђен на безусловну казну затвора у трајању од најмање шест месеци".

"С обзиром да је Војислав Шешељ осуђен на 10 година затвора, као и да су све пресуде Жалбеног већа Механизма за међународне кривичне судове обавезујуће за Србију, Војиславу Шешељу мора престати мандат народног посланика", навела је Иницијатива младих за људска права.

Иницијатва је оценила да "грађани Србије не заслужују да их у Народној скупштини предстваља човек који је због одговорности за прогоне цивила осуђен на 10 година затвора, а који је и данас један од највидљивијих гласноговорника ратнохушкачке политике".

У саопштењу пише да је Шешељ по повратку у Србију из притвора у Хагу активно наставио "кампању дискриминације и подстицања нетрпељивости".

Уз престанак мандата Шешеља, Иницијатива младих тражи и "отклон од поменуте политике и усмеравање на суочавање са прошлошћу као основ за помирење и стабилност у региону".

МСП Хрватске: Преблага казна за Шешеља, Министарство „изражава жаљење због пропуста Жалбеног већа да утврди одговорност Шешеља за најтеже ратне злочина током агресије на Републику Хрватску и БиХ“

Хрватско Министарство спољних послова поздравило је данашњу пресуду Жалбеног већа Механизма за међународне кривичне судове у Хагу којом је Војиславу Шешељу преиначена првостепена ослобађајућа пресуда, али и оценило да је изречена казна "знатно преблага у односу на почињена дела и последице до којих су она довела".

Министарство "поздравља утврђивање одговорности Војислава Шешеља за злочине против човечности због хушкачког говора у Хртковцима 6. маја 1992. који је резултирао депортацијом, прогоном, присилним расељавањем и другим нечовечним поступањем против војвођанских Хрвата" као и утврђивање "постојања системског и раширеног напада на несрпско цивилно становништво у којем је учествовао и Војислав Шешељ као потврду планског криминалног деловања усмереног на стварање 'велике Србије'", наводи се у саопштењу.

У исто време, међутим, Министарство изражава "жаљење због пропуста Жалбеног већа да утврди одговорност Војислава Шешеља за почињење и укљученост у почињење најтежих злочина против човечности и ратних злочина током агресије на Републику Хрватску и Босну и Херцеговину његовим злочиначким деловањем на њиховом државном подручју (посебно Вуковар)" као и Шешељево учешће у "удруженом злочиначком подухвату усмереном на трајно уклањање несрпског становништва, у првом реду Хрвата и Бошњака, с подручја које је тадашње српско политичко и војно вођство сматрало српским".
Као један од главних заговорника идеје о "великој Србији", са западном границом Вировитица-Карловац-Карлобаг, својом хушкачком и варварском реториком Војислав Шешељ мотивисао је и подстицао своје добровољце, али и друге србијанске јединице, на прогон и убијање Хрвата и Бошњака, наводи се у саопшењу.
Додаје се да Влада Хрватске "саосећа са свим жртвама и породицама жртава злочина почињених за време и под окриљем великосрпске агресије, а који након више од две деценије чекања данас нажалост нису дочекали дуго очекивану правду" као и да ће наставити да шири "истину о Домовинском рату и улози свих који су на било који начин учествовали у почињењу ратних злочина приликом агресије на Хрватску и устрајати на њиховом кажњавању".

(Агенције)

Видети још:

Жалбено веће Хашког трибунала делимично укинуло ослобађајућу пресуду Војиславу Шешељу и осудило га на 10 година затвора због "подстрекивања и прогона несрпског становништва у Војводини и БиХ"; пошто је у Хагу провео више од 10 година, остаје на слободи

Војислав Шешељ: Пресуда Хага против мене је противправна, предузећу мере против ње; веома сам поносан на све приписане ми ратне злочине и злочине против човечности и опет бих их поновио

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер