среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминуо Марти Ахтисари, некадашњи председник Финске и специјални изасланик УН за КиМ
Хроника

Преминуо Марти Ахтисари, некадашњи председник Финске и специјални изасланик УН за КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. октобар 2023.

Бивши посредник Уједињених нација у преговорима о статусу Косова и Метохије Марти Ахтисари је преминуо у 87. години у Хелсинкију.

Његова фондација Иницијатива кризног менаџмента, позната као Мировна мисија Мартија Ахтисарија је саопштила да ће бити испраћен уз државне почасти, а да ће датум сахране бити накнадно објављен.

Његово пуно име је Марти Оива Калеви Ахтисари (86), а био је бивши председник Финске, дипломата и медијатор Уједињених нација.

Ахтисари је добио Нобелову награду за мир 2008. године "за вишедеценијско ангажовање и посредовање у успостављању мира и решавању конфликта на више континената".

Ахтисари је био почасни доктор више познатих универзитета, међу којима су Московски универзитет и Кијевски универзитет.

Бивши генерални секретар УН-а Кофи Анан именовао га је за специјалног изасланика УН за преговоре о будућем статусу Косова и Метохије. Његов план је, иако одбачен од стране Савета безбедности и Срба, постао основа за проглашење независности такозваног Косова.

Српској јавности Антисари је био најпознатији као специјални изасланик УН за преговоре о статусу Косова и Метохије, и по документу, познатом као Ахтисаријев план, у којем је предложено решење статуса КиМ.

Документ је објављен почетком 2007. године под називом "Свеобухватни предлог за решење статуса Косова" и њиме је, између осталог, предвиђена широка аутономија за српске општине, и такозвана надгледана независност за КиМ.

Као председник Финске подржао је чланство земље у Европској унији и охрабрио бираче да гласају на референдуму 1994. године.

Политички противници су критиковали његова честа путовања - његов надимак је био "Путујућа Мара", и наводили да би требало више да се фокусира на домаћа питања док је Финска била у рецесији изазваној распадом Совјетског Савеза.

У каснијим годинама је одступио од ставова своје странке залажући се Финска постане чланица НАТО-а.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер