Početna strana > Hronika > Politika: Zakon o nadležnostima Vojvodine prolazi uz pomoć LDP-a
Hronika

Politika: Zakon o nadležnostima Vojvodine prolazi uz pomoć LDP-a

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. novembar 2009.

Za usvajanje zakona potrebno je, po Ustavu, najmanje 126 glasova poslanika. Nacrt zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine, koji vlada treba da usvoji na sutrašnjoj sednici, mogao bi da bude usvojen i u Narodnoj skupštini Srbije sa najmanje 133 glasa sudeći po opreznim izjavama predstavnika poslaničkih grupa. Većina poslanika vladajuće koalicije će, kažu, najverovatnije glasati za zakon, a podržaće ga i opozicioni LDP.

Protiv zakona će glasati pet poslanika vladajuće koalicije iz LSV-a i opozicija. Za usvajanje zakona i statuta Vojvodine potrebno je po Ustavu 126 glasova.

Predstavnici svih stranaka očekuju da zakon vrlo brzo stigne u parlament i da se o njemu povede duga rasprava. Ali juče niko nije mogao da kaže kad bi tačno zakon mogao da se nađe na dnevnom redu parlamenta.

Dragoljub Mićunović (DS): Potrebna je ozbiljna debata

Mada nije želeo da komentariše nacrt zakona koji je vlada objavila, jer ne zna da li će vlada nešto menjati pre nego što ga pošalje u parlament, kaže: „Potrebna je jedna ozbiljna debata i razumevanje u parlamentu. Nadam se da ćemo to obaviti na vreme kako ne bi kasnili nacrti budžeta za pokrajinu i republiku”.

Vlajko Senić (G17 plus): Stav pošto vlada usvoji predlog zakona

Napominje da će njegova stranka sačekati da vlada usvoji zakon, pa će zauzeti stav i ističe: „Pretpostavljam da je dogovor napravljen. Najverovatnije ćemo glasati za zakon, ali ima prostora da i u skupštini nešto bude popravljeno, kad čujemo argumente poslanika koji su, eventualno nezadovoljni”.

Moma Čolaković (PUPS): Uputićemo amandmane

„Prema informacijama našeg potpredsednika vlade dr Jovana Krkobabića stavovi o zakonu su, uglavnom, usaglašeni na nivou vlade. Imajući to u vidu, mi ćemo dati podršku zakonu. Međutim, ukoliko bude potrebno uputićemo neke amandmane da se zakon možda malo doradi. Najvažnije je da zakon precizira koji poslovi se prenose u nadležnost Vojvodine i da utvrdi da pokrajina nema atribute državnosti, dakle da ne može da obavlja poslove vezane za međunarodne ugovore, donošenje nekih propisa, niti poslove vezane za evrointegracije koji su na nivou države”, kaže šef poslaničke grupe PUPS-a Moma Čolaković.

Branko Ružić (SPS): Statut i zakon uskladiti sa Ustavom

Podsećajući da je na Nacrtu zakona radila radna grupa i da je SPS „dao pun doprinos da jedan takav nacrt ugleda svetlost dana i da, praktično, donesemo zakon o prenosu nadležnosti koji otelotvoruje statut Vojvodine, koji treba da bude usvojen u Skupštini Srbije”, kaže: „Treba sačekati da vlada usvoji zakon. Očekujem da će vrlo brzo stići u skupštinsku proceduru i da ćemo učiniti sve da se i zakon i statut usvoje i da sve bude usklađeno sa najvišim pravnim aktom zemlje, a to je Ustav Srbije”.

Balint Pastor (SVM): Maksimum koji se mogao postići

Ističući da će poslanici SVM-a podržati zakon kad bude na dnevnom redu u srpskom parlamentu, kaže: „To je maksimum koji se sada može postići. To što se u zakonu ne pominje Vojvođanska akademija nauka i umetnosti, ne znači da ona neće biti sastavni deo statuta”.

Čedomir Jovanović (LDP): Glasaćemo za zakon

Najavljuje da će poslanici LDP-a podržati zakon i objašnjava: „Želimo da glasamo za taj zakon, zato što je jasno da je on ograničen Ustavom, a ostavljanje tog pitanja otvorenim dodatno se udaljava Srbija od Evrope, pošto su statut i zakon o nadležnostima jedan od uslova evrointegracija. Vladin nacrt zakona je očigledno maksimum u ovom trenutku u vladajućoj koaliciji. Nismo time zadovoljni, ali za nas je najvažnije staviti tačku na političku nestabilnost koja hrani politiku Koštunice, Nikolića i Šešelja. Očekujem zakon vrlo brzo u parlamentu, reagovaćemo amandmanima i tražiti od vlade da se obaveže da pri izradi svih zakona konsultuje vojvođanske institucije”.

Miloš Aligrudić (DSS): Vladin nacrt protivustavan

Ocenjujući da je nacrt zakona, koji je vlada objavila, „protivustavan i separatistički akt”, kaže: „Takav protivustavan akt će se vrlo brzo naći u proceduri, a u parlamentu već mesecima čeka zakon koji je DSS pripremio i koji je u skladu sa Ustavom. Sve je u tom zakonu sporno. Zakon o prenosu nadležnosti je u stvari operacionalizacija Statuta Vojvodine, koji je u svim svojim tačkama sporan – od nadležnosti u oblasti spoljne politike do odnosa prema nacionalnim manjinama”.

Aleksandar Martinović (SRS): Mi taj zakon podržati nećemo

„Nacrt zakona je protivustavan kao što je protivustavan i Predlog statuta koji je u Skupštini Vojvodine usvojen pre godinu dana. Mi taj zakon podržati nećemo”.

(Politika)