четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реаговања на одлуку Владе да одбије бриселску понуду за КиМ
Хроника

Реаговања на одлуку Владе да одбије бриселску понуду за КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. април 2013.

Матија Бећковић: Поново смо разочарали своје непријатеље

Познати српски књижевник Матија Бећковић оцијенио је да је Србија, одбацујући ултиматуме Брисела у вези са преговорима са Приштином, поново разочарала своје непријатеље.Он је у изјави за Срну рекао да је захтјев Европе да Србија призна независно Косово био још само једно од великих понижења Србије и српског народа и да је "не" био једини могућ одговор. 

"Шпанија, Грчка, Румунија, Норвешка и још понека чланица ЕУ нису признале Косово и њих нико не приморава на то да би биле чланице, само је Србија условљена и то не чланством, него само датумом", нагласио је Бећковић. 

Према његовим ријечима, Србија тиме није изгубила ништа, али је сачувала бар мало достојанства. 

Оливер Ивановић: Тренутно одбијање није и коначно одбијање

Београд – Одлука Владе је очекивана, мислим и да међународна заједница није изненађена, казао је у емисији Између две ватре на ТВ Б92 Крстимир Пантић.

Подсетимо, Влада Србије је на седници одбила да прихвати предложене принципе из Брисела за споразум с Приштином.

"Ми смо одмах након дијалога у Бриселу чули од учесника преговора да је предлог неприхватљив. Оно што је најављено у Бриселу, данас се и десило", каже заменик директора владине Канцеларије за КиМ, Крстимир Пантић. Срби са КиМ су подржали став Владе, рекао је он.

Влада је показала да неће ићи испод оног минимума који је поставила Резолуцијом, рекао је Пантић. 

"Тренутно одбијање није и коначно одбијање", казао је Оливер Ивановић, бивши државни секретар у Министарству за КиМ, који је рекао да морамо ипак да сачекамо да видимо шта ће бити на крају. "Чини ми се да се наш преговарачки тим освестио кад је дошао овде и кад је видео одијум са севера Косова, СПЦ и неких партија... Ја мислим да је ЕУ олако схватила да може брзо да дође до решења са овом Владом", рекао је Ивановић. 

Сама чињеница да је дијалог подигнут са техничког на политички ниво, показала је да се ради на решењу овог питања и да се напредује кроз рунде дијалога, рекао је аналитичар Дејан Вук Станковић у истој емисији на ТВ Б92. ЕУ је помало олако схватила преговарачки процес - да ће српска делегација прихватити све, а ово ће мало натерати ЕУ да размисли како ће ићи даље, сматра аналитичар. 

Пантић је оценио да оно што је претходна влада договорила, ова је преузела, али да ништа није спровела што је на штету Срба на КиМ. Упитан шта је са прелазима, Пантић је рекао: "Административни прелази функционишу онако како су функционисали и пре 2008". 

Ивановић је рекао да је сасвим у реду да наш преговарач буде веома тврд да добијемо општинску и надопштинску управу, полицију и судство. "И да имамо право на управљање природним ресурсима, ту је вода, Трепча, да имамо овлашћења као што су образовање и високо образовање, здравство, клиничке и болничке центре, социјална питања, све су то теме које морају бити надопштинске", рекао је Ивановић. Он је рекао да ако "Запад осети да могу да нас стисну, они ће нас стиснути, а видели су да је нама стало до датума". Он је додао да то није добро, зато што немамо конзистентно мишљење, консензус у владајућој коалицији, али и са опозиционим партијама, сматра Ивановић. 

Аналитичар Вук Станковић сматра да би било апсурдно да се у будућности прихвати модификована верзија ове понуде.

Дорис Пак: Будућност Србије у опасности

Посланица Европског парламента Дорис Пак изјавила је да је будућност Србије у опасности, после одлуке Владе Србије да не прихвати понуђени договор у Бриселу.

"Жао ми је што овај дијалог није окончао потешкоће између Косова и Београда. Нико није тражио да Београд призна Косово, већ су тражили да помогне и олакша живот Срба и Албанаца", рекла је Пак у изјави Радио Слободна Европа.

Она је оценила да је план Мартија Ахтисарија "добар за цело Косово".

"Ако Срби не желе да га прихвате, то зависи од њих, нико их не може присилити. Ако Срби не осећају да треба да иду напред, онда мислим да треба да сачекамо неки други тренутак", указала је Пак.

Она је рекла да се дијалог може наставити, мада је за то потребно времена, али и упозорила да ће оваква одлука утицати на пут евроинтеграција Србије и Косова.

"Зависи од обе стране да пронађу нов почетак за нов дијалог, јер у супротном ништа не може ићи напред. Србија неће добити почетак за преговоре, а ни Косово неће бити у ситуацији да иде напред", рекла је Пак.

Срби, како је рекла, знају каква им будућност може бити али они не желе ту будућност и "у томе је проблем".

"Све зависи од Владе Србије. Треба да размисли и процени добро шта ће урадити, зато што је њихова будућност у опасности", закључила је Пак.

Светски медији: Србија се удаљава од ЕУ

БЕОГРАД - Светски медији известили су данас да је Србија одбила да потпише споразум заснован на принципима који је понудила Европска унија, посредник у преговорима Београда и Приштине, уз коментаре да би таква одлука могла да угрози пут Србије ка Европској унији. 

Светски медији истичу и да су српске власти нагласиле да желе наставак преговора с Приштином. 

Француска агенција Франс прес преноси да је Србија одбила да "потпише споразум чији је циљ био ублажавање тензија с Косовом" и који је "сматран кључним условом за почетак преговора о европским интеграцијама". 

И француска агенција нагласила је да Србија жели да настави преговоре с Приштином. 
Британски Би-Би-Си, подсећајући да Београд не признаје независно Косово, пише да је пред Србију стављен услов - да се до уторка одрекне контроле над севером Косова у замену за почетак приступних преговора с ЕУ. 

Сличне коментаре изнела је и британска агенција Ројтерс, која је оценила да би преговори Србије о приступању ЕУ, које је угрозило одбијање споразума, представљали "прекретницу у опоравку Србије после деценије ратова и изолације", као и помоћ економији која је "још највећа у бившој Југославији". 

Италијанска агенција АНСА у први план истиче да је, поред тога што је Србија одбила да потпише споразум, Београд спреман да настави преговоре с Приштином, уз посредовање ЕУ, с циљем да на миран начин и кроз дијалог дође до трајног решења кризе на Косову. 

СПО: Отворена врата за компромис

БЕОГРАД - Српски покрет обнове (СПО) саопштио је данас да  Одлука Владе Србије о хитном наставку бриселског дијалога отвара врата компромису око неких детаља и брзом потписивању споразума између Србије и Косова.

Чињеница да ће и Европска унија бити потписница споразума од кључног је значаја за заштиту свих права Срба и српског религијског и културног наслеђа на Косову и Метохији, која су предвиђена планом Мартија Ахтисарија, наводи се у саопштењу СПО.

После изгубљеног рата са НАТО алијансом, Кумановским споразумом и Резолуцијом 1244 СБ УН, држави Србији одузет је суверенитет над целом територијом Косова и Метохије.

Споразумом у Бриселу, суверенитет који је одузет држави Србији биће замењен највећим степеном самоуправе српских општина, у којима ће Срби бити већина и у полицији и у судовима, а српске општине и све институције у њима биће интересно повезане са државом Србијом, пише у саопштењу.

Огњен Прибићевић: Очекивана одлука, ЕУ неће бити задовољна

Аналитичар Огњен Прибићевић изјавио је данас да је одлука Владе Србије да одбије понуђено решење за Косово очекивана, али да са њом међународна заједница сигурно неће бити задовољна иако ће учинити све да се преговори наставе.

Влада Србије једногласно је раније данас одбила понуђено решење за Косово и предложила хитан наставак дијалога са Приштином уз посредовање Европске уније.

"Из свих изјава председника и првог потпредседника владе било је јасно да ће у том правцу ићи данашњи одговор Владе Србије. Мислим да је јако добро што је он формулисан као позитиван - ми хоћемо даље преговоре, ове нисмо могли да прихватимо, и сад морамо да видимо какав ће бити одговор Брисела", рекао је Прибићевић за Радио-телевизију Србије.

Он је казао да верује да је у "најдубљем интересу ЕУ и САД да се преговори наставе".

"Ни једној, а ни другој страни, не одговара да преговори пропадну. У претходних десетак година превише њихових иницијатива није добро прошло - знамо с чиме се суочава ЕУ, с великом кризом у економији и финансијама и сад још један неуспех на плану спољне политике, а што се тиче САД, нема потребе да говоримо о бројним покушајима који се нису најуспешније завршили", казао је Прибићевић.

Он је оценио да ће и САД и ЕУ имати жељу да се дијалог настави, али да сигурно тиме неће бити задовољни.

"Они сигурно неће, без обзира на све изјаве које ће бити врло дипломатски формулисане, бити задовољни, али ће учинити све да се ти преговори наставе", истакао је Прибићевић.

Владимир Тодорић: Споразум Београда и Приштине до краја недеље

БЕОГРАД - Директор Центра за нову политику Владимир Тодорић сматра да ће Београд и Приштина, уз посредовање Европске уније постићи споразум до краја недеље.

"Налазимо се у једном зауставном времену и искрено мислим да је тај уторак, па ни данас, био озбиљан крај свих напора да се дође до споразума. Мислим да ћемо ући у један кратак временски простор где ћемо заиста доћи до споразума све три стране", рекао је Тодорић гостујући на Радио-телевизији Војводина пре него што је саопштена одлука Владе Србије.

Он сматра да све три стране покусавају да добију максимално што је могуће у задњем моменту и да су у питању велики интереси, те да се не може лако доћи до споразума.

"Имајући на уму потенцијалну штету која би настала и на страни Србије и Косова и ЕУ, која би испала као неозбиљна и неспособна као медијатор у свему овоме, а имајући у виду утицај Вашингтиона, мислим да ћемо до краја недеље имати нешто што можемо назвати споразумом", казао је  Тодорић.

Према његовим речима, тренутна понуда Брисела уствари је "Ахтисари минус".

"Имате могућност награде напретка, али и санкција и заустављање европских интеграција", рекао је Тодорић.

Према његовим речима, никоме није лако да потпише овакав споразум.

На питање каква је улога Русије када је реч о Косову и Метохији, Тодорић је казао да њена улога није толико видљива.

"Мислим да нису толико незаинтересовани за овај процес. Њихова улога је на нивоу дипломатских канала", сматра Тодорић.

Неименовани званичник ЕК: Није "крај света", али нема датума

Неименовани званичник ЕУ изјавио да није "крај света", али да се одлаже одређивање датума Србији за преговоре са ЕУ.

Неуспех Београда и Приштине да се договоре о спорним питањима неће значити затварање врата Европске уније Србији, али ће се одразити на рок добијања датума почетка преговора, изјавио је данас за Танјуг званичник Европске комисије који је желео да остане анониман.

"Није крај света ако не буде споразума", рекао је овај бриселски функционер и додао да ће Комисија у сваком случају наставити да помаже Србији да испуни критеријуме за чланство.

"Наравно, у том случају тајминг за добијање датума почетка преговора неће бити онај коме смо се надали", рекао је званичник.

(РТВ-Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер