Početna strana > Hronika > Potonuo brod pun migranata kod libijske obale, strahuje se da se udavilo oko 200 osoba; U kamionu hladnjači u Austriji pronađena beživotna tela 71 migranta
Hronika

Potonuo brod pun migranata kod libijske obale, strahuje se da se udavilo oko 200 osoba; U kamionu hladnjači u Austriji pronađena beživotna tela 71 migranta

PDF Štampa El. pošta
petak, 28. avgust 2015.

Približno 200 migranata je spašeno iz jednog broda sa pretežno afričkim migrantima, a nekoliko stotina se i dalje vodi kao nestalo, posle brodoloma u Sredozemnom moru nedaleko od libijskog obalskog grada Zuvare, javili su danas britanski mediji, pozivajući se na obalsku stražu Libije, zvaničnike i očevice.

Pozivajući se na jednog neimenovanog zvaničnika i prenoseći strahovanja da se udavilo oko 200 osoba, Rojters javlja da je libijska obalska straža spasila do sinoć 201 migranta iz jednog potonulog broda, od kojih je 147 preveženo do prihvatnog centra za ilegalne migrante u Sabrati, zapadno od Tripolija.

Bezbednosni zvaničnik iz Zuvare rekao je da je na tom brodu bilo približno 400 ljudi od kojih su možda mnogi u trenutku potonuća bili blokirani u potpalublju.

Prema njegovim navodima, migranti su bili iz podsaharske Afrike, Pakistana, Sirije, Maroka i Bangladeša.

Izveštavajući o spasilačkoj operaciji Bi-Bi-Si (BBC), pak, navodi su kod Zuvare potonula dva broda, da je u jednom bilo oko 50 a u drugom - koji je potonuo kasnije, oko 400 putnika.

Prema tvrdnjama jednog stanovnika, blizu 100 beživotnih tela odneto je u bolnicu u Zuvari.

Britanska mreža podseća na podatke UN, po kojima se do sada približno 2.400 migranata utopilo ove godine, pokušavajući preko Mediterana da doplove do Evrope.

Najmanje 51 osoba pronađena i u sredu posle brodoloma kod obala Libije, a prošle subote u jednoj od najvećih pojedinačnih operacija spašeno je oko 4.400 migranata.

Više od 100.000 migranata brodom je uspelo da dođe do Italije, dok je 160.000 otplovilo u Grčku.

BBC navodi da mnogi beže od konflikata ili progona i ukrcavaju se na libijskoj obali u nesigurne brodove krijumčara ljudi.

U Libiji postoje dve suparničke vlade i tom zemljom uglavnom upravljaju rivalske milicije, a libijska obalska straža ima ograničene kapacitete za izvođenje većih spasilačkih operacija na moru, navodi britanska mreža.

(Srna-Beta)

U hladnjači u Austriji tela 71 migranta, do poslednjeg trena se borili za život

U kamionu hladnjači, koji su krijumčari koristili za prebacivanje ilegalaca, koji je u Austriji kontrolisan juče, nakon dužeg stajanja na autoputu A 4 kod mesta Parndorf, pronađeno je 71 telo.

Prema informacijama iz Ministarstva unutrašnjih poslova, na koje se poziva bečki dnevnik "Kronen cajtung", žrtve su bile odrasle osobe i nije bilo dece.

Kamion je u četvrtak ostavljen u zaustavnoj traci na autoputu A4. Službenici kompanije "Asfinag", koji rade na održavanju puteva, prijavili su policiji da jedno vozilo duže stoji u zaustavnoj traci na autoputu, pa su čuvari reda pošli u kontrolu.

Prilikom otvaranja kamiona otkriven je veliki broj ljudskih tela, izbeglica koje su se ugušile tokom vožnje.

Tragovi unutrašnjosti kamiona pokazuju da su žrtve pokušavale da otvore vrata, ali da im to nije uspelo. Tako je u kabini, na strani suvozača, pronađena pukotina, koju su izbeglice napravile u pokušaju da se izbave iz kamiona.

Kamion je bio u vlasništvu jednog slovačkog prerađivača mesa, čiji je vlasnik češki ministar finansija i vicepremijer Andrej Babiš, inače po nacionalnosti Slovak, ali ga je, prema dostupnim podacima, jedan Rumun legalno otkupio i prijavio u Mađarskoj, u gradu Kečkemet, pa je imao mađarske tablice.

Austrijska policija, zajedno sa kolegama iz Mađarske, traga za krijumčarem koji je vozio kamion i pobegao sa lica mesta.

Kako prenose mediji, trag vodi u Mađarsku.

Ministarstvo unutrašnjih poslova poručuje da neće tragati samo za krijumčarom, već i za osobama koje stoje iza njega, jer se pretpostavlja da se radi o organizovanoj bandi krijumčara, čiji šefovi se nalaze u Rumuniji.

U Austriji, kao i širom Evrope, ova tragedija je potresla javnost, a pojedini političari govorili su čak i o masovnom ubistvu, te je zatraženo da se pojača borba protiv krijumčara ljudi.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner