уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић у пратњи полиције хитно пребачен у болницу у Косовској Митровици
Хроника

Оливер Ивановић у пратњи полиције хитно пребачен у болницу у Косовској Митровици

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. август 2015.

Апелациони суд у Приштини одбио је жалбу бранилаца Оливера Ивановића и потврдио решење о продужењу притвора. Одлука Суда биће уручена сутра, потврдио је за Телевизију Мост у Звечану адвокат Небојша Влајић.

Лидер Грађанске иницијативе СДП Оливер Ивановић, након осам дана штрајка глађу у затвору, пребачен је данас по подне у болницу у Косовској Митровици.

Како је јавио митровички радио Контакт плус, Ивановић је у пратњи полиције и особља притворског центра доведен око 17:30 у болницу.

Оливер Ивановић је пребачен у Здравствени центар у Косовској Митровици и он се тренутно налази на интерном одељењу митровичке болнице, потврдио је за КоССев директор Здравственог центра Милан Ивановић.

"Оливер Ивановић је управо примљен на интерно одељење наше болнице. Он се налази у апартману, на јединици полуинтензивне неге. Примили су га дежурни лекари, а о његовом здравственом стању у наредним даним бринуће конзилијум, који ће већ сутра јавност обавестити о детаљном здравственом стању Ивановића", рекао је Ивановић.

Дежурна портпаролка ЕУЛЕX-а Драгана Николић-Соломон није могла ни да потврди, ни да коментарише вест да је Оливер Ивановић пребачен у болницу, као ни саму судску одлуку да се Ивановић пребаци.

"Не могу то ни да потврдим, ни да коментаришем. Могу да кажем то да се одлука о пребацивању доноси по одлуци суда, уз детаљан медицински преглед и тесну сарадњу са косовским институцијама, пре свега са притворним центром и полицијом. Господин Ивановић је под детаљним надзором лекара," навела је Николић-Соломон у телефонској изјави за КоССев.

У самом граду је појачано присуство косовске полиције.

Оливер Ивановић је штрајк глађу у затвору у Косовској Митровици започео 7. августа са захтевом да му се омогући одбрана са слободе у процесу који се води против њега пред међународним судским већем Основног суда у овом граду.

Он је започео штрак глађу након што је Еулексово судско веће донело одлуку да му продужи притвор за још два месеца, до 6. октобра.

Ивановић је ухапшен 27. јануара прошле године и ово је други пут да се одлучује на овакав корак. Претходно је штрајковао глађу недељу дана у Приштини, захтевајући премештање из приштинског у митровички затвор, што му је на крају и омогућено.

Ивановић је оптужен да је 14. априла 1999. године и 3. фебруара 2000. године починио ратни злочин против цивилног становништва и подстицао на тешко убиство више Албанаца у Косовској Митровици.

Његов случај повезан је са још четворицом Срба - српским полицијским пуковником Драгољубом Делибашићем, којем је Еулекс у среду такође продужио притвор за још два месеца.

Случај је повезан и са оцем и сином Илијом и Небојшом Вујачићем и Александром Лазовићем који су оптужени за убиство и покушај убиства а којима је Еулекс омогућио да се бране са слободе.

Суђење овој петорици Срба, који су негирали кривицу, званично је почело 18. децембра, до сада је саслушано близу 50 сведока тужилаштва а наставак суђења у Основном суду у Косовској Митровици заказан је за 10. септембар.

Влада Републике Србије раније је и за Ивановића и за Делибашића дала гаранције да ће они бити доступни овдашњем правосуђу сваког тренутка, уколико им се омогући одбрана са слободе.

Из Еулекса одбијају да привремено ослободе Ивановића и Делибашића правдајући то ставом да би оптужени могли да побегну и утичу на сведоке.

Међународним судским већем Основног суда у Косовској Митровици председава судија из Румуније Роксана Комша, а сва петорица Срба изјаснили су се на почетку суђења да се не осећају кривим за дела која им се стављају на терет.

(Танјуг-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер