среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Закон о надлежностима Војводине пролази уз помоћ ЛДП-а
Хроника

Политика: Закон о надлежностима Војводине пролази уз помоћ ЛДП-а

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. новембар 2009.

За усвајање закона потребно је, по Уставу, најмање 126 гласова посланика. Нацрт закона о утврђивању надлежности Војводине, који влада треба да усвоји на сутрашњој седници, могао би да буде усвојен и у Народној скупштини Србије са најмање 133 гласа судећи по опрезним изјавама представника посланичких група. Већина посланика владајуће коалиције ће, кажу, највероватније гласати за закон, а подржаће га и опозициони ЛДП.

Против закона ће гласати пет посланика владајуће коалиције из ЛСВ-а и опозиција. За усвајање закона и статута Војводине потребно је по Уставу 126 гласова.

Представници свих странака очекују да закон врло брзо стигне у парламент и да се о њему поведе дуга расправа. Али јуче нико није могао да каже кад би тачно закон могао да се нађе на дневном реду парламента.

Драгољуб Мићуновић (ДС): Потребна је озбиљна дебата

Мада није желео да коментарише нацрт закона који је влада објавила, јер не зна да ли ће влада нешто мењати пре него што га пошаље у парламент, каже: „Потребна је једна озбиљна дебата и разумевање у парламенту. Надам се да ћемо то обавити на време како не би каснили нацрти буџета за покрајину и републику”.

Влајко Сенић (Г17 плус): Став пошто влада усвоји предлог закона

Напомиње да ће његова странка сачекати да влада усвоји закон, па ће заузети став и истиче: „Претпостављам да је договор направљен. Највероватније ћемо гласати за закон, али има простора да и у скупштини нешто буде поправљено, кад чујемо аргументе посланика који су, евентуално незадовољни”.

Мома Чолаковић (ПУПС): Упутићемо амандмане

„Према информацијама нашег потпредседника владе др Јована Кркобабића ставови о закону су, углавном, усаглашени на нивоу владе. Имајући то у виду, ми ћемо дати подршку закону. Међутим, уколико буде потребно упутићемо неке амандмане да се закон можда мало доради. Најважније је да закон прецизира који послови се преносе у надлежност Војводине и да утврди да покрајина нема атрибуте државности, дакле да не може да обавља послове везане за међународне уговоре, доношење неких прописа, нити послове везане за евроинтеграције који су на нивоу државе”, каже шеф посланичке групе ПУПС-а Мома Чолаковић.

Бранко Ружић (СПС): Статут и закон ускладити са Уставом

Подсећајући да је на Нацрту закона радила радна група и да је СПС „дао пун допринос да један такав нацрт угледа светлост дана и да, практично, донесемо закон о преносу надлежности који отелотворује статут Војводине, који треба да буде усвојен у Скупштини Србије”, каже: „Треба сачекати да влада усвоји закон. Очекујем да ће врло брзо стићи у скупштинску процедуру и да ћемо учинити све да се и закон и статут усвоје и да све буде усклађено са највишим правним актом земље, а то је Устав Србије”.

Балинт Пастор (СВМ): Максимум који се могао постићи

Истичући да ће посланици СВМ-а подржати закон кад буде на дневном реду у српском парламенту, каже: „То је максимум који се сада може постићи. То што се у закону не помиње Војвођанска академија наука и уметности, не значи да она неће бити саставни део статута”.

Чедомир Јовановић (ЛДП): Гласаћемо за закон

Најављује да ће посланици ЛДП-а подржати закон и објашњава: „Желимо да гласамо за тај закон, зато што је јасно да је он ограничен Уставом, а остављање тог питања отвореним додатно се удаљава Србија од Европе, пошто су статут и закон о надлежностима један од услова евроинтеграција. Владин нацрт закона је очигледно максимум у овом тренутку у владајућој коалицији. Нисмо тиме задовољни, али за нас је најважније ставити тачку на политичку нестабилност која храни политику Коштунице, Николића и Шешеља. Очекујем закон врло брзо у парламенту, реаговаћемо амандманима и тражити од владе да се обавеже да при изради свих закона консултује војвођанске институције”.

Милош Алигрудић (ДСС): Владин нацрт противуставан

Оцењујући да је нацрт закона, који је влада објавила, „противуставан и сепаратистички акт”, каже: „Такав противуставан акт ће се врло брзо наћи у процедури, а у парламенту већ месецима чека закон који је ДСС припремио и који је у складу са Уставом. Све је у том закону спорно. Закон о преносу надлежности је у ствари операционализација Статута Војводине, који је у свим својим тачкама споран – од надлежности у области спољне политике до односа према националним мањинама”.

Александар Мартиновић (СРС): Ми тај закон подржати нећемо

„Нацрт закона је противуставан као што је противуставан и Предлог статута који је у Скупштини Војводине усвојен пре годину дана. Ми тај закон подржати нећемо”.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер