уторак, 11. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Први мај: Широм света поворке незадовољних
Хроника

Први мај: Широм света поворке незадовољних

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. мај 2012.

Лондон, Вашингтон, Хонгконг, Москва - У ситуацији када свуда, посебно у Европи, владе доносе мере штедње због економске кризе, првомајске поворке одражавају растуће социјално незадовољство.

Демонстрације се одржавају у Грчкој, Шпанији и Португалу, земљама које су у протеклом периоду биле тешко погођене економском кризом, а учесници се жале на губитак радних места, смањење буџета и тежак живот.

У Шпанији првомајска поворка почела је око 10 часова у Мадриду, а десетине хиљада демонстраната протестовале су против редова за незапослене, нових реформи које олакшавају отпуштање радника и против смањења буџета за здравство и образовање.

"Тотално насиље, отимате нам дом и хлеб," узвикивала је средовечна грађанка наводећи да су њене две двадесетогодишње ћерке остале без посла, преноси АФП.

Око 18.000 људи изашло је на улице у Атини и другим грчким градовима, где синдикати за Први мај обично организују генерални штрајк. Полиција је саопштила да се у Солуну окупило око 7.000 људи док се у Атини позиву синдиката одазвало око 1.500 људи а још 2.000 присталица левичарских група окупило у центру града. У грчкој престоници се међутим очекује мање насиља него претходних година, будући да су Грци усредсређени на опште изборе у недељу, 6. маја, на којима ће моћи да дају одушка незадовољству.

Анкете јавног мњења указују да Грци напуштају главне странке и окрећу се мањим партијама светећи се за план штедње ЕУ и ММФ-а који је донео смањење плата и пензија.

И у Француској се 1. мај одвија у сенци политике, односно другог круга председничких избора, а лидери синдиката су озлојеђени што политичари држе предизборне скупове у Паризу на дан који треба да буде посвећен проблемима радника.

Марширајући кроз центар Париза њене присталице су носиле француске заставе и узвикивале "Француска Французима" и "Ово је наш дом." Председник Никола Саркози планира скуп на Трокадеру, док ће синдикати одржати традиционални марш до трга Бастиље.

У Америци, "родном месту" празника рада, установљеног у знак сећања на дан када је у Чикагу 1. маја 1886. године, више десетина хиљада радника изашло на улице захтевајући боље услове рада и осмочасовно радно време, овогодишњи покрет је позвао је на глобалне протесте против економске неједнакости.

Амерички демонстранти већ су се окупили у финансијској четврти Њујорка, где ће главни скуп бити одржан поподне, у време највеће саобраћајне гужве, док су у Сан Франциску позвали демонстранте да се окупе на мосту Голден гејт.

Први мај обележава се поворкама које организују синдикати и широм Русије а највише људи, око 120.000 окупило се у Москви где је Савез синдиката организовао шетњу коју су предводили председник Русије Дмитриј Медведев, премијер Владимир Путин, московски градоначелник Сергеј Собјањин, као и десетине других политичара чланова владајуће Јединствене Русије.

Током марша који је више личи на скуп подршке властима, него на првомајске демонстрације, Медведев и Путин разговарали су са грађанима и одговарали на њихова питања, а премијер је поручио да треба више да се ради.

Своје одвојене шетње у Москви организовале су и Комунистичка партија и Праведна Русија, док највећи де ванпарламентарне опозиције није учествовао у првомајским окупљањима, уз објашњење да ће истомишљенике повести у недељу 6. маја у "марш милиона" који треба да буде одржан у Москви.

Председник Кубе Раул Кастро је присуствовао паради поводом 1. маја у Хавани, заједно са скоро 2.000 страних гостију и, како је речено, "стотинама хиљада" Кубанаца који су дошли да прославе Међународни празник рада. Одевен у традиционалну "гвајаберу" - дугачку белу кошуљу са четири џепа, председник је на Тргу револуције у главном граду поздравио учеснике параде на тему "Очување и усавршавање социјализма". На тргу је било више људи него крајем марта на миси папе Бенедикта XVI који је окупио око 300.000 људи.

И у Азији 1. мај је из међународног празника рада прерастао у међународни дан протеста, са скуповима широм континента, чији учесници махом протестују због беспарице и траже повећање плата.

Хиљаде демонстранта на Филипинима, у Малезији и Индонезији траже повећање плата које, како указују, нису одржале корак са ценама, захтевају ниже школарине и износе низ других захтева.

У Манили је око 8.000 чланова радничког синдиката марширало у црвеним кошуљама и носећи црвене заставе до моста Мендиола, у близини председничке палате, где их је чекало јако полицијско обезеђење.

У Куала Лумпуру око 500 људи окупило се тражећи вишу минималну цену рада од оне коју је у понедељак најавио премијер Наџиб Разак, преноси АП.

У Источном Тимору, полиција је испалила хице на демонстранте у Дилију и ухапсила 84 учесника протеста, који су такође тражили више плате.

Највећи првомајски скуп одрзазан је у Индонезији где су хиљаде радника у Џакарти захтевале веће плате и сигурност на послу под будним надзором око 16.000 припадника полиције.

И у Хонгконгу радници су протестовали против ниских плата, али и против социјалне неједнакости, захтевајући прерасподелу богатства.

"Проблем са Хонгконгком је што је богатство концентрисано у рукама малог броја људи, а јаз између богатих и сиромашних је један од највећих у свету," рекао је један од говорника на скупу, професор универзитета Френдандо Чеунг.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер