уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Откривање споменика Гаврилу Принципу у Београду: Томислав Николић - Принцип и данас брани Србију; Милорад Додик - Срби никада нису нападали, већ смо само бранили своје
Хроника

Откривање споменика Гаврилу Принципу у Београду: Томислав Николић - Принцип и данас брани Србију; Милорад Додик - Срби никада нису нападали, већ смо само бранили своје

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. јун 2015.

Око 1.000 људи окупило се у Финансијском парку где је откривен споменик Гаврилу Принципу, јавља репортер "Блица". Председници Србије и Републике Српске (РС) Томислав Николић и Милорад Додик присуствовали су том догађају, а Николић је поручио да је Принцип био носилац идеје ослобођења од ропства, која је тада кружила Европом.

После молитве, интонирана је химна Србије а Томислав Николић се обратио окупљеним грађанима.

"Ако је Винстон Черчил у својој књизи 'Непознати рат' написао да је Принцип умро у затвору, а споменик који су његови сународници подигли слави његов и њихов злочин и геноцид, онда не чуди и предлог резолуције о Сребреници, којим би од данас симбол злочина била само Сребреница", поручио је председник Николић.

Он је рекао да неће дозволити вређање покланих и маљем убијених Срба у Јасеновцу, Старој Градишки, Јадовну, стрељаних у Краљеву и Крагујевцу, живих подављених у Новом Саду.

"Гаврило Принцип у Србији није имао споменик, а ништа није случајно, чекало се да о томе одлучују људи који живе по његовим принципима слободе, независности, заједништва, чекало се да у Србији о Принципу одлучују они који не би рушили његов споменик да је, којим случајем, до сада било храбрости да буде подигнут", истакао је председник.

Све што се у протеклих сто година градило и разграђивало, зидало и рушило, свака промена у држави и друштву, од Југославије до Федерације БиХ, политичка превирања, међунационални односи, преламали су се кроз однос према споменику Принципу у Сарајеву, подвукао је Николић и додао да је споменик постављан па рушен, мењан...

Тај споменик, додао је Николић, није служио култури сећања и утемељеним вредносним историјским судовима.

"Најлакше је данас за све окривљавати Србију и Србе. Зато у назови историјским тумачењима читамо да може да се стави знак апсолутне повезаности између сарајевског атентата и Првог светског рата, као покушај амнестије агресора и окривљавања нападнутог, оног који је сву своју дипломатску снагу усресредио да избегне рат", указао је Николић.

Он је оценио да би рата било, што се Аустро-Угарске и Немачке тиче, и без Видовдана у Сарајеву 1914.године, и без Принципа.

Према његовим речима, због тога се не смеју изгубити ни битке које се данас воде кроз књиге, расправе преко медија, интернета, како се не би изгубили и ореол праведника и победника.

"Ореол праведника и победника смо заслужили и добили за време и непосредно после оба светска рата", рекао је Николић и подсетио да Србија тада, као сада, као и увек била против рата.

Србија, навео је, ни данас не брани Принципа и његове другове, већ они бране Србију својом одбраном на суђењу које није било завршено када је увелико рат трајао, својим истрајавањем на истини, идејама и мотивима, чак и онда када су тамновали у нељудским условима и умирали на мукама.

"Србија свој однос према 'побуњеним анђелима', како их назива нобеловац Иво Андрић, исказује сада и овде спомеником Гаврилу Принципу, на који се чекало годину више од једног века", закључио је Николић.

 "Принцип је био херој, симбол ослободилачких идеја, тираноубица, носилац идеје ослобођења од ропства, која је кружила Европом", подвукао је председник Србије.

Милроад Додик: Зашто се Србији оспоравају јунаци, шта је са српским жртвама у Сребреници

Након Николића, окупљенима се обратио Милорад Додик.

"Само Србији се оспоравају јунаци који се боре за слободу и ево чекала се генерација политичара да се открије симбол слободе. Принцип је симбол слободе чим је био спреман да са 18 година живот да за слободу свог народа", рекао је Додик.

Откривање овог споменика је, како каже, "данашња борба за слободу".

"Никада нисмо нападали само смо бранили своје. Показали смо снагу да створимо две државе и желимо мир свима! Зашто у резолуцији о Сребреници не пише да су се ту континуирано вршили злочини од '91. до '95, зашто се издваја један догађај, засто се не каже да је у Сребреници побијено у том периоду 3.500 Срба, у чему је разлика?", изјавио је председник Републике Српске.

Присуствовали су још и председник Скупштине Србије Маја Гојковић, министар рада, запошљавања, борачких и социјалних питања Србије Александар Вулин и други министри Србије, директор Секретаријата за вере Републике Српске Драган Давидовић, представници дипломатског кора, дијаспоре и верских заједница.

Неколико стотина полицајаца ригорозним мерама обезбеђују догађај. У сам парк може да се уђе само са специјалним позивницама и новинарским акредитацијама.

Прилаз парку могућ је једино из Немањине улице.

Подизање споменика Гаврилу Принципу изазвало је позитивне реакције и јавност је чврста у подршци овом чину, рекао је градски менаџер Горан Весић поводом вечерашње свечане церемоније откривања споменика у Финансијском парку.

Споменик је висок два метра и на њему је, осим имена Гаврила Принципа, написано да је то дар Републике Српске Републици Србији на Видовдан 2015. године.

На једној бочној страни постамента исписани су стихови:

"Ал` право је рекао прије

Жерајић соко сиви:

Ко хоће да живи нек` мре,

Ко хоће да мре нек` живи!"

На другој бочној страни постамента исписани су стихови:

"Благо томе ко довијека живи,

имао се рашта и родити".

Споменик Принципу дело је смедеревског вајара Зорана Кузмановића, а у Београд је допремљен из Источног Сарајева.

Споменик је освештао владика бихаћко-петровачки Атанасије.

Громогласан аплауз за Кошаркашице

Након Додиковог обраћања пуштена је песма "Востани Сербие", а затим је објављено да су кошаркашице Србије освојиле титули шампиона Европе, што су окупљени испратили громогласним аплаузом.

(Марко Ташковић – Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер