понедељак, 18. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Професори Филозофског факултета Марија Богдановић и Огњен Радоњић: Грађани Србије су бомбардовани недопустивим говором „да ми нисмо грађани, већ олош, багра, издајници“ и то не може више да се слуша
Хроника

Професори Филозофског факултета Марија Богдановић и Огњен Радоњић: Грађани Србије су бомбардовани недопустивим говором „да ми нисмо грађани, већ олош, багра, издајници“ и то не може више да се слуша

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. јануар 2019.

Професори и сарадници Филозофског факултета, њих 105, потписали су заједнички апел којим подржавају протест. Протесте су подржали и професори са Факултета политчких наука.

Некадашња ректорка Марија Богдановић каже да се потписници осећају као слободни грађани.

"Оспоравање да ми нисмо грађани, већ олош, багра, издајници, је недопустив говор који себи дозвољава влада и то не може више да се слуша. Не примећују да су тај говор унели у фонд речи којим бомбардују грађане Србије, мора нешто да се каже против тога, откуд им право да се тако понашају према својој земљи. Не можете да чујете дијалог, ни у Скупштини, манир је такав из круга напредњака, који је резултат понашања председника и то постаје неподношљиво", каже она.

На питање шта је био главни мотив професора да потпишу подршку, професор Огњен Радоњић је рекако да је једна од привх лекција коју је научио да је мисија професора јавна и да треба да заштите јавни интерес јер припадају целом друштву.

"Ако погледате шта се дешава у нашем друштву, како власт третира образовање, ако су вам учитељи на рубу егзистенције, онда вам је јасно где живите, то је мој мотив. Често се помиње да ли су захтеви артикулисани, по мени је то флоскукла - имате један захтев, а то је слобода јавно изговорене речи, ако нема простора за критику ниједно друштво не може да напредује. Ако имате једну истину ви тако делегитимишете парламент, а ту треба да се састану позиција и опозиција", сматра Радоњић.

Он каже да је главна полуга владања та што се ствара подела у друштву на две групације - присталице власти и неистомишљенике, као и да се било каква могућност договора дисквалификује.

"Зато није зачуђујућа ситуација зашто се грађани буне. Ви морате на власти да баратате чињеницама, а не да говорите неистине и изврћете их", додао је.

"Ако нас деле на незадовољне грађане и ове који су задовољни, ја не знам шта под тим подразумевају. Прво смо били олош и багра, онда се председник исправио и рекао да је спреман да разговара, па нека изволи. Протест има неку своју структуру, престаните да блокирате институције, мишљења људи, отворите се, али мислим да то није могуће. Морамо да истрајемо у овим напорима, да не одустајемо, ако одустанемо онда би то био прави пораз и неодстатак демократског потенцијала. Они немају већинско гласачко тело, 50 одсто није ни гласало, а од тих 50 одсто половина је за њих, дакле четвртина која је гласала, заплашено, поткупљено и сиромашно. При том имате
да сада на разна места постављају људе високе стручности, који се не сналазе на својим местима, већ иду иза оних страначких, мислим на градоначелника, то је важна функција, а ми ту видимо само Весића"
, рекла је Марија Богдановић.

Професор Радоњић наглашава да управо иницијатива Филозофског факултета може да буд еполитичка платформа, јер су ту сецирани проблеми друштва. Како је рекао, 2000. године смо заменили персону, а нисмо систем, што је данас, каже, кључна ствар како да се привуку апстиненти.

"Морамо да их убедимо да су промене системске природе. Након Милошевића друштво није напредовало, зато што се власт заснивала на компромисима. Ако желимо напред они морају да сазру. И пре 2012. смо имали дискурс вређања, само га је ова власт дигла на виши ниво. Позивам на дијалог, желимо друштво које ће се заснивати на дијалогу. Једна од стратегија да угушите слободно мишљење је подривање поделе политичке моћи. Тако што у независним институцијама као што су судство, медији, повереник, постављате људе који су лојални режиму и свако ко се противи бива изложен притиску", рекао је Огњен Радоњић.

Марија Богдановић каже да Србија има председника која се бави акушерством, свим и свачим, говори ствари које се не очекују од председника, а млади и квалификовани радници одлазе.

"Уместо да се обезбеди да се не одлази, пре свега инвестицијама, он све зна, меша се у дуално образовање, нема област коју не зна. Задржао је Томислава Николића да има своју свиту и да се бави односима с Кином и Русијом, питам се шта раде министри иностраних послова који су задужени за те области. Николић‚, као домаћин српски седи у палати, уместо да иде да живи као домаћин у својој кући", каже Богдановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер