среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Опозиција у Србији против одласка у Сарајево на конференцију ЕУ – западни Балкан
Хроника

Опозиција у Србији против одласка у Сарајево на конференцију ЕУ – западни Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. мај 2010.

Битно је да Србија брани своје интересе на скупу и зато мора тамо да се појави, сматрају у владајућој коалицији

Учешће Србије на министарској конференцији ЕУ – западни Балкан која се одржава 2. јуна у Сарајеву где ће присутни бити представљени искључиво именима, а не државним обележјима (Гимних формула) и на којој би требало да учествују и представници косовских институција поделило је политичку сцену у Србији. И док представници владајућих странака имају само речи хвале за одлуку државног врха да се одазове позиву и седне за исти сто за представницима Приштине, опозиционе странке су готово једногласне у осуди такве намере уз оцену да је реч о потезу који ће имати дугорочне негативне последице по Србију.

Према речима Бранка Ружића, председника Извршног одбора Социјалистичке партије Србије, наша земља треба да учествује на овом скупу јер се тако отварају нове могућности за продубљивање регионалне сарадње. „Оквир учешћа свих па и приштинских власти треба да буде једини могући, а то је Резолуција 1244. Суштински је важно да та форма буде задовољена. Ми тамо наступамо као суверена држава”, каже Ружић.

Члан Председништва Г17 плус Влајко Сенић убеђен је да ће наши представници у Сарајеву на најбољи могући начин одбранити интересе Србије. Коментаришући критике опозиције да Србија не сме да се појављује без државних симбола, он истиче да српски представници треба да буду на сваком скупу на коме се разматрају питања која су од нашег националног интереса. „Много је важнија суштина од форме, а суштина је да будемо присутни и да се боримо за свој став”, сматра Сенић.

Према речима Наде Колунџије, чланице Председништва Демократске странке, политички је неуко и недобронамерно оспоравати интерес Србије да се појави на скупу у Сарајеву ако мали компромиси омогућавају да оствари своје стратешке циљеве. На питање да ли Србија нешто губи ако се не појави под државним обележјима, она подсећа да и друге земље учествују у тој форми.

„Да ли друге земље губе уколико немају државне ознаке? Оне сматрају да не губе јер је интерес њихових грађана да разговарају о свим проблемима и да као одговорни државници покушавају да те проблеме решавају у непосредним контактима. Ако све земље сматрају оправданим учешће у тим разговорима и покушај да се проблеми решавају важнијим од некакве демонстрације симбола, онда треба правити ту врсту занемарљивих компромиса како би се остварио много већи резултат”, истиче Колунџија.

Члан Председништва Српске напредне странке Игор Мировић одлуку власти оцењује као изнуђену и крајње неуобичајену.

„Имаћемо више негативних ефеката него користи, посебно када је реч о правној борби пред Међународним судом правде. У овом периоду то су осетљиве ствари и треба их избегавати док се не добије коначан став суда”, сматра он и додаје да је требало чвршће инсистирати на томе да се представници органа са Косова појаве онако како једино могу, а то је под ознаком Унмик.

„Ако стално мењамо курс и пристајемо на компромисе онда се у очима оних који нас подржавају, али и оних који се колебају па и оних који су већ признали независност Космета, види наша слабост. И онда ће они који нас иначе подржавају, подржавати мање, они који се колебају неће се више колебати и повећаће се број оних који ће признати Космет, а они који су признали постаће уверенији у својим ставовима”, уверен је Мировић.

Потпредседник Демократске странке Србије Милош Алигрудић наглашава да се Србија мора придржавати посебно оних резолуција Савета безбедности које нам у неком свом делу иду у корист. Резолуција 1244 је за нас повољна у оном делу у коме заступа становиште да је Косово саставни део Србије и да питање статуса Косова није решено.

Према његовим речима није тачно да ће сви учесници бити представљени именима јер би то онда био скуп појединаца, а не скуп представника држава. „Читава та Гимних формула је замешатељство како би испало да неко ко представља Косово наступа на табли под својим именом, али је протоколарно јасно да представља независну државу Косово”, наводи Алигрудић.

Драган Тодоровић, заменик председника партије, каже да је ово још једно у низу понижења која наша држава сама себи намеће зато што на томе инсистирају Американци и Европска унија. „То ће нанети несагледиве последице интересима Србије”, тврди он.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер