среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рајко Кузмановић: Ограничити утицај Турске у БиХ
Хроника

Рајко Кузмановић: Ограничити утицај Турске у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. мај 2010.

Нисмо баш срећни што се на Балкан увлачи политика Турске, рекао у Крагујевцу председник Републике Српске Рајко Кузмановић. Дејтонски споразум прецизира ко су његови гаранти за БиХ и РС, а међу тим земљама нема Турске, оценио Кузмановић.

Председник Републике Српске Рајко Кузмановић рекао је у Крагујевцу да је задовољан односима са Србијом, али да постоје нека међусобна политичка неслагања - о улози Турске на Балкану.

"Нисмо баш срећни што се на Балкан увлачи политика Турске", рекао је Кузмановић после предавања студентима Правног факултета у Крагујевцу о путевима развоја уставности и државности БиХ и РС.

Кузмановић је навео да Дејтонски споразум прецизира ко су његови гаранти за БиХ и РС, и да међу тим земљама нема Турске.

"Турска је изван Дејтонског споразума. Она треба да остварује добре односе, али не да битно утиче на стање и организацију БиХ", рекао је Кузмановић и додао да Турска треба да "на одређени начин учествује, али само у оквиру европских интеграција".

Кузмановић је у предавању студентима крагујевачког Правног факултета рекао да Босна и Херцеговина не може бити држава искључиво једног народа, већ држава компромиса и једнаких права.

"Нажалост, постоје неки који тако не мисле, или мисле да је БиХ бошњачка творевина", рекао је Кузмановић на предавању о путевима развоја уставности и државности БиХ и РС.

Кузмановић је нагласио да је Република Српска аутохтона творевина српског народа и да руководство неће дозволити да буде прекрајана.

"Сваки народ који има државу осећа се сигурним, зато није чудо што ми у РС тражимо да буде високо децентрализован ентитет и задржи статус и надлежности", навео је Кузмановић.

Подсетивши да Устав БиХ има бројне празнине, а основне су да нису утврђени облик државног уређења и облик владавине, председник РС је рекао да уставно уређење БиХ, ипак, нико својим вољом не може да поништи јер је то међународни уговор.

Рајко Кузмановић је нагласио да је РС много пута показала да иде према Европској унији и да хоће у Европу, али не по сваку цену.

"Све прихватамо, али нећемо дозволити ни по коју цену измену назива и имена РС, надлежности, територјаног интегритета и односа према науци, култури, традицији и историји", рекао је Кузмановић.

Кузмановић је са градоначелником Крагујевца Верољубом Стевановићем оценио да је између тог града и Бањалуке могућа сарадња у области економије, социјалне политике, образовања, науке, културе, духовности и традиције.

Он је подсетио да РС има уговор са компанијом "Фијат аутомобили Србија" о продаји 300 "пунта" за које је Влада РС обезбедила субвенције за своје грађане, па ово возило могу да купе по цени од 5.500 евра.

Кузмановић је најавио посету Крагујевцу делегације Привредне коморе РС и неколико компанија које су заинтересоване за сарадњу са ФАС.

Он је навео да је са председником Управног одбора ФАС Ђованијем де Филиписом разговарао о могућности да се компаније из РС укључе у кооперантску мрежу италијанског произвођача аутомобила.

Председник РС је рекао да посетом Крагујевцу и Шумадији показује да постоје сталне духовне и друге везе Србије и Републике Српске, као и односи на основу система паралелних веза. Додао је да се "сада ради на томе да се те везе и односи пренесу и на хидроелектране".

Кузмановић је указао и на решење питања у вези са здравственом заштитом грађана Републике Српске у Србији, питања особа са инвалидитетом и лечења, питања инфраструктуре и изградње мостова.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер