среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пад девизних резерви Кине
Хроника

Пад девизних резерви Кине

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. јануар 2012.

 Пекинг -- Девизне резерве Кине, највеће на свету, опале су у последњем кварталу 2011. за 20,6 милијарди долара, или 0,6 одсто, на 3,18 билиона долара.

Иначе то је први квартални пад од 1998. током азијске финансијске кризе, саопштила је кинеска централна банка.

"Ово је први пут од 1998. да су девизне резерве Кине опале на кварталном нивоу, што је веома велика ствар", изјавио је економиста у компанији "Номура" Џивеј Џанг.

Аналитичари указују да то квартално смањење сигнализира да су дани снажног нагомилавања девизних резерви, подстакнутог извозом, одбројани и да ће бити потребне нове монетарне мере за спречавање одлива капитала.

Девизне резерве Кине су последњих година бележиле велики раст, подстакнуте великиом страним инвестицијама, огромним трговинским суфицитом и приливом "врућег новца", односно, краткорочних шпекулативних фондова у потрази за брзим профитом.

Резерве су расле јер је Пекинг куповао страну валуту са циљем контроле вредности кинеског јуана, пренеле су агенције.

Смањење девизних резерви одраз је одлива капитала у четвртом тромесечју услед очекивања депрецијације јуана и повећаног интересовања инвеститора за поседовање долара, указала је економиста у банци ХСБЦ Ма Сјаопинг за агенцију Дау Џонс и додала да фундаментални чиниоци у кинеској економији, медјутим, нуде подршку за јачање вредности јуана у будућности и да би "ово квартално смањење резерви требало да буде привременог карактера".

Овонедељни подаци су показали да је кинески извоз у децембру забележио најмањи раст за више од две године, што је довело до смањења трговинског суфицита Кине у 2011. на трогодишњи минимум од 155 милијарди долара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер