петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КоССев: Петрит Сељими - Србија више не бојкотује косовску заставу; ЕУ - Косово је 6. балканска земља
Хроника

КоССев: Петрит Сељими - Србија више не бојкотује косовску заставу; ЕУ - Косово је 6. балканска земља

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. август 2015.

Србија више не бојкотује косовску заставу, написао је на свом Твитер налогу "заменик косовског министра спољних послова" Петрит Сељими, уз објављивање фотографије сале у којој се ове недеље у Бечу одржавао самит о Западном Балкану, на којој је истакнуто шест застава као симбола шест балканских "земаља": Србија, Црна Гора, БиХ, Македонија, Албанија, али и Косово. Корак даље отишла је претходно и Европска унија која је Косово такође назвала "земљом", признајући је као 6. државу на Балкану.

У саопштењу за медије Европске комисије, под називом "Подршка Европске Уније за Западни Балкан на самиту у Бечу 2015" који се може прочитати на сајту Европске уније, објављеном дан пред одржавање сусрета лидера Западног Балкана, али и пријатељске фудбалске утакмице у којој су симболично у једном тиму играли представници са Балкана, наводи се да ће се овим самитом изградити напредак од када је прошле године у исто време одржан исти самит у Берлину, и да ће се на њему "развијати даља сарадња између 6 балканских земаља".

Упркос Сељимијевом твиту, Косово је ипак под својом заставом учествовало и на прошлогодишњем берлинском самиту, када су Србију и тада представљали њени највиши представници.

Истицање заставе "Републике Косово" није, међутим, у складу са инструкцијом Владе Републике Србије о учешћу и поступању српских државних органа на регионалним скуповима на којима учествује и Косово.

Влада Србије је на седници 02.09.2012. године, усвојила ову инструкцију, којом је требало да се званичницима Србије омогући да учествују на форумима са Косовом под условима који су предвиђени Бриселским споразумом о регионалном представљању. Влада Србије је тада детаљно навела шта ова инструкција садржи и објаснила да је она донета са циљем отклањања дотадашње штете настале одсуствовањем представника државних органа са регионалних скупова.

Инструкција подразумева да поред табле на којој је исписано "Косово*" (Косово са звездицом), у свим пратећим документима, текст фусноте мора бити наведен најмање при првом помињању у сваком појединачном документу, а у фусноти да се наведе - "овај натпис не прејудицира статус Косова и у складу је са Резолуцијом 1244 и мишљењем МСП о косовској декларацији о независности."

Упркос бриселском договору који је постигнут 24. фебруара 2012, у оквиру споразума о регионалном представљању - да се уз "Косово", у свим пратећим документима на међународним скуповима додаје и фуснота ("Овај назив не прејудицира став о статусу и у складу је са резолуцијом СБ УН 1244, као и мишљењем Међународног суда правде о косовској декларацији о независности"), она је од првог дана мртво слово на папиру, а Србија је била под притиском да ово правило игнорише и уклони.

Представници државних органа Србије су, такође, обавезани да код домаћина скупова и представника Европске уније инсистирају на доследној примени представљања Косова - без истицања косовске заставе и других обележја, уз захтевање присуства представника УНМИК-а.

Ова инструкција, такође, предвиђа и ситуације у којима су српски званичници, у случају - ако и када се косовски званичници не представе у складу са инструкцијом, обавезни да реагују и то тако што би представници државних органа Србије напустили скуп, уз писани протест организатору.

Тадашњи директор Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин рекао је после усвајања инструкције да је она показала да је "ово озбиљна влада и Србија држава која поштује своје потписе".

КоССев је у међувремену упутио питања представницима за медије и портпаролима Европске комисије у вези са променом позиције ове организације у односу на досадашањи став о неутралности када је у питању статус Косова, односно који критеријум или правна основа је коришћен при Европској комисији како би се навело да Западни Балкан има шест земаља, те како коментаришу опречну квалификацију садржану управо у бриселском споразуму о регионалном представљању.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер