понедељак, 28. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Парламентарни избори у Грузији: Након обраде 97 одсто бирачких места, Централна изборна комисија прогласила победу владајуће странке „Грузијски сан“. Председница Саломе Зурабишвили објавила победу опозиционе странке „Европска Грузија“
Хроника

Парламентарни избори у Грузији: Након обраде 97 одсто бирачких места, Централна изборна комисија прогласила победу владајуће странке „Грузијски сан“. Председница Саломе Зурабишвили објавила победу опозиционе странке „Европска Грузија“

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. октобар 2024.

Владајућа странка Грузијски сан предњачи са 52,98 одсто, први су подаци Централне изборне комисије након обраде података са 69 одсто бирачких места, а након завршеног гласања на парламентарним изборима у овој земљи.

Излазност је била 58,9 одсто, подаци су овог тела.

Међутим, председница Грузије Саломе Зурабишвили објавила је на свом налогу на Иксу да је "победила европска Грузија са 52 одсто упркос покушајима мешања у изборе и без гласова из дијаспоре".

Грузијски сан саопштио је да ће добити око 90 мандата у парламенту од 150 места.

Убрзо након затварања бирачких места у Грузији, где су одржани парламентарни избори, провладини и опозициони медији објавили су опречне резултате о томе ко је добио већину позивајући се на две различите анкете о излазности.

Владајућа партија Грузијски сан добила је око 56,1 одсто гласова на парламентарним изборима и имаће парламентарну већину, што ће јој дати прилику да формира владу, показала је излазна анкета коју је објавила провладина телевизијска кућа Имеди.

Присталице ове грузијске партије и руководство странке славе вест о победи на парламентарним изборима који су управо окончани. Како преноси Имеди, присталице Грузијског сна прве незваничне резултате дочекале су пред седиштем странке у Тбилисију, а убрзо су се на бини појавили и највиши функционери странке, укључујући премијера Ираклија Кобахидзеа и оснивача и почасног председника Грузијског сна Бидзина Иванишвилија.

"Желео бих да се захвалим окупљенима и целој Грузији, нашим бирачима, који нас поштено и верно прате на четвртим изборима. Реткост је да иста странка постигне такав успех у овако тешкој ситуацији. Уверавам вас, у наредне четири године наша земља ће постићи велики успех", рекао је Иванишвили окупљенима, а вест о постигнутим резултатима на изборима прослављена је и ватрометом.

Пре објављивања првих резултата грузијских парламентарних избора, мађарски премијер Виктор Орбан честитао је владајућој партији Грузијски сан "запањујућу" победу, преносе "РИА Новости".

С друге стране и грузијска опозиција слави победу након података излазних анкета које је објавила опозиционе ТВ Формула, јавља дописник РИА Новости.

"Европа је победила, Грузија је победила. Победила је опозиција", рекла је председница Уједињеног националног покрета Тина Бокучава.

Према подацима излазних анкета које је објавила ТВ Формула опозиција би могла да добије већину у грузијском парламенту и утиче на формирање владе.

Како је навела ова телевизија, позивајући се на излазне анкете Едисон рисрча, владајући Грузијски сан иде у опозицију са 67 освојених мандата, односно странка је добила 40,9 одсто гласова, док је опозиција освојила 51,9 одсто гласова или 83 мандата.

У Грузији су одржани парламентарни избори по пропорционалном систему, а бирачка места су затворена у 20 сати по локалном времену.

Да би ушле у парламент, странке морају да пређу цензус од пет одсто.

Кандидата за премијера може да предложи странка која добије највише гласова. За одобрење шефа владе и његовог кабинета потребна је подршка 76 посланика од 150.

Главна борба води се између владајуће партије Грузијски сан, која се залаже за одржавање односа са Руском Федерацијом и против антируских санкција и опозиционих странака које се финансирају западним грантовима.

Ако четири главне опозиционе странке, које су се договориле да се уједине након избора, колективно добију више од 50 одсто гласова, моћи ће да утичу на формирање владе.

Иницијатор уједињења главних опозиционих партија била је председница Саломе Зурабишвили. Она лично помаже проевропску опозицију, упркос томе што по уставу председник мора да буде нестраначки.

Председница је покренула "Грузијску повељу", акциони план намењен периоду после парламентарних избора.

Сврха документа је да уједини проевропску опозицију, која ће створити коалицију у парламенту и, ако добије укупно више од 50 одсто гласова, формираће коалициону, привремену владу.

Кабинет министара мора да делује неколико месеци и за то време укине све законе који, по опозицији, "шкоде европској будућности", као и да спроведе реформу правосуђа и реформу Министарства унутрашњих послова, након чега је у 2025. у обавези да распише ванредне парламентарне изборе.

На више бирачких места у Грузији избили су насилни сукоби

На више бирачких места у Грузији избили су насилни инциденти, док су грађани гласали на изборима који се у тој јужнокавкаској земљи сматрају кључним јер би могли да одреде судбину и курс државе - ка интеграцији са Западом или окретању ка Русији.

Владајућа странка Грузијски сан, која је последњих година направила оштар ауторитарни заокрет и зауставила напредак земље према потенцијалном чланству у Европској унији, у трци је за реизбор, а насупрот себе има четири прозападна опозициона блока.

Групе активиста и посматрача поделиле су на друштвеним мрежама снимке за које наводе да приказују убацивање гласачких листића на бирачком месту у Марнеулију, у јужној Грузији, јавља ЦНН.

Други видео приказује човека, у локалним медијима идентификованог као Азад Каримов - челник регионалне организације опозиционе странке Уједињеног националног покрета (УНМ) - којег је напало неколико мушкараца изван бирачког места 69. у Марнеулију. На фотографијама се види Каримов с крвавим носом и посекотинама на лицу.

"Тукли су нас, пљували, псовали“, рекла је Гела Мтивлишвили, једна од посмтарча на бирачком месту Ахмета у источној Грузији, јавља Политико.

Раније на другом бирачком месту, "били смо сведоци како је координатор партије Грузијски сан давао новац гласачу“, рекла је она.

Новинари и активисти пријавили су случајеве физичких обрачуна на бирачким местима са групама које су опозициони политичари назвали "криминалним бандама".

Право гласа има око 3,5 милиона бирача, а за улазак у парламент са 150 места неопходно је прећи изборни праг од пет одсто.

"Ово је дан који ће одредити будућност Грузије", рекла је председница државе Саломе Зурабишвили након гласања, јавио је Ројтерс.

Главни конкуренти на изборима су владајућа странка Грузијски сан која се залаже за очување односа са Русијом и противи се антируским санкцијама, док су с друге стране четири главна блока која окупљају прозападну опозицију.

Градоначелник Тбилисија и генерални секретар владајуће странке Каха Каладзе рекао је раније новинарима да представници опозиције настоје да изазову напетост на бирачким местима.

Грузија, која је 1990-их изгубила делове своје територије у корист сепаратиста које је подржавала Русија и била поражена у краткој руској инвазији 2008, деценијама је била једна од најпрозападнијих држава произашлих из Совјетског Савеза.

Након руске инвазије на Украјину 2022. године, странка Грузијски сан је одлучно вратила земљу у орбиту Москве, оптужујући Запад да је покушава намамити у рат. Опозиција ту промену назива издајом европске будућности Грузије.

Европска унија је Грузији прошле године дала статус кандидата, али је суспендовала пријаву те земље због назадовања демократије под влашћу патрије Грузијски сан.

(Фонет)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер