среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланици траже ТВ преносе седница
Хроника

Посланици траже ТВ преносе седница

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јануар 2009.

За понедељак је заказан састанак директора РТС-а са шефовима посланичких група како би се решило питање телевизијских преноса седница Скупштина Србије.

Почетак седнице Скупштине Србије и данас је био одложен јер јер на програму РТС-а, уместо директног преноса расправе у парламенту, емитован пренос тениског меча из Аустралије. И поред свих разлика и свађа, шефови посланичких група успели су да постигну договор о једном - да не раде уколико их у директном преносу на РТС-у не могу видети грађани Србије.

Овакав закључак подржала је и Демократска странка иако кажу да се са тим не слажу.

Портпаролка Демократске странке Јелена Триван рекла је новинарима у парламенту да разуме захтев опозиције да се ради транспарентно, али да не може да разуме да сваки пут, када нема преноса, скупштина прекида рад.

Она је додала да је договор представника посланичких група о одлагању данашње седнице до почетка телевизијског преноса постигнут на захтев опозиције, како се не би излазило из концепта дневног реда.

"Међутим, то није најсрећније решење, те изнуде и уцене и инсистирање да радимо само кад нас прате камере, то није смисао рада скупштине. Треба да доносимо законе, а не да наступамо на телевизији", рекла је Триванова.

"Ми ћемо вероватно новим пословником регулисати и та питања и мислим да је најбоље да се пословником то регулише, а до тада ћемо морати да имамо комрпомис", рекла је Славица Ђукић-Дејановић и додала да постоје седнице које су техничког карактера и да јавност у раду са одложеним преносом не би била спорна ни за кога.

"Али не сме бити правило да се емитује одложени пренос због спортских манифестација које се преносе", рекла је председница парламента.

Предлог о одложеном емитовању појединих седница прихватају и у делу опозиције. Шеф посланичке групе "Напред, Србијо" Томислав Николић рекао је да лично прихвата да се неке седнице не преносе уколико су процедуралне.

"Међутим, без директног преноса се не може, јер ми који имамо другачије мишљење немамо прилике да укрстимо своје ставове са онима који закон предлажу", рекао је Николић.

За радикале и народњаке ништа осим директног преноса није прихватљиво.

Посланица Нове Србије Александра Јанковић нагласила је да та странка инсистира на директним преносима скупштинског заседања јер је, како је навела, одложен пренос увод у потпуно укидање телевизијских преноса скупштинских заседања.

Шеф радикала у скупштини Драган Тодоровић оценио је да се не ради о привилегији рада пред камерама, већ потреби да грађани гледају скупштинско заседања, што је демократска тековина постигнута још 1991. године.

"За ту тековину се сви формално залажу, као што је то било и јуче на састанку шефова посланичких група, где су представници скоро свих странака рекли да скупштине нема без преноса", рекао је Тодоровић.

Одговарајући на захтеве посланика, директор РТС-а Александар Тијанић рекао је да та телевизија није у могућности да, под неразјашњеним околностима, други програм прилагоди раду Скупштине за коју се не зна када и колико ради.

"Сматрамо некоректним да се везује рад парламента са директним телевизијским преносом. Друго, парламент нам је узео трећи програм и онда је продат двојици српских тајкуна. Треће, ја овде бирам између страха од парламента и њиховог захтева да ја пристанем да кршим закон који каже да се програм јавног сервиса уређује аутономно и да нико ван Јавног сервиса нема ингеренције да га уређује", рекао је Тијанић.

Директор Јавног сервиса је навео да РТС хоће да преноси заседања, али да тражи од Скупштине да им достави тачну сатницу рада.

"Ако парламент хоће да крши закон, да нас силом примора да преносимо седнице, ја ћу ту ствар ставити на колегијум и Управни одбор и да видимо какав ће став бити", казао је Тијанић и додао да се програм РТС-а мора уређивати самостално.

Тијанић је у интервјуу за лист "Данас" рекао да РТС ни убудуће неће преносити седнице Скупштине током спортских догађаја чије је емитовање плаћено новцем грађана.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер