среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Надам се да ће представници Срба са севера КиМ одложити референдум
Хроника

Оливер Ивановић: Надам се да ће представници Срба са севера КиМ одложити референдум

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. јануар 2012.

 Још увек се надам да ће представници Срба са севера Косова и Метохије схватити реалност и да ће их то навести не на повлачење одлуке о одржавању референдума, већ на његово одлагање – изјавио је за „Дневник“ државни секретар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић, који с представницима локалне самоуправе четири општине севера није успео да постигне договор о одлагању референдума. Он им је поручио да је референдумско питање и датум његовог одржавања 14. и 15. фебруара нешто што може произвести политичке консеквенце. Које?

– Политичари севера морају бити свесни тога да нико у ужем делу Србије не може да разуме њихово понашање у локалним самоуправама и отпор Влади Србије, која им је једини и поуздани саговорник све ове године. Такво неразумевање ствара веома негативну атмосферу у јавности, што ће изазвати одговарајуће понашање било које владе након избора. Постоји читава лепеза практичних мера – објашњава Ивановић за наш лист.

Он додаје да, ако се оправдано или неоправдано закључи да је кандидатура Србије за чланство у ЕУ, као стратешки циљ Србије, доведена у питање, макар и симболично, због понашања људи локалне самоуправе севера „они су онда у озбиљном проблему“.

– Амбиција политичара севера да буду озбиљан фактор у дневној политици Србије је легитимна, али и ризична. Те четири општине значе у политичком смислу више него било које друге четири у Србији, али не могу се изједначавати с Владом и стављати изнад ње јер то може изазвати реакције, и то су политичке консеквенце о којима говорим и на које сам их упозорио – додаје државни секретар.

Таква клима, по Ивановићу, може произвести практичне мере, које се оне неће односити само на политичко руководство севера већ и на цело становништво.

– О томе да ли је то фер и оправдано можемо дискутовати, али политичка опрезност би требало да натера представнике Срба на северу да размишљају озбиљно јер није упутно ићи у даље продубљивање јаза с Владом Србије. Сматрам да им је сада тешко да повуку донету одлуку о референдуму, што сам им и рекао, али мислим да предност треба да дају политичком прагматизму и схвате реалност. Не желе с Приштином, не могу с Бриселом, а сада још одбацују и Београд. То није одржива позиција – истиче Ивановић.

Д. Миливојевић

(Дневник) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер