среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Потонуо брод пун миграната код либијске обале, страхује се да се удавило око 200 особа; У камиону хладњачи у Аустрији пронађена беживотна тела 71 мигранта
Хроника

Потонуо брод пун миграната код либијске обале, страхује се да се удавило око 200 особа; У камиону хладњачи у Аустрији пронађена беживотна тела 71 мигранта

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. август 2015.

Приближно 200 миграната је спашено из једног брода са претежно афричким мигрантима, а неколико стотина се и даље води као нестало, после бродолома у Средоземном мору недалеко од либијског обалског града Зуваре, јавили су данас британски медији, позивајући се на обалску стражу Либије, званичнике и очевице.

Позивајући се на једног неименованог званичника и преносећи страховања да се удавило око 200 особа, Ројтерс јавља да је либијска обалска стража спасила до синоћ 201 мигранта из једног потонулог брода, од којих је 147 превежено до прихватног центра за илегалне мигранте у Сабрати, западно од Триполија.

Безбедносни званичник из Зуваре рекао је да је на том броду било приближно 400 људи од којих су можда многи у тренутку потонућа били блокирани у потпалубљу.

Према његовим наводима, мигранти су били из подсахарске Африке, Пакистана, Сирије, Марока и Бангладеша.

Извештавајући о спасилачкој операцији Би-Би-Си (ББЦ), пак, наводи су код Зуваре потонула два брода, да је у једном било око 50 а у другом - који је потонуо касније, око 400 путника.

Према тврдњама једног становника, близу 100 беживотних тела однето је у болницу у Зувари.

Британска мрежа подсећа на податке УН, по којима се до сада приближно 2.400 миграната утопило ове године, покушавајући преко Медитерана да доплове до Европе.

Најмање 51 особа пронађена и у среду после бродолома код обала Либије, а прошле суботе у једној од највећих појединачних операција спашено је око 4.400 миграната.

Више од 100.000 миграната бродом је успело да дође до Италије, док је 160.000 отпловило у Грчку.

ББЦ наводи да многи беже од конфликата или прогона и укрцавају се на либијској обали у несигурне бродове кријумчара људи.

У Либији постоје две супарничке владе и том земљом углавном управљају ривалске милиције, а либијска обалска стража има ограничене капацитете за извођење већих спасилачких операција на мору, наводи британска мрежа.

(Срна-Бета)

У хладњачи у Аустрији тела 71 мигранта, до последњег трена се борили за живот

У камиону хладњачи, који су кријумчари користили за пребацивање илегалаца, који је у Аустрији контролисан јуче, након дужег стајања на аутопуту А 4 код места Парндорф, пронађено је 71 тело.

Према информацијама из Министарства унутрашњих послова, на које се позива бечки дневник "Кронен цајтунг", жртве су биле одрасле особе и није било деце.

Камион је у четвртак остављен у зауставној траци на аутопуту А4. Службеници компаније "Асфинаг", који раде на одржавању путева, пријавили су полицији да једно возило дуже стоји у зауставној траци на аутопуту, па су чувари реда пошли у контролу.

Приликом отварања камиона откривен је велики број људских тела, избеглица које су се угушиле током вожње.

Трагови унутрашњости камиона показују да су жртве покушавале да отворе врата, али да им то није успело. Тако је у кабини, на страни сувозача, пронађена пукотина, коју су избеглице направиле у покушају да се избаве из камиона.

Камион је био у власништву једног словачког прерађивача меса, чији је власник чешки министар финансија и вицепремијер Андреј Бабиш, иначе по националности Словак, али га је, према доступним подацима, један Румун легално откупио и пријавио у Мађарској, у граду Кечкемет, па је имао мађарске таблице.

Аустријска полиција, заједно са колегама из Мађарске, трага за кријумчарем који је возио камион и побегао са лица места.

Како преносе медији, траг води у Мађарску.

Министарство унутрашњих послова поручује да неће трагати само за кријумчаром, већ и за особама које стоје иза њега, јер се претпоставља да се ради о организованој банди кријумчара, чији шефови се налазе у Румунији.

У Аустрији, као и широм Европе, ова трагедија је потресла јавност, а поједини политичари говорили су чак и о масовном убиству, те је затражено да се појача борба против кријумчара људи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер